• Przepisujemy dzieło Tolkiena
     • Przepisujemy dzieło Tolkiena

     • Młodzież z Zespołu Szkół nr 35 ponownie stanęła na wysokości zadania. W grudniu uczennice klasy III E ukończyły przepisywanie otrzymanego fragmentu „Władcy Pierścieni” J. R. R. Tolkiena.

      3 stycznia 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin pisarza. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zainicjowała ogólnopolską akcję odręcznego kopiowania dzieł brytyjskiego twórcy fantastyki, by przypomnieć młodym czytelnikom jego najznamienitsze powieści. Do realizacji polonistycznego przedsięwzięcia przystąpiły również uzdolnione kaligraficznie przedstawicielki naszej szkoły – Katarzyna Bloch, Nataliia Symonenko, Julia Ryfczyńska i Wiktoria Wyganowska.

      Jesteśmy niezwykle ciekawi efektów stworzenia z nadesłanych fragmentów książki, w której znajdą się także strony przygotowane przez nasze uczennice. Cieszymy się, że te z pozoru niewielkie działania staną się częścią interesującego, dużego projektu.

    • Konkurs „Koch mir was 2”
     • Konkurs „Koch mir was 2”

     • W listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Instytut Goethego „Koch mir was 2”.  

      Zadanie polegało na przygotowaniu strony z przepisem kulinarnym na ulubioną potrawę (polską lub niemiecką), którą biorący udział w konkursie chętnie widzieliby na swoich świątecznych stołach.  

      Wyniki konkursu zostały już ogłoszone i mimo, iż nie udało się naszym uczniom zdobyć głównych nagród zasłużyli na wielkie brawa i gratulacje!

      Pamiętajcie, że nie zawsze się wygrywa, ale zawsze warto próbować!

      Dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do brania udziału w kolejnych! 


      Nauczyciele języka niemieckiego

      Praca_1.pdf

      Praca_2.pdf

    • MIKOŁAJKOWA RYWALIZACJA NA CZAPKI!
     • MIKOŁAJKOWA RYWALIZACJA NA CZAPKI!

     • Uwaga, uwaga!

      W poniedziałek 6 grudnia organizujemy międzyklasową MIKOŁAJKOWĄ RYWALIZACJĘ NA CZAPKI! Komisja powołana przez Samorząd Uczniowski będzie chodziła po klasach i liczyła klasowych świętych Mikołajów. Klasa, która będzie dysponowała największą liczbą czapek św. Mikołaja wygra słodką niespodziankę.

      Zapraszamy do zabawy!

      Samorząd Uczniowski

    • Dramat po naszemu, czyli projekt "Szekspir Forever!" w ZS35
     • Dramat po naszemu, czyli projekt "Szekspir Forever!" w ZS35

     • Za nami realizacja polonistycznego miniprojektu „Szekspir Forever!” pod kierunkiem pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały, w ramach którego uczniowie klasy II E, II H i II L wzięli udział w trzech różnych przedsięwzięciach edukacyjnych.

      Pierwszy dzień Szekspirowskich potyczek otworzył międzyklasowy turniej wiedzy na temat „Romea i Julii”. Podczas dwugodzinnego spotkania młodzież rywalizowała ze sobą w trzech sześcioosobowych zespołach, w skład których wchodzili najlepiej znający lekturę przedstawiciele klas. W grze jej uczestnicy musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością utworu, ale także umiejętnością myślenia strategicznego – za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywali bowiem punkty oraz wybraną wcześniej kartę postaci. Zebrane przez drużynę karty z wizerunkami bohaterów stanowiły później podstawę do przyznania bonusów, dzięki czemu rozgrywka do samego końca trzymała wszystkich w napięciu i każdy mógł okazać się jej zwycięzcą. Ostatecznie tryumf należał do drużyny z II H, która nieznacznie wyprzedziła klasę II L, trzecie miejsce w rozgrywce zajęła zaś II E.

