• Artystyczny zapis zarazy, czyli wielkie dzieła na niewielkiej, polonistycznej tablicy
     • Artystyczny zapis zarazy, czyli wielkie dzieła na niewielkiej, polonistycznej tablicy

     • Epidemia, pandemia, choroba, kwarantanna - te słowa niespełna od roku odmieniamy przez wszystkie przypadki i, niestety, nie napawa to optymizmem. Warto jednak dostrzec, że podobna tematyka od wieków inspiruje twórców, którzy chętnie wykorzystują wspomniane hasła, by budować wokół nich fabułę swoich utworów. Na dowód tych słów zachęcamy Was, tymczasowo wirtualnie, do obejrzenia nowej gazetki, stanowiącej ścienną ilustrację motywu choroby w kulturze. Każdy z przywołanych przykładów przedstawia topos choroby w różnym, często całkiem nieoczywistym, ujęciu, np. takim jak ból istnienia, szaleństwo czy cierpienie duszy. To wspaniała okazja, by tuż przed maturą przypomnieć sobie treść ulubionych lektur, np. biblijnej historii Hioba, „Kamizelki” Bolesława Prusa, „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego lub „Dżumy” Alberta Camusa. Ponadto gazetka przygotowana przez panie polonistki jest dowodem na to, że z każdej, nawet tej najtrudniejszej sytuacji płynie nauka, która może stać się impulsem do tworzenia czegoś naprawdę fascynującego, czegoś, co swoje odzwierciedlenie znajdzie później m.in. na szkolnej tablicy. ;-)

    • Podsumowanie naszych działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”
     • Podsumowanie naszych działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

     • W kończącym się roku kalendarzowym społeczność Zespołu Szkół nr 35 była adresatem wieloletniego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem była poprawa stanu czytelnictwa poprzez wzmacnianie roli m.in. bibliotek szkolnych. Rządową ideę realizowano dzięki wsparciu finansowemu, które pozwoliło na bieżące uzupełnianie zbiorów czytelniczych, a także organizowano wydarzenia zachęcające młodzież do regularnego czytania. W naszej szkole, nie tylko na potrzeby projektu, nauczyciele dbają o to, by uczniowie z przyjemnością sięgali po literaturę, dlatego dziś możemy pochwalić się wieloma inicjatywami, które przyczyniły się do wzrostu czytelnictwa. Wśród działań przynoszących nam chlubę możemy wymienić choćby coroczne „Czytanie na Bielanach”, polonistyczne gazetki ścienne, włączanie się w kolejne edycje „Narodowego Czytania”, współpracę z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, ogólnopolską „Przerwę na czytanie”, akcję Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”, miniprojekty edukacyjne wykonywane przez uczniów w ramach zajęć języka polskiego (np. „Codzienne inspiracje literaturą”) oraz szkolny konkurs związany z propagowaniem zainteresowań i aktywności czytelniczej młodzieży pod hasłem „Książka lekiem duszy”. Efekty wszystkich wymienionych przedsięwzięć są godne uwagi i zasługują na najwyższą notę. Swoistym podsumowaniem dotychczasowych wysiłków promujących czytelnictwo, i jednocześnie kolejną dozą ogromnej inspiracji, były prace przygotowane przez zespoły klasowe, które możecie obejrzeć w naszej galerii. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawców, z zaangażowaniem tworzyli plakaty, oryginalne kompozycje, prezentacje oraz kolaże zachęcające do czytania książek. Wspomniane działania jednoznacznie świadczą o tym, że założenia „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zostały przez nas w pełni zrealizowane i przyniosły wiele korzyści społeczności szkolnej.

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     • Miło nam poinformować, że zbiory biblioteki szkolnej Zespołu Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz "Kasi" w Warszawie wzbogaciły się o książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiono 567 nowych pozycji w tym 10 audiobooków. Propozycje podali nauczyciele, rodzice i uczniowie. Większość marzeń zostało zrealizowanych. Zakupiono nowości wydawnicze. Niektóre książki można już wypożyczyć, inne sukcesywnie będą wprowadzane do księgozbioru.

    • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
     • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

     • W dniu 11 grudnia o godz. 9.00 w naszej szkole rozpoczął się I etap XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Został on przeprowadzony w pełnym reżimie sanitarnym. Udział wzięło 6 uczniów
      z klas ekonomicznych - 4E, 3E ( Natalia Bołucka, Mateusz Piróg, Hubert Roszczyk, Izabela Adamowicz, Natalia Kiljańska, Zachariasz Walc). Hasło przewodnie tegorocznej olimpiady "Ekonomia wobec kryzysów. Gospodarcze i społeczne skutki pandemii." nawiązuje do obecnej sytuacji w kraju i na świecie. Uczestnicy mieli do dyspozycji 120 minut na rozwiązanie testu, wykonanie zadań z ekonomii oraz napisanie pracy nawiązującej do hasła przewodniego. Życzymy sukcesów.

    • Wykład z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
     • Wykład z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

     • 10 grudnia 2020 r. klasa I L wraz z wychowawcą, panią Ewą Trojańczyk, uczestniczyła w spotkaniu zatytułowanym „Inny wśród nas, czyli kilka słów o osobach z niepełnosprawnością”, które poprowadziła dr Małgorzata Trojańska, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W czasie wykładu - przygotowanego z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami - młodzież miała szansę m.in. dowiedzieć się, z jakimi trudnościami na co dzień zmagają się osoby niewidome i niesłyszące, jakim mianem nie należy określać osób z uszkodzonym słuchem oraz w jaki sposób głusi postrzegają język polski. Nie zabrakło również odpowiedzi na inne pytania, np.: czy niewidomi śnią? Czy głusi „słuchają” muzyki? Czy osoby niesłyszące czytają z ruchu warg? Wirtualne spotkanie zakończyła interesująca dyskusja, która stała się punktem rozważań na temat wykładu podczas godzin z wychowawcą. Aktywność młodzieży na tych niecodziennych zajęciach, jej chęć dzielenia się refleksjami oraz 100% frekwencja są najlepszą recenzją tegoż wydarzenia.

    • "Codzienne inspiracje literaturą" - polonistyczny projekt edukacyjny
     • "Codzienne inspiracje literaturą" - polonistyczny projekt edukacyjny

     • O ileż ciekawsza może stać się rzeczywistość, jeśli połączy się ją… z ulubioną lekturą! Doskonale wiedzą o tym uczniowie klasy I L, II E i III T, którzy w listopadzie i w grudniu byli realizatorami polonistycznego projektu edukacyjnego „Codzienne inspiracje literaturą”. Młodzież z Zespołu Szkół nr 35, pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Ewy Trojańczyk, przygotowała wizualizacje wybranych cytatów. Młode pokolenie czerpało inspirację z biblijnych ksiąg mądrościowych, „Księgi Hioba” i „Księgi Koheleta” (I L), barokowej poezji metafizycznej Mikołaja Sępa Szarzyńskiego i Daniela Naborowskiego (II E) oraz twórczości polskich romantyków (III T). Uczniowie, wykorzystując znajomość oraz zamiłowanie do tekstów omawianych na zajęciach, wykonali zdjęcia literacko ozdobionych przedmiotów i pupili, towarzyszących im na co dzień. Trzeba przyznać, że efekty nastoletniej pracy są niezwykłe. W takim razie… czy po tak kreatywnej promocji literatury, można odmówić zaproszenia do świata czytelniczych wartości? Jeśli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, warto pamiętać, że czytanie pozytywnie wpływa na wrażliwość estetyczną, jest ważnym czynnikiem rozwoju społecznego oraz kształtuje myślenie i koncentrację uwagi, dlatego, hołdując idei, którą propagują uczniowie, regularnie i z przyjemnością sięgajmy po książki.

    • „Życzenia dla Niepodległej” – podsumowanie konkursu.
     • „Życzenia dla Niepodległej” – podsumowanie konkursu.

