• „Zbrodnia to niesłychana”, czyli lekcja romantyzmu IV E i IV L w przestrzeni teatru

• Kreatywność i siła wyobraźni to ogniwa, które mają ogromne znaczenie w rozwoju młodzieży. Tuż przed rozpoczęciem przerwy świątecznej, uczniowie klasy IV E i IV L wraz z nauczycielkami języka polskiego, panią Ewą Trojańczyk i panią Olimpią Kabałą, uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w sali prób Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Treścią przewodnią zajęć był motyw zbrodni i kary w literaturze romantycznej. Dzięki spotkaniu, czwartoklasiści mogli zapoznać się ze specyfiką pracy aktora, obejrzeć i dotknąć rekwizytów teatralnych wykorzystywanych w przedstawieniach oraz opowiedzieć o własnych doświadczeniach z nimi związanych. Kolejnym punktem niecodziennej wizyty była praca w grupach polegająca na tworzeniu "żywej rzeźby" w oparciu o dostępne przedmioty i elementy dekoracji, będąca wstępem do przygotowania etiudy dramatycznej na podstawie wybranego dzieła z I połowy XIX stulecia. Scenki wyreżyserowane przez naszych uczniów skonstruowane zostały na wzór rozprawy sądowej, podczas której, jako bohaterowie doby romantyzmu, wcielali się oni w rolę obrońcy, sędziego i oskarżonego. Całość wydarzenia zwieńczyła rozmowa na temat wrażeń z realizowanych form aktywności oraz indywidualna refleksja dotycząca obecności toposu winy i jej następstw w twórczości Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i im współczesnych.