      Kolejnym etapem utrwalania wiadomości dotyczących dramatów angielskiego pisarza była gra terenowa. Młodzież wszystkich klas, ponownie podzielona na sześcioosobowe zespoły, wykonywała zadania rozlokowane na terenie szkolnego boiska i tuż obok niego. Niemal wszystkie polecenia miały charakter multimedialny, uczniowie, skanując kody QR, rozwiązywali ćwiczenia na platformach edukacyjnych oraz nagrywali filmiki z odczytywanymi fragmentami tekstu lub wyreżyserowanymi przez siebie scenkami z tragedii. Ponadto odsłuchiwali utworów muzycznych intertekstualnie nawiązujących do dzieł Szekspira, przygotowywali krzyżówkę i układali napisy z liści. Gdyby nie kapryśna tego dnia pogoda, zabawie nie byłoby końca, ponieważ zawodnicy, pracujący w grupach o oryginalnie brzmiących nazwach, np. Różowe Landrynki, Szarpacze Nerwów, Grube Wiewiórki, wcale nie mieli dość kreatywnej rozrywki.

      Na zakończenie projektu, w czasie wolnym od zajęć, zorganizowano filmową popołudniówkę. Niespełna 40 widzów z klasy II E, II H, II L i III E obejrzało, m.in. na materacach i z colą w ręku, adaptację „Makbeta” w reżyserii Justina Kurzela. Obraz z 2015 roku, okraszony wieczornym klimatem wyzierającym zza okien, zrobił na młodych kinomaniakach ogromne wrażenie. Oczywiście w czasie projekcji nie mogło zabraknąć przygotowanego przez polonistki popcornu, umilającego nastoletniej widowni oglądanie seansu.

      W jaki sposób podsumować realizację trzydniowego projektu? Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorek i, co najbardziej cieszy, zrodził pytania jego uczestników o kolejne przedsięwzięcia.

      Znajomość utworów oznaczonych w podstawie programowej jako obowiązkowe jest jedną z pierwszych umiejętności sprawdzanych na egzaminie maturalnym z języka polskiego od 2023 roku. Celem naszej autorskiej inicjatywy było nie tylko zachęcenie młodzieży do aktywnego odświeżenia treści dramatów Szekspira, ale również nieco inne, zdecydowanie innowacyjne, podejście do polonistycznej dydaktyki, odsłaniające przed jej adresatami wachlarz możliwości pracy z tekstem.

    • "Obraz mojej Warszawy" - wystawa pokonkursowa
     • "Obraz mojej Warszawy" - wystawa pokonkursowa

     • Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy, na której znalazły się prace naszych uczennic: Katarzyny Bloch, Julii Ryfczyńskiej i Emilii Wierzbickiej z klasy III E, biorących udział w konkursie plastycznym pt. „Obraz mojej Warszawy”.

      Celem inicjatywy organizowanej przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej było ukazanie nieznanych, nieco zapomnianych, miejsc stolicy, które, mimo że nie znajdują się na pierwszej stronie przewodników turystycznych, są interesujące i warte odkrycia. Uczestniczki z Zespołu Szkół nr 35, korzystając z różnych technik, stworzyły niezwykle ciekawe formy artystycznego wyrazu, przedstawiające Gazownię Warszawską na Woli (nazywaną stołecznym Koloseum) oraz Fort Bema. Gratulujemy!

    • Trzecioklasiści z wizytą na Powązkach
     • Trzecioklasiści z wizytą na Powązkach

     • Listopad to miesiąc refleksji i zadumy, czas wspominania tych, którzy odeszli, dlatego 18 listopada 2021 r. uczniowie klasy III E i III L, pod opieką polonistek, pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały, wzięli udział w warsztatach terenowych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Młodzież, w ramach kształtowania postaw kulturowo-patriotycznych, wykonywała przygotowane przez nauczycielki zadania, które dotyczyły osobistości spoczywających na warszawskiej nekropolii. Uczniowie odwiedzali mogiły literatów (Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zofii Nałkowskiej, Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego), artystów (Magdaleny Abakanowicz, Xawerego Dunikowskiego, Olgi Sipowicz „Kory”, Pawła Królikowskiego) oraz wielkich ze świata sportu, nauki i polityki, by oddać im hołd, zapalając znicze na ich grobach, a także lepiej poznać ich sylwetki. Spotkanie zakończyła kilkunastominutowa prezentacja efektów pracy grup, które wzorowo wypełniły wszystkie polecenia.

      Inicjatywa, której celem było m.in. zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zasłużonych, w całości wpisywała się w realizację programu nauczania języka ojczystego w szkole ponadpodstawowej.

    • Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych
     • Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych

     • W dniu 8 listopada 2021 r. klasa 4L uczestniczyła w Wirtualnym Festiwalu Umiejętności Zawodowych, wydarzeniu zorganizowanym w formule on-line przez Akademię Umiejętności Eurocash. Celem przedsięwzięcia była promocja zawodu logistyka. Dynamiczny rozwój segmentu usług logistycznych powoduje, że na rynku pracy poszukiwani są pracownicy branży logistycznej. W trakcie Festiwalu uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy w obszarze szeroko rozumianej logistyki, w zawodach takich jak: magazynier, pracownik administracji, planista łańcucha dostaw czy planista transportu. Mieli możliwość kontaktu z profesjonalnymi trenerami Akademii Umiejętności Eurocash, od których dowiedzieli się jak planować swoją ścieżkę zawodową, jak odnaleźć się na rynku pracy oraz jak rozwijać kompetencje osobiste i zawodowe.

    • Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021
     • Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

     • Znamy wyniki Waszego głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Niekwestionowanym zwycięzcą szkolnego plebiscytu zostało słowo „naura” (zwrot używany na pożegnanie, przekształcone słowo „nara”), na które oddaliście aż 120 głosów. Drugie miejsce zajęła „essa” (krzyk, który sygnalizuje, że jest się zadowolonym, dumnym z zaistniałej sytuacji) – 70 głosów, a na trzecim miejscu znalazło się słowo „mega” – 28 głosów.

      W szkolnej sondzie, stacjonarnie i elektronicznie, głosowaliście 351 razy. Dziękujemy! Wybrane przez Was hasło zostało już przez nas zgłoszone do pierwszego etapu ogólnopolskiej akcji, corocznie organizowanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Plebiscyt, który ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń, to wspaniała okazja do zabawy językiem polskim przy jednoczesnej refleksji nad kreatywnością w opisywaniu rzeczywistości.

      Jeśli chcecie śledzić dalsze losy „naury” w krajowych zmaganiach lub jesteście ciekawi tego, co zaproponowali inni, koniecznie odwiedźcie stronę Słownika języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) od 15 do 30 listopada, gdzie będziecie mogli wytypować swojego faworyta. Jakie słowo stanie na szczycie podium, trafi pod strzechy i na salony w tym roku? Decyzja należy także do Ciebie!

    • Szkolna edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Przerwa na czytanie"
     • Szkolna edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Przerwa na czytanie"

     • #przerwanaczytanie

      13 października 2021 r. społeczność Zespołu Szkół nr 35 wzięła udział w II międzynarodowej edycji VI ogólnopolskiej „Przerwy na czytanie”, zorganizowanej z okazji trwającego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Inicjatorem wydarzenia, podobnie jak w ubiegłym roku, była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Realizatorami akcji byli uczniowie klasy I E, I L, I a, II H, II L, II T, III E, III L, IV H i IV T, którzy w czasie wolnym od nauki, przestrzegając zasad reżimu sanitarnego, sięgnęli po nowości biblioteczne, by relaksować się z ulubioną lekturą w ręku. Polonistyczne przedsięwzięcie, którego celem była m.in. integracja środowiska młodzieży i nauczycieli, przyczyniło się do wzrostu zainteresowania pozycjami książkowymi dostępnymi w bibliotece, a także stało się wspaniałą okazją do dyskusji na temat przeczytanych fragmentów. Udział w akcji był dobrowolny, dlatego serdecznie dziękujemy naszym uczniom oraz pedagogom za zaangażowanie w promocję czytelnictwa, niech myśl, że ta forma edukacji jest paszportem przyszłości stale wam towarzyszy. Wszystkich miłośników literatury zapraszamy do wspólnego czytania również za rok.

    • Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem” dla Technikum Ekonomicznego nr 5
     • Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem” dla Technikum Ekonomicznego nr 5

     • Miło nam poinformować, że 20 września 2021 r. w Centrum Nauki Kopernik odbyła się XII gala wręczenia Honorowych Wyróżnień Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem”, w czasie której dyrektor, pan Sławomir Sawicki, koordynator szkolnego projektu, pani Ewa Trojańczyk oraz uczniowie, Emilia Wierzbicka i Adrian Stępień, odebrali z rąk pani Renaty Kaznowskiej, zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy oraz członków kapituły, tę zaszczytną nagrodę. Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji nasza szkoła była jedyną, która uzyskała wyróżnienie „Szkoły z pomysłem na kulturę”. Cieszymy się, że przedstawione przez nas działania, prezentowane m.in. na stronie internetowej, ukazujące zaangażowanie w przedsięwzięcia kulturalne uczniów, nauczycieli oraz rodziców, zostały uznane przez władze miasta za kreatywne i innowacyjne. Przyznane wyróżnienie potwierdza, że w Zespole Szkół nr 35 każdego dnia w nowatorski sposób wspieramy rozwój młodzieży i dbamy o to, by świat wartości, dziedzictwa narodowego był jej bliski.

    • Lekcje na SGH
     • Lekcje na SGH

     • Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w lekcjach organizowanych przez SGH. Jedną z nich była lekcja "Finanse osobiste". Lekcje odbywają się w ramach Festiwalu Nauki.

    • Wycieczka klasy 3EG i 3LG
     • Wycieczka klasy 3EG i 3LG

     • W dniach 13-15.09.2021 odbyła się wycieczka szkolna klasy 3EG i 3LG. W programie wyjazdu nie zabrakło aktywnego spędzania czasu poprzez spływ kajakowy, gry i zabawy w terenie, integracji uczniów, a także zwiedzania m.in Twierdzy Ossowiec.

    • Sukces w ogólnopolskim konkursie recytatorskim
     • Sukces w ogólnopolskim konkursie recytatorskim

     • Tuż przed końcem roku szkolnego dotarła do nas radosna wiadomość: wszechstronnie utalentowana Barbara Sosińska zajęła I miejsce w Wielkim Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Byłem jak lipy szelest”, który został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Odział Żoliborz-Bielany i był adresowany do młodzieży z całego kraju.

      Nasza absolwentka swoją wzruszającą deklamacją dwóch liryków autorstwa poety pokolenia Apokalipsy spełnionej nie dała żadnych szans konkurentom i zdobyła główną nagrodę - bon o wartości 400 zł. Zwycięstwo w ogólnopolskiej inicjatywie, którą patronatem objęła Wicemarszałek Sejmu RP, Małgorzata Kidawa-Błońska, Rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, to dla nas kolejny dowód na to, że w Zespole Szkół nr 35 każdy znajdzie swą przestrzeń do twórczej aktywności i osiągania sukcesów.

      Barbarze Sosińskiej serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy równie wielkich osiągnięć w przyszłości.

    • POMOCNY PUNKT NABORU W ZS NR 35
     • POMOCNY PUNKT NABORU W ZS NR 35

     • Drogi nasz kandydacie,

      jeśli wybrałeś naszą szkołę jako pierwszą na liście swoich preferencji, a masz wątpliwości co do dalszej drogi w rekrutacji, bądź nie masz gdzie wydrukować wniosku lub załącznika, zapraszamy Ciebie do kontaktu codziennie w godzinach 08.00 – 16.00, telefonicznie lub mailowo, albo osobiście po wcześniejszym umówieniu.

      Obiecujemy pomóc …

    •   Kolejne zwycięstwo Barbary Sosińskiej
     • Kolejne zwycięstwo Barbary Sosińskiej

     • Mamy przyjemność ogłosić, że Barbara Sosińska, tegoroczna absolwentka klasy o profilu technik logistyk w Technikum Ekonomicznym nr 5, zajęła I miejsce w varsavianistycznym konkursie literackim „Pamiętajcie o ogrodach Warszawy”. Organizatorem inicjatywy było Muzeum Warszawy, a patronat honorowy nad nią sprawowała redakcja „Kroniki Warszawy”, ilustrowanego miesięcznika poświęconego życiu miasta i jego historii.

      Podopieczna pani Ewy Trojańczyk zachwyciła jury swoim wierszem nawiązującym do flory parku Skaryszewskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Nasza maturzystka, w liryku zatytułowanym „Pragnienie róży”, stworzyła niezwykłą kreację podmiotu, którego relacje z  bohaterką liryczną utworu najlepiej charakteryzują dwa słowa: zazdrość i fascynacja.

      Barbarze po raz kolejny gratulujemy władania magiczną siłą poetyckiego słowa, która, dzięki walorom estetycznym, potrafi odmieniać rzeczywistość.