• Szkolna edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Przerwa na czytanie"
     • Szkolna edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Przerwa na czytanie"

     • #przerwanaczytanie

      13 października 2021 r. społeczność Zespołu Szkół nr 35 wzięła udział w II międzynarodowej edycji VI ogólnopolskiej „Przerwy na czytanie”, zorganizowanej z okazji trwającego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Inicjatorem wydarzenia, podobnie jak w ubiegłym roku, była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Realizatorami akcji byli uczniowie klasy I E, I L, I a, II H, II L, II T, III E, III L, IV H i IV T, którzy w czasie wolnym od nauki, przestrzegając zasad reżimu sanitarnego, sięgnęli po nowości biblioteczne, by relaksować się z ulubioną lekturą w ręku. Polonistyczne przedsięwzięcie, którego celem była m.in. integracja środowiska młodzieży i nauczycieli, przyczyniło się do wzrostu zainteresowania pozycjami książkowymi dostępnymi w bibliotece, a także stało się wspaniałą okazją do dyskusji na temat przeczytanych fragmentów. Udział w akcji był dobrowolny, dlatego serdecznie dziękujemy naszym uczniom oraz pedagogom za zaangażowanie w promocję czytelnictwa, niech myśl, że ta forma edukacji jest paszportem przyszłości stale wam towarzyszy. Wszystkich miłośników literatury zapraszamy do wspólnego czytania również za rok.

    • Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem” dla Technikum Ekonomicznego nr 5
     • Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem” dla Technikum Ekonomicznego nr 5

     • Miło nam poinformować, że 20 września 2021 r. w Centrum Nauki Kopernik odbyła się XII gala wręczenia Honorowych Wyróżnień Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem”, w czasie której dyrektor, pan Sławomir Sawicki, koordynator szkolnego projektu, pani Ewa Trojańczyk oraz uczniowie, Emilia Wierzbicka i Adrian Stępień, odebrali z rąk pani Renaty Kaznowskiej, zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy oraz członków kapituły, tę zaszczytną nagrodę. Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji nasza szkoła była jedyną, która uzyskała wyróżnienie „Szkoły z pomysłem na kulturę”. Cieszymy się, że przedstawione przez nas działania, prezentowane m.in. na stronie internetowej, ukazujące zaangażowanie w przedsięwzięcia kulturalne uczniów, nauczycieli oraz rodziców, zostały uznane przez władze miasta za kreatywne i innowacyjne. Przyznane wyróżnienie potwierdza, że w Zespole Szkół nr 35 każdego dnia w nowatorski sposób wspieramy rozwój młodzieży i dbamy o to, by świat wartości, dziedzictwa narodowego był jej bliski.

    • Lekcje na SGH
     • Lekcje na SGH

     • Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w lekcjach organizowanych przez SGH. Jedną z nich była lekcja "Finanse osobiste". Lekcje odbywają się w ramach Festiwalu Nauki.

    • Wycieczka klasy 3EG i 3LG
     • Wycieczka klasy 3EG i 3LG

     • W dniach 13-15.09.2021 odbyła się wycieczka szkolna klasy 3EG i 3LG. W programie wyjazdu nie zabrakło aktywnego spędzania czasu poprzez spływ kajakowy, gry i zabawy w terenie, integracji uczniów, a także zwiedzania m.in Twierdzy Ossowiec.

    • Spacer po szkole
     • Spacer po szkole

     • Drodzy kandydaci, nie możemy się spotkać osobiście, ale chętnie zaprosimy Was na nietypowy spacer po naszej szkole. Otwieramy przed Wami nie tylko drzwi budynku…

    • Sukces w ogólnopolskim konkursie recytatorskim
     • Sukces w ogólnopolskim konkursie recytatorskim

     • Tuż przed końcem roku szkolnego dotarła do nas radosna wiadomość: wszechstronnie utalentowana Barbara Sosińska zajęła I miejsce w Wielkim Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Byłem jak lipy szelest”, który został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Odział Żoliborz-Bielany i był adresowany do młodzieży z całego kraju.

