• 100 lampionów na 100-lecie Niepodległości
     • 100 lampionów na 100-lecie Niepodległości

     • Szkolny Wolontariat przypomina że wciąż trwa akcja „100 lampionów na 100-lecie Niepodległości”. Zbiórka wykonanych przez uczniów lampionów trwa do 26 października. Dziękujemy za lampiony, które do tej pory przynieśliście. Część z nich powstała podczas nietypowych lekcji angielskiego: „DIY-WORKSHOPS”, na których uczniowie oprócz ich wykonania uczyli się również prezentacji swoich prac w języku angielskim. Zebrane lampiony zostaną zapalone na grobach żołnierzy, którzy spoczywają na Cmentarzu Powązkowskim. Tym gestem chcemy upamiętnić bohaterów, którzy walczyli za naszą wolność. Pokażmy że PAMIĘTAMY!

    • Wernisaż „Ptaki Bielan”
     • Wernisaż „Ptaki Bielan”

     • 10 października nasi uczniowie wzięli udział w wernisażu wystawy fundacji Żyj z Pasją, a także Wydziału Ochrony Środowiska Dzielnicy Bielany pt. „Ptaki Bielan”.  Otwarcia wystawy dokonał zastępca burmistrza – pan Grzegorz Pietruczuk, a wśród zaproszonych gości byli  wybitni polscy aktorzy: pani Halina Rowicka i pan Krzysztof Kalczyński. W ramach wystawy mogliśmy podziwiać nie tylko piękne prace przedstawiające  skrzydlatych mieszkańców naszej dzielnicy, ale także  wysłuchać wykładu prowadzonego przez ornitologa. Na koniec spotkania uczestnicy wernisażu obejrzeli film dokumentalny Doroty Adamkiewicz pt. „M1 dla jerzyka”, opowiadający o życiu jerzyków i sposobach ich ochrony w mieście, w tym także na warszawskich Bielanach. Wprowadzenie do filmu przygotował Mariusz Grzeniewski, ornitolog, jeden z bohaterów zaprezentowanego filmu.   Wystawę „Ptaki Bielan” można oglądać do 28 października br. w godzinach pracy urzędu.

    • Wystawa w Ratuszu Bielany
     • Wystawa w Ratuszu Bielany

     • W dniach od 03.09 -11.09.2018 wystawa prezentacji prac naszych uczniów, wykonanych w ramach projektu  „Ptasia Deweloperka, była dostępna w bielańskim Ratuszu. Dzięki naszej współpracy z Wydziałem Ochrony  Środowiska Dzielnicy Bielany wystawę mogli obejrzeć wszyscy mieszkańcy naszej dzielnicy.   Na wystawie  można  było zobaczyć różne rodzaje budek wykonanych  przez naszych uczniów,  a także dowiedzieć się na temat zagrożeń i form pomocy ptakom w mieście.  Dla najmłodszych,  w ramach wystawy, odbyły się  również warsztaty ornitologiczne.

    • Sprzątanie Świata
     • Sprzątanie Świata

     • 1 października Wolontariat naszej szkoły wziął licznie udział w akcji Wydziału Ochrony Środowiska Dzielnicy Bielany „Sprzątanie Świata”. Przy pięknej, słonecznej pogodzie nie brakowało nam dobrego humoru i chęci do pracy. Mamy nadzieję że porządek  jaki zostawiliśmy wzdłuż ulic prowadzących do Lasu Bemowskiego, utrzyma się jeszcze przez długi czas. Cieszymy się, że dzięki takim akcjom możemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska w naszej dzielnicy.

    • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 na Bielanach
     • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 na Bielanach

     • 4 września 2018 roku w Zespole Szkół nr 35 odbyła się gala inaugurująca rok szkolny 2018/2019 na Bielanach. Wspomniana uroczystość, w której uczestniczyła Dyrekcja, Burmistrz Dzielnicy Bielany, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania, przedstawiciele Kuratorium Oświaty oraz zaproszeni Goście, była pierwszym wydarzeniem tej rangi, które odbyło się w odnowionych murach naszej szkoły. Po licznych przemówieniach i wręczeniu bielańskim nauczycielom aktów nadania stopnia awansu zawodowego, konferansjerzy, Wiktoria Kuba i Piotr Rapiński, mieli przyjemność zaprosić wszystkich zgromadzonych na część artystyczną, którą przygotowała grupa uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych. Spektakl pt. „Lekcja historii”, będący częścią zorganizowanych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Technikum Ekonomicznym nr 5, został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, za co serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii z tego jakże ważnego wydarzenia.

