• Koncert "Nadszedł Trzeci Maj..."
     • Koncert "Nadszedł Trzeci Maj..."

     • Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej im. Jonasza Kofty zaprasza

      na widowisko staropolskie „Nadszedł Trzeci Maj…”, przygotowane z okazji

      230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Data 3 maja 1791 r. należy do najważniejszych w historii Narodu i Państwa Polskiego, a Ustawa Rządowa stała się jednym z symboli naszej niepodległości.

      Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

      Z tej okazji widzowie będą mogli usłyszeć,znane i te wykonywane rzadziej, pieśni związane z Konstytucją 3 Maja, wyrażające radość i nadzieję, jaką dla Polaków niosło ze sobą uchwalenie Konstytucji;na scenie zaprezentowane zostaną także sceny obyczajowe z XVIII- wiecznej prowincji szlacheckiej.

      Zapraszamy 30 kwietnia 2021 r., godz. 18.00.

      Transmisja koncertu na stronie: Nasze Bielany Online na Facebooku.

    • Akcja "Żonkile" w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie
     • Akcja "Żonkile" w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

     • #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile, #polinmuseum

       

      Społeczność Zespołu Szkół nr 35 w Warszawie w tym roku po raz pierwszy miała przyjemność uczestniczyć w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem przedsięwzięcia było oddanie hołdu walczącym w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia na lekcjach języka polskiego i historii młodzież brała udział w projekcji filmowej poświęconej największemu zbrojnemu zrywowi Żydów podczas II wojny światowej. Po seansie był czas na dyskusję i refleksję dotyczącą bohaterskiej postawy tych, którym nie zabrakło odwagi, by wyrazić sprzeciw wobec okrucieństwa ówczesnej rzeczywistości.

      Podkreślając niezłomność minionych dni, warto przypomnieć, w jaki sposób sami walczący odnosili się do tego, co wydarzyło się wiosną 1943 r. w Warszawie: „Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby nie dać się zarżnąć, kiedy po nas z kolei przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”. Słowa Marka Edelmana, zastępcy komendanta w getcie, zawarte w powieści reportażowej Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, malują przed nami obraz dramatycznych wydarzeń, którym my jesteśmy dziś winni podziw i szacunek, gdyż… łączy nas pamięć.

       

    • Dzień Teatru z artystami Warszawskiej Opery Kameralnej
     • Dzień Teatru z artystami Warszawskiej Opery Kameralnej