      Nasza absolwentka swoją wzruszającą deklamacją dwóch liryków autorstwa poety pokolenia Apokalipsy spełnionej nie dała żadnych szans konkurentom i zdobyła główną nagrodę - bon o wartości 400 zł. Zwycięstwo w ogólnopolskiej inicjatywie, którą patronatem objęła Wicemarszałek Sejmu RP, Małgorzata Kidawa-Błońska, Rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, to dla nas kolejny dowód na to, że w Zespole Szkół nr 35 każdy znajdzie swą przestrzeń do twórczej aktywności i osiągania sukcesów.

      Barbarze Sosińskiej serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy równie wielkich osiągnięć w przyszłości.

    • POMOCNY PUNKT NABORU W ZS NR 35
     • POMOCNY PUNKT NABORU W ZS NR 35

     • Drogi nasz kandydacie,

      jeśli wybrałeś naszą szkołę jako pierwszą na liście swoich preferencji, a masz wątpliwości co do dalszej drogi w rekrutacji, bądź nie masz gdzie wydrukować wniosku lub załącznika, zapraszamy Ciebie do kontaktu codziennie w godzinach 08.00 – 16.00, telefonicznie lub mailowo, albo osobiście po wcześniejszym umówieniu.

      Obiecujemy pomóc …

    •   Kolejne zwycięstwo Barbary Sosińskiej
     • Kolejne zwycięstwo Barbary Sosińskiej

     • Mamy przyjemność ogłosić, że Barbara Sosińska, tegoroczna absolwentka klasy o profilu technik logistyk w Technikum Ekonomicznym nr 5, zajęła I miejsce w varsavianistycznym konkursie literackim „Pamiętajcie o ogrodach Warszawy”. Organizatorem inicjatywy było Muzeum Warszawy, a patronat honorowy nad nią sprawowała redakcja „Kroniki Warszawy”, ilustrowanego miesięcznika poświęconego życiu miasta i jego historii.

      Podopieczna pani Ewy Trojańczyk zachwyciła jury swoim wierszem nawiązującym do flory parku Skaryszewskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Nasza maturzystka, w liryku zatytułowanym „Pragnienie róży”, stworzyła niezwykłą kreację podmiotu, którego relacje z  bohaterką liryczną utworu najlepiej charakteryzują dwa słowa: zazdrość i fascynacja.

      Barbarze po raz kolejny gratulujemy władania magiczną siłą poetyckiego słowa, która, dzięki walorom estetycznym, potrafi odmieniać rzeczywistość.

    • Trzy wspaniałe literatki-laureatki z ZS nr 35
     • Trzy wspaniałe literatki-laureatki z ZS nr 35

     • Z przyjemnością informujemy, że Agata Sławińska (II E), autorka opowiadania „Ostatnia (nie)wola”, została zwyciężczynią Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Pamiętajcie o ogrodach” zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 39 w Warszawie. II miejsce w tej samej inicjatywie, za utwór liryczny zatytułowany „Carmen”, przyznano Barbarze Sosińskiej z klasy maturalnej (IV L). Nagrodę otrzymała również pierwszoklasistka, Julia Trębicka (I L), twórczyni wiersza „W (nie)pogoni za marzeniem”. Gratulujemy.

      Uczennice pani Ewy Trojańczyk wykazały się ogromną wrażliwością na piękno otaczającej przyrody. Ogród jako miejsce spotkania człowieka z samym sobą i wszechobecna w nim flora stały się dla nich podstawą do napisania niezwykłych dzieł prozatorskich i liryków, w których nie zabrakło m.in. trudnych decyzji, metaforycznego tańca i celów odkładanych na później.

      Osiągnięcia naszej młodzieży pozwalają stwierdzić, że literatura to wieczne źródło refleksji i natchnienia, z którego czerpać może każdy.