       

    • Zakończenie projektu ornitologicznego
     • Zakończenie projektu ornitologicznego

     • 15 czerwca zakończyliśmy trwający od lutego projekt „Ptasia Deweloperka”. Na zakończenie uczniowie wraz z opiekunem odwiedzili dwie bielańskie szkoły, których uczniowie  brali  udział w warsztatach ornitologicznych prowadzonych przez naszych uczniów. Do obu szkól zanieśliśmy budki lęgowe wykonane przez uczniów na warsztatach ornitologicznych z prośbą o informowanie nas czy znalazły swoich skrzydlatych lokatorów. Mamy nadzieję  że to dopiero początek naszych działań na rzecz ochrony ptaków na Bielanach :)

    • Pomoc dla Igora
     • Pomoc dla Igora

     • Przyszedł czas na podsumowanie tegorocznej zbiórki nakrętek dla Igora Kaczyńskiego. Z przyjemnością informujemy że w tym roku zebraliśmy wspólnie aż 400 kg nakrętek. O wiele więcej niż w roku ubiegłym. Mamy nadzieję że choć trochę możemy w ten sposób pomóc Igorowi w powrocie do zdrowia. Ostatnio Igor nie czuł się dobrze,  przebywał  w szpitalu na OIOM-ie w śpiączce farmakologicznej. Na szczęście Igor znów czuje się lepiej, a my bardzo mocno trzymamy kciuki za poprawę jego zdrowia. Każdy z nas, kto chciałby wesprzeć Igora miłym słowem może to zrobić na jego stronie na facebook’u: https://www.facebook.com/pomozigorowisieobudzic/?hc_ref=ARRFhDcIByR-jSoo-JjM8StXMDQcNfduBay_Waodwar2ZKV-Q3e-_yenk8T1Egwt5_Q  Po raz kolejny dziękujemy państwu Pińkowskim za pomoc w transporcie nakrętek. W przyszłym roku szkolnym znów ruszamy ze zbiórką  a€“ więc odkładajcie nakrętki w wakacje.

    • Warsztaty ornitologiczne dla gimnazjalistów
     • Warsztaty ornitologiczne dla gimnazjalistów

     • 15 czerwca w ramach ostatniego etapu projektu „Ptasia Deweloperka” gościliśmy gimnazjalistów ze Szkoły nr 396. Zaproszeni uczniowie obejrzeli wystawę prezentacji różnych gatunków ptaków,  a swoją wiedzę mogli poszerzyć na warsztatach ornitologicznych prowadzonych przez grupę uczniów biorących udział w projekcie. Mamy nadzieję że wiadomości zdobyte na dzisiejszym spotkaniu zachęcą ich do działań na rzecz ochrony naszych skrzydlatych sąsiadów.

    • Szkolny wolontariat dla schroniska w Józefowie
     • Szkolny wolontariat dla schroniska w Józefowie

     • Z inicjatywy szkolnego koła wolontariatu została zorganizowana zbiórka darów dla „Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt” w Józefowie.

      Społeczność naszej szkoły z dużym zaangażowaniem włączyła się w tę akcję.

      Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

       

      Opiekun wolontariatu

    • Warsztsty ornitologiczne dla uczniów szkoły podstawowej
     • Warsztsty ornitologiczne dla uczniów szkoły podstawowej

     • 11 czerwca w ramach projektu WIE „Ptasia Deweloperka” w naszej szkole  gościliśmy uczniów ze  Szkoły Podstawowej nr 80 im. Marii Konopnickiej. Na warsztatach ornitologicznych prowadzonych przez uczniów naszej szkoły oraz nauczyciela biologii, dzieci uczyły się rozpoznawać różne gatunki ptaków z naszego sąsiedztwa, poznawały zasady mądrego dokarmiania i formy pomocy jakiej sami lub z pomocą dorosłych mogą im udzielić. Na początku odbyła się pogadanka, podczas której nasi goście bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli. Następnie dzieci w grupach rozwiązywały zadania przy stoiskach edukacyjnych, nad którymi czuwali uczniowie  biorący udział w projekcie.  Warsztaty zakończyły się wręczeniem nagród za  prawidłowo wykonane zadania, a także słodkim poczęstunkiem. Szkoła Podstawowa nr 80, otrzymała od nas dwie budki lęgowe, dla szpaków i sikorek, które zostaną na jesieni  zawieszone na jej terenie. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy pomagali dziś  w przygotowaniu i prowadzeniu warsztatów dla naszych milusińskich.