     • 27 marca to niezwykle ważna data dla wszystkich miłośników sztuki - tego dnia obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Teatru. Ze względu na trwającą od wielu miesięcy pandemię i konieczność kształcenia na odległość, w tym roku także nie mogliśmy zobaczyć żadnego przedstawienia wystawionego przez uczniów w sali gimnastycznej. Wspomniane utrudnienia nie przeszkodziły nam jednak w uczczeniu wielkiego święta kultury w wyjątkowy sposób, dlatego w piątek, 26 marca, w wirtualnych progach Zespołu Szkół nr 35 gościliśmy artystów z Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy zgodzili się opowiedzieć o swojej pracy oraz zabrać nas na niekrótką wycieczkę po niedostępnych na co dzień wnętrzach świątyni muzyki i aktorstwa. Młodzież uczestnicząca w warsztatach mogła posłuchać wypowiedzi reżysera, pana Grzegorza Bonieckiego, dotyczącej kulis pracy nad sztuką, pani Jolanta Denejko, asystentka reżysera, opowiedziała m.in. o próbach i narodzinach koncepcji interpretacyjnych tekstów, trudy i uroki nauki śpiewanej roli przedstawiła śpiewaczka operowa i bibliotekarka, pani Małgorzata Kmieć-Hajdukiewicz. Oko kamery przeniosło nas także do garderoby, w której pani Anna Wysokińska-Gala zaprezentowała (także na sobie J) młodzieży przepiękne stroje (m.in. z „Czarodziejskiego fletu”) i rekwizyty, z którymi artyści występują na scenie. Pani Ewa Bernatowicz, perukarka i charakteryzatorka, odsłoniła tajemnice scenicznych włosów, wąsów i baków, z kolei pani Joanna Świerżewska, specjalistka w dziale produkcji i, na potrzeby naszego spotkania, operatorka kamery, podzieliła się z nami anegdotami z życia pracownika Warszawskiej Opery Kameralnej.
      Doświadczeń, wrażeń oraz atmosfery, która dostarczyła zgromadzonym w wirtualnej przestrzeni tak wielu pozytywnych emocji, nie da się oddać w żadnym tekście. Postawa naszych gości, skromność wyrażona przez nich gestem, słowem oraz otwartość na pytania zadawane przez uczestników z pewnością przyczyniły się do zmiany postrzegania teatru muzycznego przez młodzież, a Warszawska Opera Kameralna stała się miejscem „oswojonym” i przyjaznym dla tych, którzy dotąd w niej nie byli. 
      Internetowe spotkanie ponad 150. uczniów z klasy I H, I L, II E, II H, II T, III T i IV L i ich nauczycieli z przedstawicielami warszawskiej instytucji kultury było bezprecedensowym wydarzeniem, które z pewnością trwale zapisało się w pamięci wszystkich jego uczestników. Pragniemy raz jeszcze wyrazić wdzięczność za poświęcony czas i za tę niezapomnianą przygodę z prawdziwą Sztuką, będącą jedynie wstępem do współpracy naszych społeczności.

    • „Międzynarodowy Dzień Liczby π”
     • „Międzynarodowy Dzień Liczby π”

     • W tym roku Międzynarodowy Dzień Liczby π, czyli 14 marca uczciliśmy w naszej szkole udziałem w mini projekcie fotograficznym, „Zaπszmyπ”, którego inicjatorem był Krzysztof Chojecki nauczyciel, youtuber, współtwórca platformy „pi-stacja matematyka” i realizator wielu innych projektów. Uczniowie Zespołu Szkół nr 35 wykonali 413 zdjęć cyfr, które trafiły do organizatora i posłużyły do zbudowania rozwinięcia liczby π. Realizacją tego projektu zajmowały się nauczycielki matematyki: Małgorzata Komor, Katarzyna Luśtyk i Sylwia Zych. Przykład prezentacji rozwinięcia liczby π wykonanej z części nadesłanych zdjęć można obejrzeć pod linkiem: https://tiny.pl/rkbnr.

      12 marca 2021 w klasach 3H, 2H i 1T odbyły się lekcje matematyki, na których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat liczby π. Rozwiązywali quizy, grali w gry, sprawdzali czy ciąg cyfr tworzący ich datę urodzenia znajduje się w rozwinięciu liczby π. Za pomocą aplikacji Quiver uczniowie mogli obserwować efekt 3D na wykonanych przez siebie ilustracjach. Dodatkowo w klasie 1T można było wziąć udział w projekcie „Poszukiwanie liczby π”.

    • "Syn tego miasta". Wieczór Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
     • "Syn tego miasta". Wieczór Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

     • W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i realizowanego z tej okazji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „BACZYŃSKI”, w naszej szkole 22 marca o godz. 18:30 rozpoczął się Wieczór Poezji pod hasłem "Syn tego miasta", poświęcony twórczości tegoż poety. Program artystyczny godzinnego spotkania został przygotowany przez nauczycielki języka polskiego, panią Ewę Trojańczyk i panią Olimpię Kabałę. Podczas wyjątkowego wydarzenia uczniowie klasy 2 L, 2 E, 2 HG i 4 L zaprezentowali najpiękniejsze utwory Baczyńskiego. Doskonałym punktem programu był występ Barbary Sosińskiej z klasy 4 L, która przedstawiła muzyczną interpretację liryku pt. "Znów wędrujemy". Klimat stworzony przy pomocy dźwięków gitary wprowadził uczestników inicjatywy w niezwykły nastrój, a jego dopełnieniem była prezentacja zeskanowanego rękopisu jednego z tomików wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rozmowa dotycząca aktualności i recepcji jego dzieł. W czasie Wieczoru polonistki przypomniały również tragiczny życiorys twórcy pokolenia Kolumbów, który wciąż zachwyca poetyckim geniuszem. Na zakończenie nie zabrakło wzruszeń i szczególnych podziękowań dla pedagogów oraz zaangażowanej w przedsięwzięcie młodzieży. Wszyscy, których tego dnia późną porą zjednoczyła swą mocą liryka, wyrazili aprobatę dla innych spotkań w wideoformule.