    • Lekkie pióro logistyków. Nagrody w dzielnicowym konkursie "Ad fontes"
     • Lekkie pióro logistyków. Nagrody w dzielnicowym konkursie "Ad fontes"

     • Mijający rok szkolny, choć dla wszystkich trudny, obfitował w sukcesy literackie naszej młodzieży. Uczniowie Technikum Ekonomicznego nr 5 pod okiem polonistki, pani Ewy Trojańczyk, także w czasie kształcenia na odległość chętnie rozwijali swoje pasje, uczestnicząc m.in. w licznych konkursach. Talent naszych maturzystów został zauważony nie tylko w szkole, toteż dziś z radością informujemy, że Daniel Falęcki i Barbara Sosińska z klasy IV L zostali laureatami VII edycji Bielańskiego Konkursu Literackiego „Ad fontes”, którego organizatorem było XCVI Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka. Uczniowie klasy o profilu technik logistyk, zainspirowani twórczością Josepha Conrada, napisali opowiadania, za które jury przyznało im I (Daniel Falęcki) oraz III miejsce (Barbara Sosińska). Barbarze oraz Danielowi serdecznie gratulujemy sukcesu i dziękujemy, że ponownie dostarczyli nam tak wielu powodów do dumy.

    • Lekcja pokazowa w hotelu
     • Lekcja pokazowa w hotelu

     • Uczniowie klasy 2T w dniu 2 czerwca, pod opieką Małgorzaty Lewandowskiej i Justyny Ziemnickiej, uczestniczyli w lekcji pokazowej w hotelu Raffles Europejski Warsaw. Młodzież była pod wrażeniem standardu i wystroju zwiedzanych pomieszczeń. Na zakończenie wycieczki pracownicy hotelu prowadzący szkolenie zorganizowali quiz wiedzy zdobytej tego dnia. Na zwycięzców czekały nagrody niespodzianki.

    • Ethics in Technology&Internet
     • Ethics in Technology&Internet

     • W dniu 31 maja 2021 r. nasi uczniowie Piotr Olszewski i Tymon Wołkowycki z klasy 2L, uczestniczyli w konferencji pt. „Etyka w Technologii i Internecie”. Wydarzenie skierowane było do młodego pokolenia i zorganizowane w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, który w tym roku odbędzie się w Polsce, w Katowicach 6-10 grudnia 2021 r. W webinarium wzięło udział ponad 2500 młodych ludzi z całego świata.

      Wydarzenie otworzyli Pan Krzysztof Szubert – pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, Pan Piotr Mazurek – pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej oraz Sophia The Robot, najbardziej znany robot na świecie, który ma obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.

      Wśród ekspertów znaleźli się m.in. Pan Robert Kroplewski – pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan – doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ.

      Uczestnicy spotkania rozmawiali o przyszłości światowej gospodarki, o przestrzeni cyfrowej

      i sztucznej inteligencji, o prawach człowieka w Internecie oraz o tym, czy to prawda, że roboty zabiorą pracę młodym ludziom.

       

      Link do wydarzenia poniżej:

      https://youtu.be/_20CoFU5pe4

    • Wyniki konkursu " ZDROWE ZAMIENNIKI POPULARNYCH SŁODYCZY I DAŃ "
     • Wyniki konkursu " ZDROWE ZAMIENNIKI POPULARNYCH SŁODYCZY I DAŃ "

     • Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który miał miejsce 7 kwietnia pt. ,, ZDROWE ZAMIENNIKI POPULARNYCH SŁODYCZY I DAŃ TYPU FAST-FOOD W WERSJI DOMOWEJ. Nadsyłane zgłoszenia robiły wrażenie, a wybranie zwycięzców było nie lada wyzwaniem.

      Miło mi poinformować, że zwycięzcami konkursu zostały:

      1. Julia Sierakowska - 2HG
      2. Matylda Pacholska - 1T
      3. Dominika Kowalik  - 2HG
      4. Natalia Kamińska  - 2T
      Wyróżnienie : Zuzanna Szuba- 2TG

      Gratuluję!