     • W związku z obchodzoną w listopadzie 102. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbył się konkurs pod hasłem „Życzenia dla Niepodległej”.  Zadanie uczestników  polegało na własnoręcznym wykonaniu kartki z życzeniami, której adresatem była Polska. Mimo trudnej sytuacji, w jakiej obecnie wszyscy się znajdujemy, nasi uczniowie, po raz kolejny, stanęli na wysokości zadania. Do organizatorów konkursu wpłynęło ponad trzydzieści prac. Do konkursu przystąpili: Oliwia Łojek (2T), Wiktoria Markowska i Wiktoria Śliwińska (2LG), Aleksandra Kurzydło (4H), Oliwia Drzyzga (4E), Natalia Kronenberg (1T), Roksana Bocian (2EG),  Paulina Kacprowicz (4H), Patrycja Tomaszewska (2TG), Klaudia Zwolińska (4E), Róża Giżka (4H),  Weronika Kalbarczyk i Natalia Zdziech (2LG), Aleksandra Jankowska i Patrycja Pietrzak (2LG), Jakub Zaniesienko i Patryk Stasiewicz (2LG), Piotr Olszewski (2L), Wiktor Kowalczyk (2L), Ewelina Nadolska (4E), Dominika Sauter (2TG), Joanna Zych (3E), Dawid Marczak (2LG), Julia Mamaj (1L), Sandra Piątek  (4E), Aleksandra Bartosińska i Aleksandra Grzybek (2LG), Kacper Sułkowski i Mateusz Korenkiewicz (2LG), Martyna Żelechowicz (4E),  Milena Łubkowska (2EG), Katarzyna Boruc (4H),  Emil Gut i Jakub Czarny (2LG), Justyna Boruc i Adrian Kos (2LG).

      Uczniowie składali życzenia prosto z serca, dedykowali Niepodległej wiersze, własnoręcznie zdobili swoje prace. Jesteśmy zbudowani Waszą postawą. Jednak, jak to w konkursach, zwycięzca może być tylko jeden. Decyzją jury, zwyciężczynią konkursu została Roksana Bocian z klasy 2EG, postanowiono też przyznać dwa wyróżnienia, dla Dawida Marczaka z klasy 2LG oraz Eweliny Nadolskiej z klasy 4E. Za zaangażowanie serdecznie WSZYSTKIM dziękujemy. Uhonorowanie laureatów, miejmy nadzieję, nastąpi wkrótce, w murach naszej szkoły. Wyrazy uznania składają organizatorzy konkursu: Pani Agata Pawlik i Pan Łukasz Bukowski.

    • "Szkoła do hymnu" 2020
     • "Szkoła do hymnu" 2020

     • #szkoładohymnu

      Mimo pandemii, w Zespole Szkół nr 35 pielęgnujemy tradycję oraz wartości patriotyczne, dlatego już po raz trzeci bierzemy udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży „Szkoła do hymnu”. Społeczność naszej szkoły na dzień przed Świętem Niepodległości o godz. 11:11 wspólnie odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku wydarzenie mogło odbyć się jedynie on-line, jednak zarówno dla nauczycieli, jak również dla uczniów było ono tak samo podniosłe jak w ubiegłych latach i pozwoliło godnie uczcić 102. rocznicę polskiej wolności.

    • Akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz" – podsumowanie
     • Akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz" – podsumowanie

     • #podarujwiersz

       W ostatni piątek stacjonarnej nauki nasza szkoła wzięła udział w kolejnej inicjatywie społeczno-kulturalnej. Ogólnopolska akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”, wspierana przez Bibliotekę Narodową oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, została entuzjastycznie przyjęta przez młodzież Zespołu Szkół nr 35, która chętnie włączyła się w jej realizację. Udział w inicjatywie polegał na przepisaniu odręcznie wiersza i podarowaniu go wybranej osobie. W polonistycznej akcji wzięli udział uczniowie klas: 1 L, 2 EG, 3 T oraz 4 E, których liryczne podarunki trafią drogą elektroniczną (ze względu na rygor sanitarny w dobie pandemii) m.in. do pensjonariuszy bielańskich domów opieki oraz domów seniora. Skąd pomysł na taką promocję literatury? Jak wiemy, autor Pana Cogito, Zbigniew Herbert, często pisał listy-wiersze do przyjaciół i to właśnie ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu-poezji - stał się inspiracją dla ogólnopolskich działań. Projekt ma na celu przypomnieć, że „poezja jest darem”, a wręczenie komuś własnoręcznie przepisanego wiersza może wzmocnić relacje międzyludzkie. Cieszymy się, że nasi uczniowie z radością kaligrafowali poetyckie utwory na specjalnie przygotowanych z tej okazji kartach papeterii, mamy nadzieję, że ich adresaci z równie nieskrywanym zadowoleniem przystąpią do aktu pogłębionej lektury.

