• Życzenia
     • Życzenia

     • Niech przy żywicznym zapachu strojonej choinki,

      upłyną piękne chwile polskiej Wigilii.

      Ze wspólnie śpiewaną kolędą,

      z upragniony gościem przy stole

      w rodzinnym, pełnym radości gronie.

      Niech spełnią się marzenia i nadzieje,

      które niosą ze sobą Święta Bożego Narodzenia!

    • “Finansomania”
     • “Finansomania”

     • 10 grudnia Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach “FINANSOMANIA”. Olimpiada zorganizowana przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w ramach projektu realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim. Olimpiada obejmuje szerokie spektrum zagadnień: od finansów osobistych po finanse międzynarodowe, od finansów publicznych po finanse przedsiębiorstw, od prostych instrumentów finansowych, jak czek, po te notowane na giełdach papierów wartościowych. Nasi Uczniowie w krótkim czasie musieli przyswoić obszerny zakres materiału. Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się ponad 1400 uczniów z całej Polski. Wyniki pierwszego etapu zostaną ogłoszone do 31.12.2021 r.  FINANSOMANIA jest olimpiadą mającą na celu zwiększenie poziomu edukacji finansowej młodzieży. Korzyści z niej wynikające sprowadzają się nie tylko do nagród zdobytych przez laureatów, ale również przywilejów podczas rekrutacji na studia. Z niecierpliwością oczekujemy wyników naszych reprezentantów!

       

      Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych

    • Przepisujemy dzieło Tolkiena
     • Przepisujemy dzieło Tolkiena

     • Młodzież z Zespołu Szkół nr 35 ponownie stanęła na wysokości zadania. W grudniu uczennice klasy III E ukończyły przepisywanie otrzymanego fragmentu „Władcy Pierścieni” J. R. R. Tolkiena.

      3 stycznia 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin pisarza. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zainicjowała ogólnopolską akcję odręcznego kopiowania dzieł brytyjskiego twórcy fantastyki, by przypomnieć młodym czytelnikom jego najznamienitsze powieści. Do realizacji polonistycznego przedsięwzięcia przystąpiły również uzdolnione kaligraficznie przedstawicielki naszej szkoły – Katarzyna Bloch, Nataliia Symonenko, Julia Ryfczyńska i Wiktoria Wyganowska.

      Jesteśmy niezwykle ciekawi efektów stworzenia z nadesłanych fragmentów książki, w której znajdą się także strony przygotowane przez nasze uczennice. Cieszymy się, że te z pozoru niewielkie działania staną się częścią interesującego, dużego projektu.

    • Konkurs „Koch mir was 2”
     • Konkurs „Koch mir was 2”

     • W listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Instytut Goethego „Koch mir was 2”.  

      Zadanie polegało na przygotowaniu strony z przepisem kulinarnym na ulubioną potrawę (polską lub niemiecką), którą biorący udział w konkursie chętnie widzieliby na swoich świątecznych stołach.  

      Wyniki konkursu zostały już ogłoszone i mimo, iż nie udało się naszym uczniom zdobyć głównych nagród zasłużyli na wielkie brawa i gratulacje!

      Pamiętajcie, że nie zawsze się wygrywa, ale zawsze warto próbować!

      Dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do brania udziału w kolejnych! 


      Nauczyciele języka niemieckiego

      Praca_1.pdf

      Praca_2.pdf

    • MIKOŁAJKOWA RYWALIZACJA NA CZAPKI!
     • MIKOŁAJKOWA RYWALIZACJA NA CZAPKI!

     • Uwaga, uwaga!

      W poniedziałek 6 grudnia organizujemy międzyklasową MIKOŁAJKOWĄ RYWALIZACJĘ NA CZAPKI! Komisja powołana przez Samorząd Uczniowski będzie chodziła po klasach i liczyła klasowych świętych Mikołajów. Klasa, która będzie dysponowała największą liczbą czapek św. Mikołaja wygra słodką niespodziankę.

      Zapraszamy do zabawy!

      Samorząd Uczniowski

    • Dramat po naszemu, czyli projekt "Szekspir Forever!" w ZS35
     • Dramat po naszemu, czyli projekt "Szekspir Forever!" w ZS35

     • Za nami realizacja polonistycznego miniprojektu „Szekspir Forever!” pod kierunkiem pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały, w ramach którego uczniowie klasy II E, II H i II L wzięli udział w trzech różnych przedsięwzięciach edukacyjnych.