      Marlena Pluta

    • Nasza młodzież w ogólnopolskim projekcie "BACZYŃSKI"
     • Nasza młodzież w ogólnopolskim projekcie "BACZYŃSKI"

     • 100 lat temu w Warszawie na świat przyszedł Krzysztof Kamil Baczyński – poeta, powstaniec, czołowy przedstawiciel pokolenia Apokalipsy spełnionej, którego twórczość często zestawiana jest z literacką spuścizną Juliusza Słowackiego. To ważne wydarzenie zostało przez nas upamiętnione poprzez szereg inicjatyw przybliżających młodemu pokoleniu działalność artystyczną Baczyńskiego, np. uczniowie na lekcjach języka polskiego poznali jego życiorys, oglądali materiały filmowe, zeskanowany rękopis jednego z tomów poetyckich wydany przez Bibliotekę Narodową, odpowiadali na pytania dotyczące środków stylistycznych zawartych w wierszach żołnierza w konkursie zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, odczytywali i śpiewali jego liryki w czasie Wieczoru Poezji pod hasłem „Syn tego miasta”, wzięli udział w wirtualnym spotkaniu
      z edukatorami z Muzeum Powstania Warszawskiego, jak również dokumentowali 100 minut dowolnej aktywności fizycznej, by oddać hołd poległemu. Jednym z ostatnich naszych działań przypominających o mijającej rocznicy było odwiedzenie grobu poety na Powązkach, na którym maturzyści z klasy IV L  – w imieniu społeczności szkolnej – złożyli kwiaty
      i zapalili znicze. W bibliotece szkolnej znalazła się też instalacja, „Drzewo poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, którego papierowe liście ozdobiły najpiękniejsze cytaty. Wszystkie wymienione projektowe przedsięwzięcia, mające charakter interdyscyplinarny, rozbudziły zainteresowanie młodzieży sylwetką twórcy oraz uświadomiły jej, jak ważna jest pamięć, dzięki której można żyć wiecznie, w innym już miejscu i w innym czasie. Dziękujemy tym, którzy zechcieli włączyć się w realizację kilkumiesięcznego projektu – uczniom wszystkich poziomów edukacyjnych, nauczycielom języka polskiego, historii i wychowania fizycznego. Dzięki wam po raz kolejny dało się wyraźnie słyszeć słowa bohaterskiego Kolumba: „I jeden z nas – to jestem ja, / którym pokochał (…) i tak jak drzewo jestem — prosty”.

    • Bierzemy udział w 2. edycji ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”
     • Bierzemy udział w 2. edycji ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”

     • W roku szkolnym 2020/2021 społeczność Zespołu Szkół nr 35 – tym razem jako gospodarz - wzięła udział w drugiej edycji ogólnopolskiego projektu nauczycieli „Zaproś mnie na swoją lekcję”, wykorzystując czas pandemii na rozwój i poznawanie tego, co w dotychczasowych warunkach byłoby zbyt odległe.

      W jeden z ostatnich majowych piątków zdalnej nauki zaproszenie na lekcję w klasie I L przyjęła psychobiolożka, pani Katarzyna Marcinkowska oraz terapeutka, pani Monika Górska, które przygotowały dla młodzieży zajęcia poświęcone terapeutycznej roli fotografii w życiu każdego z nas. Specjalistki ze Śląska zabrały uczniów wraz z wychowawcą na wirtualną wycieczkę do Lubina i Będzina, by odsłonić przed nimi nieuchwytne na co dzień uroki górniczych miast. W czasie warsztatów ich słuchacze dowiedzieli się m.in., że zaprezentowane zdjęcia, mimo że w większości nie przedstawiały ludzkich sylwetek, są swego rodzaju autoportretem – każda osoba, fotografując wybrany przez siebie obiekt, zwraca uwagę na coś innego i zamyka w nieruchomym obrazie zupełnie inną historię, którą z jakichś powodów pragnie uwiecznić. Ponadto fotografia pozwala człowiekowi dostrzec zachodzące wokół niego i w nim zmiany, uchwycić upływający czas oraz, o czym warto pamiętać, nigdy nikogo nie ogranicza, gdyż w albumie zawsze znajdzie się miejsce na jeszcze jedno zdjęcie.

      Dziękujemy pani Katarzynie Marcinkowskiej oraz pani Monice Górskiej za inspirujące spotkanie w wirtualnych murach naszej szkoły, jesteśmy wdzięczni za przekazaną wiedzę, jak również za udzielone wskazówki, które z pewnością pomogą nam lepiej poznać samych siebie.