     • Targi Edukacyjne Perspektywy 2021

     • Zapraszamy do odwiedzenia stoiska naszej szkoły na Targach Edukacyjnych Perspektywy w dniach 26-27 marca 2021 w godz. od 9.00 do 18.00.

      Na Wasze pytania będziemy udzielali odpowiedzi w piątek w godz. 15.00 - 16.30 oraz w sobotę w godz. 12.00 - 14.00.

      Stoisko ZS nr 35

    • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” – wyniki konkursu
     • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” – wyniki konkursu

     • W niedzielę, 21 lutego, już po raz dwudziesty drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Data ta jest nieprzypadkowa – upamiętnia bowiem wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Coroczne święto, ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r., podkreślać ma różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące.

      Tyle mówi historia, a jak przekłada się ona na praktykę? W Zespole Szkół nr 35 z tej okazji po raz kolejny przeprowadzono konkurs, którego celem było ukazanie bogactwa polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczna edycja językowych zmagań młodzieży nawiązywała do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z literackich patronów roku, stąd nasze hasło: „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” W polonistycznym quizie wzięło udział 25. uczniów z klas pierwszych, drugich i czwartych, którzy nowy tydzień zaczęli od rozpoznawania środków artystycznego wyrazu w zacytowanych fragmentach poezji przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Trzeba przyznać, że rywalizacja była niezwykle wyrównana – poniżej przedstawiamy jej wyniki:

      I miejsce – Wojciech Saliński (I L)

      II miejsce – Monika Białek (IV L)

      III miejsce – Barbara Sosińska (IV L)

      wyróżnienie – Oliwia Łojek (II T) 

      Wszystkim uczestnikom zabawy serdecznie gratulujemy i dziękujemy za to, że zechcieli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu poetyki - laureaci otrzymają od nas oceny celujące, nagrody rzeczowe i dyplomy, trud pozostałych uczniów również nie pozostanie niezauważony. Zapraszamy do wspólnego świętowania za rok. ;-)

    • Wirtualne warsztaty z dietetykiem klasy I L
     • Wirtualne warsztaty z dietetykiem klasy I L

     • „Szlachetne zdrowie…” - pisał przed wiekami mistrz poezji z Czarnolasu, składając liryczny hołd temu, co w życiu człowieka najcenniejsze. O istocie zdrowia, na które składa się w dużej mierze właściwe odżywianie, przekonać się mogli w ostatnim czasie uczniowie klasy I L, którzy na zajęciach z wychowawcą mieli przyjemność gościć dietetyka, panią Karolinę Niedźwiecką. Wirtualne spotkanie prowadzone przez absolwentkę Uniwersytetu Medycznego w Łodzi obfitowało w praktyczną wiedzę pozwalającą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe, jak również w liczne ciekawostki dotyczące m.in. suplementacji witaminy D, odpowiedzialnej za wzmocnienie organizmu. Zdalne wystąpienie eksperta w dziedzinie żywienia, dopełnione niezwykle interesującą i barwną prezentacją, zostało wysoko ocenione przez młodzież, która jednogłośnie zobowiązała się do stosowania na co dzień zasad poznanych na zajęciach. Dziękujemy pani Niedźwieckiej za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie multimedialnej lekcji, której treść z pewnością pozwoli wszystkim jej uczestnikom zaplanować odpowiednio zbilansowaną dietę, gdyż, powtarzając za twórcą okresu polskiego renesansu, „nic na(d) zdrowie ani lepszego, ani droższego”.

    • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?”
     • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?”

     • Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla uczczenia setnej rocznicy urodzin twórcy pokolenia Kolumbów. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, zapraszamy uczniów Zespołu Szkół nr 35 do uroczystego upamiętnienia postaci tego wielkiego poety, który bez wątpienia przyczynił się do rozwoju polszczyzny. Z tej okazji 22 lutego (poniedziałek) o godz. 15:00 odbędzie się quiz nawiązujący do utworów Baczyńskiego, w którym  młodzież będzie mogła sprawdzić swoją wiedzę o języku polskim, odpowiadając na pytania dotyczące środków stylistycznych zawartych w poezji przedstawiciela pokolenia Apokalipsy spełnionej.

       Na tę okoliczność Organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne, z którymi warto się zapoznać, by rzetelne przygotować się do konkursu. Dla laureatów trzech pierwszych miejsc przewidujemy nagrody. Zgłoszenia przyjmują nauczycielki języka polskiego – pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała.

    • Obraz w parze z wierszem, czyli spotkanie edukacyjne dla maturzystów
     • Obraz w parze z wierszem, czyli spotkanie edukacyjne dla maturzystów

     • Egzamin maturalny już za niespełna 100 dni, dlatego warto wykorzystać każdą chwilę, by się do niego dobrze przygotować. Taka myśl 2 lutego towarzyszyła  młodzieży z klasy IV L i IV H, uczestniczącej wraz z polonistkami, panią Ewą Trojańczyk i panią Olimpią Kabałą, w wykładzie dotyczącym interpretacji tekstów kultury, który wygłosił prof. dr hab. Piotr Kołodziej, literaturoznawca, nauczyciel, autor podręczników do języka ojczystego i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wirtualne spotkanie, w którym brali udział nasi uczniowie, poświęcone było (nie)trudnej sztuce odczytywania obrazów i wierszy, korespondencji różnych dziedzin wizualnych, dialogu literatury z malarstwem i szeroko rozumianej twórczości artystycznej człowieka, której celem jest rozumienie ludzi. Ekfraza omówiona przez prof. Kołodzieja na przykładzie wiersza Wisławy Szymborskiej została niezwykle entuzjastycznie przyjęta przez młodzież. Poezja polskiej noblistki w zestawieniu z mistrzowskim pędzlem Bruegla odsłoniła słuchaczom wiele możliwości odczytania interpretacyjnego przedstawionych dzieł oraz uświadomiła, że życie człowieka to historia zniewolenia, o której można mówić zawsze, ponad głowami wieków, uniwersalnym językiem.

    • Artystyczny zapis zarazy, czyli wielkie dzieła na niewielkiej, polonistycznej tablicy
     • Artystyczny zapis zarazy, czyli wielkie dzieła na niewielkiej, polonistycznej tablicy

     • Epidemia, pandemia, choroba, kwarantanna - te słowa niespełna od roku odmieniamy przez wszystkie przypadki i, niestety, nie napawa to optymizmem. Warto jednak dostrzec, że podobna tematyka od wieków inspiruje twórców, którzy chętnie wykorzystują wspomniane hasła, by budować wokół nich fabułę swoich utworów. Na dowód tych słów zachęcamy Was, tymczasowo wirtualnie, do obejrzenia nowej gazetki, stanowiącej ścienną ilustrację motywu choroby w kulturze. Każdy z przywołanych przykładów przedstawia topos choroby w różnym, często całkiem nieoczywistym, ujęciu, np. takim jak ból istnienia, szaleństwo czy cierpienie duszy. To wspaniała okazja, by tuż przed maturą przypomnieć sobie treść ulubionych lektur, np. biblijnej historii Hioba, „Kamizelki” Bolesława Prusa, „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego lub „Dżumy” Alberta Camusa. Ponadto gazetka przygotowana przez panie polonistki jest dowodem na to, że z każdej, nawet tej najtrudniejszej sytuacji płynie nauka, która może stać się impulsem do tworzenia czegoś naprawdę fascynującego, czegoś, co swoje odzwierciedlenie znajdzie później m.in. na szkolnej tablicy. ;-)