    • Ptasi Quiz
     • Ptasi Quiz

     • 6 czerwca uczniowie zaangażowani w projekt Ptasia Deweloperka, wzięli udział w quizie ornitologicznym. Quiz miał na celu sprawdzenie nabytej podczas warsztatów i wycieczek terenowych wiedzy na temat  różnych gatunków ptaków występujących w naszym mieście, zagrożeń i form pomocy ze strony człowieka. Znamy już wyniki. Niekwestionowanym  ptasim znawcą okazał się Jakub Zakrzewski z klasy IT. Kuba odpowiedział poprawnie na WSZYSTKIE  pytania i zajął I miejsce. Miejsce II z wynikiem 56% uzyskała Ewelina Nadolska z klasy IE, a miejsce trzecie z wynikiem 54%- Paulina Szefer z klasy IIL. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy uczestniczyli w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. Nagrody zostaną przyznane na zakończenie roku szkolnego. Koordynatorzy projektu -  Katarzyna Luśtyk, Sylwia Zych.

    • Warsztaty edukacyjne w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
     • Warsztaty edukacyjne w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

     • 4 czerwca klasa 2 T wraz z wychowawcą uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie pod opieką edukatorów z powodzeniem wykonywali liczne ćwiczenia poświęcone muzealnym ekspozycjom, a dzięki relacjom świadków tragedii w getcie, wzbogacili także swoją wiedzę na temat losów warszawskich Żydów w czasie II wojny światowej. Zajęcia „Codzienność w cieniu zagłady”, na wniosek nauczyciela, były bezpłatne – młodzież skorzystała z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”.

    • Wystawa w ramach projektu "Ptasia Deweloperka"
     • Wystawa w ramach projektu "Ptasia Deweloperka"

     • 29 maja w naszej szkole odbyło się otwarcie wystawy będącej jednym z etapów projektu „Ptasia Deweloperka”. Na wystawę przybyli przedstawiciele władz naszej Dzielnicy, Wydziału Ochrony Środowiska, organizacji „Ptasi Patrol”, Fundacji Noga w Łapę, a także rodzice i uczniowie. Zaproszeni goście mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku przygotowanego w naszej kawiarence. Projekt jest realizowany od początku lutego bieżącego roku przez uczniów Zespołu Szkół nr 35 w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Celem projektu jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy na temat otaczających nas gatunków ptaków, zagrożeń na jakie narażone są w środowisku miejskim, a także możliwych form pomocy ze strony człowieka. W kolejnych etapach realizacji naszego projektu nasi uczniowie: uczestniczyli w warsztatach ornitologicznych, przygotowali prezentacje na temat wybranych gatunków, wykonywali budki lęgowe dla ptaków, brali udział w obserwacji ptaków w terenie. Wyróżnione prezentacje o różnych gatunkach ptaków miejskich, wykorzystane zostaną jako materiał dydaktyczny do warsztatów, w których wezmą udział zaproszeni uczniowie z bielańskich szkół. Koordynatorzy projektu – nauczyciele: Katarzyna Luśtyk, Sylwia Zych.

    • Prasko-bielański rajd rowerowy
     • Prasko-bielański rajd rowerowy

     • 30.05.2018 młodzież Zespołu Szkół Nr 35 wraz z uczniami Zespołu Szkół Nr 33 zorganizowali Prasko – Bielański Rajd Rowerowy Szlakiem poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej.

      Uczniowie ZS 35 pod kierunkiem p. Piotra Chamery i p. Henryka Rajsa opracowali mapę topograficzną trasy rowerowej. Celem rajdu było zapoznanie młodzieży ze środowiskiem geograficznym regionu, jego bogatą historią, a przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych i nawyku aktywnego spędzania czasu.

      Przemierzając szlaki Puszczy Kampinoskiej uczniowie naszej szkoły zapalili znicze przy wybranych miejscach martyrologii z okresu I i II Wojny Światowej i Powstania Styczniowego (Kamień Ułanów Jazłowieckich, Pomnik Powstańcom z AK „Jerzyki”, Cmentarz Palmiry, Pomnik pomordowanych Żołnierzy AK w Sierakowie i w Laskach, walczących i poległych w I i II wojnie światowej).

      Zachęcamy wszystkich do skorzystanie z materiałów zamieszczonych na stronie szkoły oraz aktywnego wypoczynku,  oczywiście na szlakach rowerowych KPN.

