• Wielka powtórka tuż przed egzaminem. MaturNocka 2023
          • Wielka powtórka tuż przed egzaminem. MaturNocka 2023

          • Wiecie, jaką nazwę nosi nasza sprawdzona metoda na niebanalne odświeżenie wiadomości tuż przed majową sesją egzaminacyjną? MaturNocka! Ulubiony projekt edukacyjny przyszłych abiturientów, którego realizatorkami w Zespole Szkół nr 35 są nauczycielki języka polskiego: pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała. Idea tego przedsięwzięcia jest bardzo prosta: powtórzenie obowiązującego materiału w taki sposób, aby zaangażować i zaktywizować każdego uczestnika pozalekcyjnych warsztatów.

            Na czym opiera się koncept inicjatywy? W ramach wsparcia maturzystów na ostatniej prostej przed sprawdzianem dojrzałości z języka ojczystego, uczniowie, pod kierunkiem prowadzących, korzystają ze specjalnie przygotowanych dla nich zestawów gier, quizów, łamigłówek i ćwiczeń, aby w radosnej, nieformalnej atmosferze przypomnieć najważniejsze zagadnienia z historii literatury. 

            Tegoroczny, autorski kurs przybliżający m.in. najistotniejsze motywy obecne w lekturach obowiązkowych, spotkał się - podobnie jak w latach ubiegłych - z entuzjastyczną reakcją młodzieży. Wspieramy naszych zdolnych wychowanków i jesteśmy przekonani, że wiedzę zdobytą na zajęciach z powodzeniem wykorzystają podczas zbliżających się egzaminów.

        • Łączy nas sztuka! Tak świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru
          • Łączy nas sztuka! Tak świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru

          • Międzynarodowy Dzień Teatru - od ponad sześćdziesięciu lat - obchodzony jest 27 marca. Uroczystość została ustanowiona w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę paryskiego Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

            Społeczność naszej szkoły rokrocznie stara się oddać charakter tego niezwykłego dnia, toteż i tym razem polonistki, pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała, przygotowały szereg inicjatyw towarzyszących wyjątkowemu świętu kultury. Jedną z nich był szkolny quiz wiedzy o teatrze, jego początkach, historii gatunku i rozwoju w Polsce. Do wspólnej zabawy dołączyło ponad 30 uczniów, a najlepsze wyniki uzyskali: Maria Kolebacz (III E), Daniel Jasiński (IV T) oraz Krzysztof Kochowicz (IV E).

            Świetną okazją do obcowania z teatrem stały się również lekcje języka polskiego, podczas których młodzież miała okazję zapoznać się z metodą dramy, pracą z rekwizytem, a także, dzięki Waszemu zaangażowaniu, kostiumami scenicznymi. To ostatnie umożliwiło realizację pokazu galerii postaci literackich. Uczniowie, chociaż przez chwilę, poczuli się jak indywidua z innej epoki, podziwiając m.in. kreację Karusi z „Romantyczności” Adama Mickiewicza, Zośki z „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego czy Artura z „Tanga” Sławomira Mrożka. 

            Kreatywność drzemiąca w młodym pokoleniu po raz kolejny nie zawiodła i dała dowód na to, że wystarczy odrobina szczerych chęci, by otworzyć wrota świątyni sztuki, którą jest teatr.

        • 80. urodziny „Małego Księcia”. Realizacja projektu „Przepiszmy to!”
          • 80. urodziny „Małego Księcia”. Realizacja projektu „Przepiszmy to!”

          • 6 kwietnia obchodziliśmy 80. rocznicę wydania „Małego Księcia”, znanej i lubianej przez wszystkich powiastki filozoficznej, której treść i przesłanie wciąż nie tracą na aktualności.