    • Podsumowanie naszych działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”
     • Podsumowanie naszych działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

     • W kończącym się roku kalendarzowym społeczność Zespołu Szkół nr 35 była adresatem wieloletniego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem była poprawa stanu czytelnictwa poprzez wzmacnianie roli m.in. bibliotek szkolnych. Rządową ideę realizowano dzięki wsparciu finansowemu, które pozwoliło na bieżące uzupełnianie zbiorów czytelniczych, a także organizowano wydarzenia zachęcające młodzież do regularnego czytania. W naszej szkole, nie tylko na potrzeby projektu, nauczyciele dbają o to, by uczniowie z przyjemnością sięgali po literaturę, dlatego dziś możemy pochwalić się wieloma inicjatywami, które przyczyniły się do wzrostu czytelnictwa. Wśród działań przynoszących nam chlubę możemy wymienić choćby coroczne „Czytanie na Bielanach”, polonistyczne gazetki ścienne, włączanie się w kolejne edycje „Narodowego Czytania”, współpracę z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, ogólnopolską „Przerwę na czytanie”, akcję Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”, miniprojekty edukacyjne wykonywane przez uczniów w ramach zajęć języka polskiego (np. „Codzienne inspiracje literaturą”) oraz szkolny konkurs związany z propagowaniem zainteresowań i aktywności czytelniczej młodzieży pod hasłem „Książka lekiem duszy”. Efekty wszystkich wymienionych przedsięwzięć są godne uwagi i zasługują na najwyższą notę. Swoistym podsumowaniem dotychczasowych wysiłków promujących czytelnictwo, i jednocześnie kolejną dozą ogromnej inspiracji, były prace przygotowane przez zespoły klasowe, które możecie obejrzeć w naszej galerii. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawców, z zaangażowaniem tworzyli plakaty, oryginalne kompozycje, prezentacje oraz kolaże zachęcające do czytania książek. Wspomniane działania jednoznacznie świadczą o tym, że założenia „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zostały przez nas w pełni zrealizowane i przyniosły wiele korzyści społeczności szkolnej.

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     • Miło nam poinformować, że zbiory biblioteki szkolnej Zespołu Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz "Kasi" w Warszawie wzbogaciły się o książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiono 567 nowych pozycji w tym 10 audiobooków. Propozycje podali nauczyciele, rodzice i uczniowie. Większość marzeń zostało zrealizowanych. Zakupiono nowości wydawnicze. Niektóre książki można już wypożyczyć, inne sukcesywnie będą wprowadzane do księgozbioru.

    • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
     • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

     • W dniu 11 grudnia o godz. 9.00 w naszej szkole rozpoczął się I etap XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Został on przeprowadzony w pełnym reżimie sanitarnym. Udział wzięło 6 uczniów
      z klas ekonomicznych - 4E, 3E ( Natalia Bołucka, Mateusz Piróg, Hubert Roszczyk, Izabela Adamowicz, Natalia Kiljańska, Zachariasz Walc). Hasło przewodnie tegorocznej olimpiady "Ekonomia wobec kryzysów. Gospodarcze i społeczne skutki pandemii." nawiązuje do obecnej sytuacji w kraju i na świecie. Uczestnicy mieli do dyspozycji 120 minut na rozwiązanie testu, wykonanie zadań z ekonomii oraz napisanie pracy nawiązującej do hasła przewodniego. Życzymy sukcesów.