    • Projekt edukacyjny uczniów klasy IV L "Żywe obrazy XIX i XX w."
     • Projekt edukacyjny uczniów klasy IV L "Żywe obrazy XIX i XX w."

     • Początek nauki w klasie maturalnej upłynął uczniom klasy IV L pod znakiem realizacji projektu edukacyjnego „Żywe obrazy XIX i XX w.”. Młodzież, zachęcona przez polonistkę, panią Ewę Trojańczyk, dokonała „inscenizacji” arcydzieł malarstwa europejskiego w ramach utrwalania wiedzy z zakresu historii sztuki. Efekty pracy przerosły najśmielsze oczekiwania nauczycielki – kreatywna młodzież wspaniale wywiązała się ze swojego zadania, prezentując dzieła głównie polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Władysława Podkowińskiego, Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego, czy też Teodora Axentowicza. Dzięki przybranym pozom i doskonale dobranym stylizacjom, uczniowskie kompozycje do złudzenia przypominają malarskie oryginały, o czym będziecie mogli się przekonać, oglądając wystawkę przygotowaną na parterze szkoły (serdecznie podziękowania dla dziewcząt z klasy II E) lub zdjęcia zamieszczone w naszej galerii.

      Warto wspomnieć, że tradycja „żywych obrazów” sięga początków XVIII stulecia, ale ich największa popularność przypadła na przełom XIX i XX wieku, kiedy to upozorowane przez zawodowych aktorów arcydzieła były sprzedawane w formie pocztówek. Kupilibyście podobną pocztówkę, przedstawiającą któregoś z uczniów naszej szkoły?

    • Szkoło, czas na książkę - „Przerwa na czytanie” 2020
     • Szkoło, czas na książkę - „Przerwa na czytanie” 2020

     • #przerwanaczytanie2020

      Dzisiejsza młodzież nie czyta książek. To teza, której 13 października 2020 r. zdecydowanie zaprzeczyła społeczność naszej szkoły, biorąc udział w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Młodzież z Zespołu Szkół nr 35, wspólnie z nauczycielami, w chwilach wolnych od nauki oddała się ulubionym lekturom, by pokazać, że czytanie to atrakcyjna forma spędzania czasu między zajęciami. Dzięki przerwom innym niż zazwyczaj, uczniowie mieli okazję podyskutować na temat interesujących ich tekstów oraz wyruszyć w podróż po świecie literackich przygód i fantazji. Wszystkim, którzy zechcieli zaangażować się w promocję czytelnictwa, serdecznie dziękujemy.

      Warto nadmienić, że organizatorem wydarzenia zachęcającego uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Inicjatywa jest częścią ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

    • Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich
     • Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

     • Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy wydarzeniem propagującym czytanie dzieł literatury polskiej, będącym odpowiedzią polonistek, pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały oraz uczniów Zespołu Szkół nr 35, na zaproszenie Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich do uczestnictwa w akcji Narodowego Czytania. Młodzież z klasy 4 L i 2 L, zgromadzona na boisku, wysłuchała odczytu fragmentów "Balladyny" Juliusza Słowackiego, by wziąć udział w dziewiątej odsłonie literackiej uroczystości, inaugurowanej corocznie w Ogrodzie Saskim przez Parę Prezydencką. Warto wspomnieć, że wybrany utwór wieszcza zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze - dramat został wydany w 1839 r. w Paryżu i był rozwinięciem emigracyjnych dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski Polaków w powstaniu listopadowym oraz debatą nad historią i przyszłymi losami narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach, Alinie i Balladynie, od stuleci inspiruje malarzy, rzeźbiarzy czy muzyków i cieszy się niezmienną sympatią młodych czytelników. Społeczność naszej szkoły, z zachowaniem środków ostrożności, zjednoczyła się w lekturze, która jest niewątpliwym świadectwem geniuszu polskiego twórcy.

    • Projekt „Inwestycja w przyszłość”
     • Projekt „Inwestycja w przyszłość”

     • W Zespole Szkół nr 35 realizowany jest długoterminowy projekt mający na celu rozwój dodatkowych kompetencji zawodowych wśród naszych uczniów „Inwestycja w przyszłość”.

      Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

      Uczniowie klas pierwszych i drugich kształcących się w zawodach: technik logistyk i technik hotelarstwa maja możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach zawodowych oraz stażach realizowanych u pracodawców, których celem jest zdobycie doświadczenia zawodowego niezbędnego na rynku pracy.

    •   I miejsce Daniela Falęckiego w dzielnicowym konkursie literackim
     • I miejsce Daniela Falęckiego w dzielnicowym konkursie literackim

     • Za nami rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu na Opowiadanie „Pewnego razu na Bielanach…”, którego organizatorem była społeczność XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, główną nagrodę otrzymał reprezentant naszej szkoły. Laureatem tegorocznej edycji konkursu został Daniel Falęcki z klasy III L, uczeń pani Ewy Trojańczyk. Polonistyczne jury doceniało talent pisarski oraz pomysłowość Daniela, czego serdecznie mu gratulujemy, życząc dalszych sukcesów i rozwijania swojej pasji.

    • Stawiamy na rozwój – realizujemy ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję”
     • Stawiamy na rozwój – realizujemy ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję”

     • W związku z trwającym od marca kształceniem na odległość oraz potrzebą dzielenia się swoim doświadczeniem, kadra naszej szkoły realizuje ogólnopolski projekt edukacyjny „Zaproś mnie na swoją lekcję”, którego celem jest wzbogacanie treści programowych poprzez uczestnictwo gości w zajęciach on-line z młodzieżą. Polonistka z Zespołu Szkół nr 35, pani Ewa Trojańczyk, w czerwcowe popołudnie prowadziła nietypową e-lekcję języka polskiego, której adresatami byli laureaci ogólnopolskich konkursów literackich i polonistycznych olimpiad z II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie. Humaniści z Podlasia mieli okazję posłuchać i podyskutować o tym, w jaki sposób w literaturze i sztuce funkcjonuje motyw okna oraz odkryć jeden z wielu interesujących, wykraczających poza ramy szkolnej polonistyki, toposów w kulturze. Dziękujemy dyrekcji, nauczycielce języka polskiego oraz uczniom augustowskiego liceum za zaproszenie na to niecodzienne, niezwykle wzbogacające i radosne spotkanie.

    • Fotografia - nasza pasja!
     • Fotografia - nasza pasja!

     • Spieszymy z dumą poinformować, że maturzystka Technikum Ekonomicznego nr 5, Weronika Cebel z klasy IV T, otrzymała wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „Bielany w obiektywie”, którego celem było ukazanie najpiękniejszych zakątków naszej dzielnicy. Weronika Cebel, dzięki swojej pasji, dowiodła, że fotografia to uniwersalny język, który jak żaden inny pozwala oddać unikatowość miejsc doskonale znanych nam na co dzień. Abiturientce Zespołu Szkół nr 35 gratulujemy nagrody i trzymamy kciuki za to, by osiągnęła podobny sukces na egzaminie maturalnym.

    • III miejsce w VIII Warszawskim Konkursie Historycznym
     • III miejsce w VIII Warszawskim Konkursie Historycznym

     • Z przyjemnością informujemy, że Oliwia Łojek, uczennica klasy I T, została laureatką VIII edycji prestiżowego Warszawskiego Konkursu Historycznego „Tak żyć, jak żyłem, warto było”, adresowanego do dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Oliwia Łojek, pod kierunkiem nauczycielki plastyki, pani Ewy Trojańczyk, wykonała biżuterię patriotyczną i zajęła III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. W konkursie naszą szkołę reprezentowały także: Julia Ryfczyńska i Aneta Rubaj z klasy I E oraz Barbara Bis i Arletta Wojtaszczyk z klasy IV T. Warto wspomnieć, że inicjatywa, corocznie organizowana przez LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, została objęta m.in. honorowym patronatem Mazowieckiej Kurator Oświaty, Prezydenta m. st. Warszawy, Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ i Wojewody Mazowieckiego, a na dyplomach znalazło się logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

      Gratulujemy kreatywności oraz uzdolnień plastycznych wszystkim uczestniczkom konkursu,  dziękujemy również za godne reprezentowanie Zespołu Szkół nr 35.