    • Wyróżnienie w Konkursie audiowizualnym „Bądźmy razem”
     • Wyróżnienie w Konkursie audiowizualnym „Bądźmy razem”

     • Mamy przyjemność poinformować, że nasza maturzystka, Barbara Sosińska, otrzymała wyróżnienie w Konkursie audiowizualnym „Bądźmy razem”, którego organizatorem były władze dzielnicy oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Bielany”. Lokalna inicjatywa, koncentrująca się na promocji uczniowskich talentów i wyzwalaniu pozytywnych emocji, stała się dla abiturientki doskonałą okazją do upowszechniania żywego słowa w atrakcyjny sposób. Barbara Sosińska, wykorzystując formę teatru jednego aktora, przygotowała w Roku Cypriana Kamila Norwida inscenizację jego humoreski pt. „Samobójstwo Klary Nagnioszewskiej. Tragedia” (1877). Maturzystka, chcąc uczcić zbliżającą się 200. rocznicę urodzin artysty, wybrała jeden z jego utworów prozatorskich, by pokazać szerszemu gronu odbiorców mało znaną dotąd twarz XIX-wiecznego wieszcza i podkreślić, że najmłodszy polski romantyk w swojej paryskiej działalności literackiej nie poruszał jedynie tematów poważnych, koncentrujących się wokół motywu utraconej ojczyzny. Autor „Mojej piosnki (II)” – jak się okazuje - to także pisarz, który w grze z czytelnikiem niezwykle umiejętnie wykorzystywał różne odcienie komizmu i doskonale zacierał granice między gatunkami i konwencjami. Stworzona przez niego, i uwspółcześniona przez Barbarę Sosińską, historia panny Klary Nagnioszewskiej śmieszy, zaskakuje i skłania do refleksji nad kondycją człowieka, który nierzadko sam pragnie uczynić ze swoich błahych problemów (nie)codzienny spektakl.

      Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonej wizualizacji dzieła Norwida w wykonaniu uczennicy Zespołu Szkół nr 35.

    • Święto Konstytucji 3 maja
     • Święto Konstytucji 3 maja

     • Film przygotowany przez uczniów klasy 2H w związku z rocznicą ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

      Głosu użyczyły: Amelia, Dagmara i Julia.

      Wystąpili: Julia, Łukasz, Patryk i Wiktor.

    • Nagroda w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Mikrokosmos”
     • Nagroda w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Mikrokosmos”

     • Z radością informujemy, że uczennica klasy IV L, Barbara Sosińska, podopieczna pani Ewy Trojańczyk, otrzymała wyróżnienie w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Mikrokosmos”, którego adresatami były dzieci i młodzież z Mazowsza. Jury nagrodziło nadesłane przez maturzystkę płótno zatytułowane „Myślę, więc jestem”. W konkursie zorganizowanym przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, którego celem było m.in. wzbudzenie refleksji nad stanem środowiska naturalnego oraz dostrzeżenie najmniejszych mieszkańców Ziemi, Zespół Szkół nr 35 reprezentowała także Julia Ryfczyńska z klasy II E. Barbara Sosińska w taki sposób opisała przesłanie sportretowanego przez siebie pędzlem owada:

      „Namalowany przeze mnie obraz przedstawia modliszkę, którą pochłaniają najpewniej własne problemy egzystencjalne. Tytuł pracy jednoznacznie wskazuje, że owadom nieobce są procesy myślowe, zatem nie jest to cecha wyłącznie ludzka, o czym zapominają przedstawiciele tego gatunku. Mikroświat zwierząt jest w gruncie rzeczy zbliżony do naszego, choć nam trudno to dostrzec. Celem mojej pracy jest zwrócenie uwagi na podobieństwo między wszystkimi istotami żyjącymi, dlatego uwieczniona przeze mnie modliszka zdaje się mówić za Kartezjuszem: „Myślę, więc jestem”.

      Naszym uczennicom gratulujemy osiągnięć i umiejętności wykorzystywania mocy artystycznego przekazu w podejmowaniu ważnych tematów społecznych.