            Z tej okazji wzięliśmy udział w II edycji ogólnopolskiej akcji „Przepiszmy to!”, zorganizowanej przez Academy International Wawer, Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy oraz Warszawski Dom Kaligrafii, by wspólnie świętować 80-lecie pierwszej publikacji utworu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Do ogólnopolskiego projektu kaligraficznego przystąpiły uzdolnione artystycznie uczennice z klasy IV E, które przez trzy tygodnie tworzyły biblioteczny rękopis dzieła. W powstałym manuskrypcie nie zabrakło licznych ilustracji, potęgujących efektowność ich wysiłków. Przesłany przez nas do autorów przedsięwzięcia oryginał pracy zostanie zaprezentowany szerokiemu gronu w czasie oficjalnej wystawy. Zwiedzającym zatem przypominamy, że „dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

        • WARSZTATY JĘZYKOWE Z WOLONTARIUSZKAMI Z TURCJI
          • WARSZTATY JĘZYKOWE Z WOLONTARIUSZKAMI Z TURCJI

          • W dniach 14-15 marca 2023 roku w naszej szkole gościliśmy Fatmę i Gunes, wolontariuszki pochodzące z Turcji i przebywające w Polsce w ramach wymiany w fundacji CAT. Na zaproszenie pani Edyty Słotwińskiej, nauczycielki języka angielskiego, dziewczyny przeprowadziły warsztaty językowe w klasie 1M oraz klasie 2E. Warsztaty opierały się na aktywności fizycznej i umysłowej, ale również na zabawie. Głównym celem warsztatów było swobodne porozumiewanie się w języku angielskim w czynnościach dnia codziennego, jak również w zabawie. Uczniowie wzięli aktywny udział w rozmowach oraz w licznych grach i zabawach.  

        • 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego
          • 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

          • "Niedościgniony ideał zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce […] wzór wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy" – tak o powstańcach styczniowych mówił,już w odrodzonej po latach zaborów Polsce, Józef Piłsudski.

            W tym roku przypada okrągła, 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Największy w XIX w., polski zryw narodowy, pochłonął kilkadziesiąt tysięcy ofiar, stanowił jednak inspirację dla kolejnych pokoleń podejmujących walkę o niepodległość.

            Społeczność naszej szkoły postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić pamięć o bohaterach tamtych dni.

            Uczniowie klas 4TG i 4LG wzięli udział w pokazie filmu niemego pt. „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego z roku 1922.  Niecodzienny seans poprzedziła prelekcja filmografa Filmoteki Narodowej -  Instytutu Audiowizualnego, dr Michała Pieńkowskiego pt. ”Jak oglądać filmy nieme oraz słów kilka o rekonstrukcji”.Obcowanie naszej młodzieży ze zdecydowanie inną formą przekazu, oprócz zagłębienia się w opowieść o powstańczych losach, stało się także okazją do zaobserwowania początków polskiego kina.

            Niezwykle ujmujące okazało się oddanie hołdu bohaterom styczniowego zrywu przez naszych Uczniów, w formie autorskiego wiersza. Wasze zaangażowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Do organizatorek konkursu -wiersz  w hołdzie powstańcom styczniowym, napłynęło ponad trzydzieści wierszy.

            Decyzją jury na podium stanęli:

            I miejsce – Dominik Woszczek (kl. 2A)

            II miejsce – Julia Kuba, Zofia Kowalska, Sebastian Tetwejer (kl. 4TG)

            III miejsce – Anna Wiśniewska (kl. 3L)

            Wszystkim Uczestnikom składamy ogromne wyrazy uznania. Zadanie konkursowe nie należało do łatwych. Wiemy, że w przygotowanie prac konkursowych angażowali się także Wasi rodzice. Tym bardziej cieszymy się z faktu, że obchodzona w tym roku rocznica, stała się impulsem do międzypokoleniowego wysiłku w naszej inicjatywie. Serdecznie dziękujemy – p. Agata Pawlik i p. Anna Zając.

        • III miejsce w konkursie literackim "Ad fontes"
          • III miejsce w konkursie literackim "Ad fontes"

          • Z radością informujemy, że poznaliśmy wyniki Warszawskiego Konkursu Literackiego „Ad fontes”, corocznie organizowanego przez XCIV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka. W IX edycji wyżej wymienionej inicjatywy doceniono twórczość naszej uczennicy z klasy IV E, Agaty Sławińskiej, która została laureatką III miejsca. Podopieczna pani Ewy Trojańczyk, autorka opowiadania „Wybór”, nie po raz pierwszy udowodniła, że cechuje ją wyjątkowa wrażliwość i niepowtarzalny styl kreowania epickiej fabuły. Gratulujemy!