• I miejsce w X Warszawskim Konkursie Historycznym
     • I miejsce w X Warszawskim Konkursie Historycznym

     • Z dumą informujemy, że uczennica klasy III E, Julia Ryfczyńska, została laureatką I miejsca w X Warszawskim Konkursie Historycznym „Tak żyć, jak żyłem, warto było…” (Józef Piłsudski), nad którym honorowy patronat sprawował m.in. Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty, Prezydent m.st. Warszawy oraz Muzeum Niepodległości.

      Temat jubileuszowej, dziesiątej już edycji wojewódzkich zmagań organizowanych przez LXXVI Liceum Ogólnokształcące w Warszawie dotyczył życia, działalności i dokonań Marszałka Józefa Piłsudskiego na rzecz wolnej Polski. Nasze przedstawicielki, Julia Ryfczyńska i Katarzyna Bloch, wykonały wielkoformatowe prace plastyczne, inspirowane wybranymi przez siebie słowami Ojca Niepodległości. Zamysł twórczy, estetyka i technika przygotowania plakatów zachwyciły nie tylko polonistkę, panią Ewę Trojańczyk, lecz również komisję konkursową, która zdecydowała o przyznaniu głównej nagrody trzecioklasistce z Zespołu Szkół nr 35. Serdecznie gratulujemy!

    • Poezja i pamięć. Herbertowski stand-up w Bielańskim Ośrodku Kultury
     • Poezja i pamięć. Herbertowski stand-up w Bielańskim Ośrodku Kultury

     • Zbigniew Herbert, polski poeta, eseista i dramaturg, jest kulturalnym patronem Bielan. Nic więc dziwnego, że to właśnie temu twórcy poświęcono wiele interesujących widowisk w naszej okolicy. Jednym z nich był poetycko-muzyczny stand-up w wykonaniu Dariusza Jakubowskiego, w którym 10 czerwca 2022 r. uczestniczyła młodzież z klasy III LG.

      Reprezentantki społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół nr 35 miały okazję zobaczyć sceniczną kreację Herbertowskiego bohatera, Pana Cogito, rozmawiającego ze swymi odbiorcami. Jakubowskiemu, wcielającemu się w alter ego pisarza, niezwykle zależało na kontakcie ze zgromadzoną publicznością, ponieważ dialog niesie ze sobą element spontaniczności i nieprzewidywalności, czyli wszystko to, z czym kojarzyć się może spotkanie człowieka ze światem - tak wszechobecne w literackim dorobku autora „Barbarzyńcy w ogrodzie”.

      Wieczór pod hasłem „Wokół Herberta, czyli potęga smaku albo sztuczny miód”, zorganizowany przez władze dzielnicy oraz Bibliotekę Publiczną im. St. Staszica, był częścią dwudniowego wydarzenia zatytułowanego „Romantycznie z Herbertem – weekend literacki” i przybliżył młodemu audytorium sylwetkę genialnego przedstawiciela pokolenia ’56 (artystów powtórnie debiutujących po śmierci Józefa Stalina).

    • Nie spoczywamy na laurach. Tryumf w konkursie wiedzy mitologicznej
     • Nie spoczywamy na laurach. Tryumf w konkursie wiedzy mitologicznej

     • 19 maja 2022 r. w gmachu XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego odbył się finał dzielnicowego konkursu wiedzy o mitach „Nie udawaj Greka”. W bielańskiej rywalizacji, do której przystąpiło 50 uczestników, naszą szkołę reprezentowały: Agata Sławińska (III E) i Oliwia Kutra (II H). W czasie uroczystości, w której udział wzięła pani Sylwia Lacek oraz pan Andrzej Malina, zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, podopieczna pani Ewy Trojańczyk z klasy III E, Agata Sławińska, odebrała z rąk organizatorów nagrodę za zajęcie I miejsca.

      Start uczennic Zespołu nr 35 w inicjatywie poprzedziły intensywne przygotowania pod kierunkiem nauczyciela - Agata i Oliwia na zajęciach pozalekcyjnych wykonały wiele ćwiczeń sprawdzających znajomość treści i problematyki utworu Jana Parandowskiego, odpowiadały ustnie na liczne pytania o szczegóły z życia greckich bogów i herosów, czytały lektury uzupełniające wskazane przez polonistkę, samodzielnie poszerzały swoją wiedzę na temat archetypów, symboli oraz związków frazeologicznych zawartych w „Mitologii”, co zostało zwieńczone zwycięstwem. Serdecznie gratulujemy!

    • Przedstawienie naszych uczniów na Festiwalu Bielańskich Placówek Oświatowych
     • Przedstawienie naszych uczniów na Festiwalu Bielańskich Placówek Oświatowych

     • Na Festiwalu Bielańskich Placówek Oświatowych w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej grupa uczniów z klasy IE przedstawiła interesującą i wzruszającą inscenizację pt. "Za dzień, za dwa ..." do piosenki "Nim wstanie dzień" (słowa: Agnieszka Osiecka, muzyka: Krzysztof Komeda, wykonanie: Edmund Fetting).

    • W królewskim stylu. Fascynujące zajęcia w Łazienkach
     • W królewskim stylu. Fascynujące zajęcia w Łazienkach

     • Łazienki Królewskie – niegdyś letnia rezydencja władcy, Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz literackie miejsce spotkań Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej, bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa. Współcześnie Łazienki to zachwycający park miejski, który 19 maja 2022 r. uczniowie klasy 3 E i 3 H wraz z polonistkami, panią Ewą Trojańczyk i panią Olimpią Kabałą, mieli okazję przemierzyć w towarzystwie edukatorów. Wędrówka po zielonych terenach otaczających Pałac na Wyspie obfitowała w ciekawostki dotyczące m.in. obecnych tam dzieł sztuki, dzięki którym młodzież przypomniała sobie wyróżniki stylu klasycystycznego i mogła podyskutować na temat roli, znaczenia Łazienek w kulturze polskiego oświecenia. W czasie spaceru mowa była także o prowadzonych przez doktorantów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego badaniach etologicznych parkowych wiewiórek, co pozwoliło rozwikłać zagadkę, dlaczego niektóre z gryzoni miały na szyjach specjalne nadajniki (wspomniane urządzania pomagają badaczom odtworzyć codzienną aktywność tych zwierząt). Poruszanie się po królewskim kompleksie ułatwiały trzecioklasistom mapy, zaś podziwianie jego flory i fauny – lornetki. Obserwowana przez nauczycielki operatywność uczniów podczas lekcji terenowej pozwala przypuszczać, że wybrany sposób prezentowania informacji daje możliwość efektywnego przyswajania wiedzy.