    • II Bielański Konkurs Literacki "Piórem Noblisty"
     • II Bielański Konkurs Literacki "Piórem Noblisty"

     • 29 maja w Zespole Szkół nr 18 odbył się finał II Bielańskiego Konkursu Literackiego „Piórem Noblisty” pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany, w którym udział wzięli uczniowie z klasy 3 H - Patryk Ziaja i Daniel Nowak. Młodzi pisarze, pod opieką nauczyciela języka polskiego, przygotowali utwory inspirowane twórczością laureatów Literackiej Nagrody Nobla, za które odebrali z rąk organizatora, Dyrektor Zespołu Szkół nr 18, Pani Elżbiety Królak, pamiątkowe dyplomy. Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy „lekkiego pióra” w kolejnych edycjach konkursu.

    • Warsztaty w Tatrach
     • Warsztaty w Tatrach

     • Już tradycją się stało, że pod koniec maja nasi uczniowie wraz z opiekunami spędzają czas na warsztatach wyjazdowych. W tym roku przemierzaliśmy przez nasze piękne polskie Tatry. W trakcie tegorocznego wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzać Zakopane a pod opieką przewodnika tatrzańskiego podziwiać uroki Doliny Kościeliskiej i Doliny Pięciu Stawów Polskich. W ramach regeneracji grupa relaksowała sie na basenach termalnych.

    • Projekt na rzecz dzieci w Laskach
     • Projekt na rzecz dzieci w Laskach

     • Uczniowie klasy IIIL pod opieką wychowawcy - Dariusza Szwagulińskiego i pedagoga - Anny Ojrzyńskiej zrealizowali dwa projekty  na rzecz  podopiecznych Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych  w Laskach.

      Uczniowie samodzielnie wykonali ławki oraz wymurowali palenisko, które posłuży dzieciom z ośrodka i ich rodzinom do wspólnego wypoczynku.  Zwiedziliśmy też szkołę podstawową i poznaliśmy techniki nauki Alfabetu Braille'a.  Przygotowaliśmy też słodki poczęstunek oraz drobne upominki dla dzieci z Lasek.

      Przygotowania do tych projektów trwały cały rok - wcześniej uczniowie uczestniczyli  w warsztatach umiejętności społecznych. To już kolejna edycja projektów Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, w której biorą udział nasi uczniowie.

    • Nasi skrzydlaci lokatorzy
     • Nasi skrzydlaci lokatorzy

     • Z wizytą u naszych skrzydlatych lokatorów.

      Wygląda na to że nasza szpacza rodzinka już niedługo opuści swoje lokum. Małe szpaczki mają już ponad dwa tygodnie, są opierzone, o brązowym, odmiennym od rodziców ubarwieniu. I jak widać na zdjęciu wciąż domagają się pokarmu:)

    • Wycieczka ornitologiczna
     • Wycieczka ornitologiczna

     • 21 maja nasza grupa miłośników ptaków uczestniczyła w wycieczce z ornitologiem panem Mariuszem Grzeniewskim. Wycieczka odbyła się w ramach projektu WIE "Ptasia Deweloperka". W terenie uczniowie nie tylko obserwowali miejskie ptaki, ale także uczyli się je rozpoznawać po wyglądzie i głosie. Odwiedziliśmy wieże i budki dla jerzyków, w parkach w okolicy naszej szkoły. Okazało się że lokatorami tych zastępczych siedlisk są nie tylko wspomniane gatunki, ale chętnie korzystają tez z nich szpaki i mazurki.

    • Warsztaty dla gimnazjalistów
     • Warsztaty dla gimnazjalistów

     • W X edycji  programu wzięło udział  30 klas z warszawskich szkół, głównie  z Bielan i  Bemowa.  Dla uczestników przygotowano warsztaty kreatywności, poznania zawodów przyszłości i zawodów ginących oraz ćwiczenia  mnemotechnik - czyli metod aktywnego uczenia.

      Uczestnicy  zwiedzili także  wystawę tematyczną dotyczącą  aktywności pozaszkolnej młodzieży oraz  rozwiązywali zagadki zawodowe  w escape- roomach dotyczące kierunków kształcenia zawodowego w Zespole Szkół nr 35.

      Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, które  zostały wysoko ocenione przez uczestników.  

      Zrealizowano następujące cele:      

      wspieranie uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia; 

      promocja kierunków kształcenia zawodowego;

      wzmocnienie znaczenia szkolnictwa zawodowego.