      Pierwszy dzień Szekspirowskich potyczek otworzył międzyklasowy turniej wiedzy na temat „Romea i Julii”. Podczas dwugodzinnego spotkania młodzież rywalizowała ze sobą w trzech sześcioosobowych zespołach, w skład których wchodzili najlepiej znający lekturę przedstawiciele klas. W grze jej uczestnicy musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością utworu, ale także umiejętnością myślenia strategicznego – za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywali bowiem punkty oraz wybraną wcześniej kartę postaci. Zebrane przez drużynę karty z wizerunkami bohaterów stanowiły później podstawę do przyznania bonusów, dzięki czemu rozgrywka do samego końca trzymała wszystkich w napięciu i każdy mógł okazać się jej zwycięzcą. Ostatecznie tryumf należał do drużyny z II H, która nieznacznie wyprzedziła klasę II L, trzecie miejsce w rozgrywce zajęła zaś II E.

      Kolejnym etapem utrwalania wiadomości dotyczących dramatów angielskiego pisarza była gra terenowa. Młodzież wszystkich klas, ponownie podzielona na sześcioosobowe zespoły, wykonywała zadania rozlokowane na terenie szkolnego boiska i tuż obok niego. Niemal wszystkie polecenia miały charakter multimedialny, uczniowie, skanując kody QR, rozwiązywali ćwiczenia na platformach edukacyjnych oraz nagrywali filmiki z odczytywanymi fragmentami tekstu lub wyreżyserowanymi przez siebie scenkami z tragedii. Ponadto odsłuchiwali utworów muzycznych intertekstualnie nawiązujących do dzieł Szekspira, przygotowywali krzyżówkę i układali napisy z liści. Gdyby nie kapryśna tego dnia pogoda, zabawie nie byłoby końca, ponieważ zawodnicy, pracujący w grupach o oryginalnie brzmiących nazwach, np. Różowe Landrynki, Szarpacze Nerwów, Grube Wiewiórki, wcale nie mieli dość kreatywnej rozrywki.

      Na zakończenie projektu, w czasie wolnym od zajęć, zorganizowano filmową popołudniówkę. Niespełna 40 widzów z klasy II E, II H, II L i III E obejrzało, m.in. na materacach i z colą w ręku, adaptację „Makbeta” w reżyserii Justina Kurzela. Obraz z 2015 roku, okraszony wieczornym klimatem wyzierającym zza okien, zrobił na młodych kinomaniakach ogromne wrażenie. Oczywiście w czasie projekcji nie mogło zabraknąć przygotowanego przez polonistki popcornu, umilającego nastoletniej widowni oglądanie seansu.

      W jaki sposób podsumować realizację trzydniowego projektu? Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorek i, co najbardziej cieszy, zrodził pytania jego uczestników o kolejne przedsięwzięcia.

      Znajomość utworów oznaczonych w podstawie programowej jako obowiązkowe jest jedną z pierwszych umiejętności sprawdzanych na egzaminie maturalnym z języka polskiego od 2023 roku. Celem naszej autorskiej inicjatywy było nie tylko zachęcenie młodzieży do aktywnego odświeżenia treści dramatów Szekspira, ale również nieco inne, zdecydowanie innowacyjne, podejście do polonistycznej dydaktyki, odsłaniające przed jej adresatami wachlarz możliwości pracy z tekstem.

    • "Obraz mojej Warszawy" - wystawa pokonkursowa
     • "Obraz mojej Warszawy" - wystawa pokonkursowa

     • Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy, na której znalazły się prace naszych uczennic: Katarzyny Bloch, Julii Ryfczyńskiej i Emilii Wierzbickiej z klasy III E, biorących udział w konkursie plastycznym pt. „Obraz mojej Warszawy”.

      Celem inicjatywy organizowanej przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej było ukazanie nieznanych, nieco zapomnianych, miejsc stolicy, które, mimo że nie znajdują się na pierwszej stronie przewodników turystycznych, są interesujące i warte odkrycia. Uczestniczki z Zespołu Szkół nr 35, korzystając z różnych technik, stworzyły niezwykle ciekawe formy artystycznego wyrazu, przedstawiające Gazownię Warszawską na Woli (nazywaną stołecznym Koloseum) oraz Fort Bema. Gratulujemy!