    • Wykład z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
     • Wykład z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

     • 10 grudnia 2020 r. klasa I L wraz z wychowawcą, panią Ewą Trojańczyk, uczestniczyła w spotkaniu zatytułowanym „Inny wśród nas, czyli kilka słów o osobach z niepełnosprawnością”, które poprowadziła dr Małgorzata Trojańska, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W czasie wykładu - przygotowanego z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami - młodzież miała szansę m.in. dowiedzieć się, z jakimi trudnościami na co dzień zmagają się osoby niewidome i niesłyszące, jakim mianem nie należy określać osób z uszkodzonym słuchem oraz w jaki sposób głusi postrzegają język polski. Nie zabrakło również odpowiedzi na inne pytania, np.: czy niewidomi śnią? Czy głusi „słuchają” muzyki? Czy osoby niesłyszące czytają z ruchu warg? Wirtualne spotkanie zakończyła interesująca dyskusja, która stała się punktem rozważań na temat wykładu podczas godzin z wychowawcą. Aktywność młodzieży na tych niecodziennych zajęciach, jej chęć dzielenia się refleksjami oraz 100% frekwencja są najlepszą recenzją tegoż wydarzenia.

    • "Codzienne inspiracje literaturą" - polonistyczny projekt edukacyjny
     • "Codzienne inspiracje literaturą" - polonistyczny projekt edukacyjny

     • O ileż ciekawsza może stać się rzeczywistość, jeśli połączy się ją… z ulubioną lekturą! Doskonale wiedzą o tym uczniowie klasy I L, II E i III T, którzy w listopadzie i w grudniu byli realizatorami polonistycznego projektu edukacyjnego „Codzienne inspiracje literaturą”. Młodzież z Zespołu Szkół nr 35, pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Ewy Trojańczyk, przygotowała wizualizacje wybranych cytatów. Młode pokolenie czerpało inspirację z biblijnych ksiąg mądrościowych, „Księgi Hioba” i „Księgi Koheleta” (I L), barokowej poezji metafizycznej Mikołaja Sępa Szarzyńskiego i Daniela Naborowskiego (II E) oraz twórczości polskich romantyków (III T). Uczniowie, wykorzystując znajomość oraz zamiłowanie do tekstów omawianych na zajęciach, wykonali zdjęcia literacko ozdobionych przedmiotów i pupili, towarzyszących im na co dzień. Trzeba przyznać, że efekty nastoletniej pracy są niezwykłe. W takim razie… czy po tak kreatywnej promocji literatury, można odmówić zaproszenia do świata czytelniczych wartości? Jeśli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, warto pamiętać, że czytanie pozytywnie wpływa na wrażliwość estetyczną, jest ważnym czynnikiem rozwoju społecznego oraz kształtuje myślenie i koncentrację uwagi, dlatego, hołdując idei, którą propagują uczniowie, regularnie i z przyjemnością sięgajmy po książki.

    • „Życzenia dla Niepodległej” – podsumowanie konkursu.
     • „Życzenia dla Niepodległej” – podsumowanie konkursu.

     • W związku z obchodzoną w listopadzie 102. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbył się konkurs pod hasłem „Życzenia dla Niepodległej”.  Zadanie uczestników  polegało na własnoręcznym wykonaniu kartki z życzeniami, której adresatem była Polska. Mimo trudnej sytuacji, w jakiej obecnie wszyscy się znajdujemy, nasi uczniowie, po raz kolejny, stanęli na wysokości zadania. Do organizatorów konkursu wpłynęło ponad trzydzieści prac. Do konkursu przystąpili: Oliwia Łojek (2T), Wiktoria Markowska i Wiktoria Śliwińska (2LG), Aleksandra Kurzydło (4H), Oliwia Drzyzga (4E), Natalia Kronenberg (1T), Roksana Bocian (2EG),  Paulina Kacprowicz (4H), Patrycja Tomaszewska (2TG), Klaudia Zwolińska (4E), Róża Giżka (4H),  Weronika Kalbarczyk i Natalia Zdziech (2LG), Aleksandra Jankowska i Patrycja Pietrzak (2LG), Jakub Zaniesienko i Patryk Stasiewicz (2LG), Piotr Olszewski (2L), Wiktor Kowalczyk (2L), Ewelina Nadolska (4E), Dominika Sauter (2TG), Joanna Zych (3E), Dawid Marczak (2LG), Julia Mamaj (1L), Sandra Piątek  (4E), Aleksandra Bartosińska i Aleksandra Grzybek (2LG), Kacper Sułkowski i Mateusz Korenkiewicz (2LG), Martyna Żelechowicz (4E),  Milena Łubkowska (2EG), Katarzyna Boruc (4H),  Emil Gut i Jakub Czarny (2LG), Justyna Boruc i Adrian Kos (2LG).

      Uczniowie składali życzenia prosto z serca, dedykowali Niepodległej wiersze, własnoręcznie zdobili swoje prace. Jesteśmy zbudowani Waszą postawą. Jednak, jak to w konkursach, zwycięzca może być tylko jeden. Decyzją jury, zwyciężczynią konkursu została Roksana Bocian z klasy 2EG, postanowiono też przyznać dwa wyróżnienia, dla Dawida Marczaka z klasy 2LG oraz Eweliny Nadolskiej z klasy 4E. Za zaangażowanie serdecznie WSZYSTKIM dziękujemy. Uhonorowanie laureatów, miejmy nadzieję, nastąpi wkrótce, w murach naszej szkoły. Wyrazy uznania składają organizatorzy konkursu: Pani Agata Pawlik i Pan Łukasz Bukowski.

    • "Szkoła do hymnu" 2020
     • "Szkoła do hymnu" 2020

     • #szkoładohymnu

      Mimo pandemii, w Zespole Szkół nr 35 pielęgnujemy tradycję oraz wartości patriotyczne, dlatego już po raz trzeci bierzemy udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży „Szkoła do hymnu”. Społeczność naszej szkoły na dzień przed Świętem Niepodległości o godz. 11:11 wspólnie odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku wydarzenie mogło odbyć się jedynie on-line, jednak zarówno dla nauczycieli, jak również dla uczniów było ono tak samo podniosłe jak w ubiegłych latach i pozwoliło godnie uczcić 102. rocznicę polskiej wolności.

    • Akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz" – podsumowanie
     • Akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz" – podsumowanie

     • #podarujwiersz

       W ostatni piątek stacjonarnej nauki nasza szkoła wzięła udział w kolejnej inicjatywie społeczno-kulturalnej. Ogólnopolska akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”, wspierana przez Bibliotekę Narodową oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, została entuzjastycznie przyjęta przez młodzież Zespołu Szkół nr 35, która chętnie włączyła się w jej realizację. Udział w inicjatywie polegał na przepisaniu odręcznie wiersza i podarowaniu go wybranej osobie. W polonistycznej akcji wzięli udział uczniowie klas: 1 L, 2 EG, 3 T oraz 4 E, których liryczne podarunki trafią drogą elektroniczną (ze względu na rygor sanitarny w dobie pandemii) m.in. do pensjonariuszy bielańskich domów opieki oraz domów seniora. Skąd pomysł na taką promocję literatury? Jak wiemy, autor Pana Cogito, Zbigniew Herbert, często pisał listy-wiersze do przyjaciół i to właśnie ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu-poezji - stał się inspiracją dla ogólnopolskich działań. Projekt ma na celu przypomnieć, że „poezja jest darem”, a wręczenie komuś własnoręcznie przepisanego wiersza może wzmocnić relacje międzyludzkie. Cieszymy się, że nasi uczniowie z radością kaligrafowali poetyckie utwory na specjalnie przygotowanych z tej okazji kartach papeterii, mamy nadzieję, że ich adresaci z równie nieskrywanym zadowoleniem przystąpią do aktu pogłębionej lektury.