• Uczniowska twórczość literacka w czasach pandemii
     • Uczniowska twórczość literacka w czasach pandemii

     • Okres kwarantanny to idealny czas, by wykorzystać go na rozwój pasji. W Zespole Szkół nr 35 nie brakuje talentów, dlatego Wiktoria Imbierska z klasy IV L i Kamila Rycyk z klasy III L wzięły udział w I Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym „Hagiobajki, czyli o świętości inaczej”. Celem konkursu było m.in. popularyzowanie wiedzy dotyczącej życiorysów świętych oraz rozwijanie umiejętności literackich młodzieży, ze wskazaniem na poprawność stylistyczną i językową utworów. Prace przygotowane przez nasze uczennice pod opieką polonistki, pani Ewy Trojańczyk i katechety, pana Jana Rujnera, poświęcone zostały świętej Agacie Sycylijskiej oraz Matce Teresie z Kalkuty. Bajka przybliżająca żywot świętej Agaty, opisująca w niezwykły sposób piękne życie i męczeńską śmierć świętej z regionu włoskiego, której autorką była Wiktoria Imbierska, została wyróżniona i znalazła się wśród piętnastu finałowych prac, wybranych spośród wszystkich bajek nadesłanych z całej Polski. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczennic. Gratulujemy Wiktorii i Kamili wrażliwości literackiej oraz talentu pisarskiego, który został dostrzeżony i doceniony także poza murami szkoły.

    • Wyniki Szkolnego Konkursu Polonistycznego „Obłędne błędy!”
     • Wyniki Szkolnego Konkursu Polonistycznego „Obłędne błędy!”

     • Mamy przyjemność ogłosić wyniki Szkolnego Konkursu Polonistycznego „Obłędne błędy!”, który został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i trwał niespełna trzy tygodnie (25.02-13.03). Laureatkami poszczególnych miejsc zostały:

      I miejsce – Agata Sławińska (I E)

      II miejsce – Weronika Cebel (IV T)

      III miejsce – Joanna Barcińska (III L)

      Komisja oceniająca zdecydowała także o przyznaniu wyróżnienia dla Darii Kozioł z klasy IV T.

      Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie – cieszymy się, że poprawność językowa na co dzień nie jest Wam obojętna, jesteśmy mile zaskoczone licznymi zgłoszeniami, które do nas nadesłaliście. Informujemy, że wszyscy uczestnicy inicjatywy otrzymają od nas pamiątkowe dyplomy oraz oceny bardzo dobre z języka polskiego i pochwały, a laureatki – nagrody rzeczowe oraz szóstki z przedmiotu.

      Gratulujemy zwyciężczyniom oraz pozostałym uczestnikom szkolnej zabawy.

      Nauczycielki języka polskiego

    • Myślografia na lekcjach języka polskiego
     • Myślografia na lekcjach języka polskiego

     • O tym, że we współczesnym świecie obraz wygrywa ze słowem wiedzą już chyba wszyscy – szybciej zapisuje się w pamięci, jest ciekawszy. To zdanie w najprostszy sposób definiuje sens myślenia wizualnego, czyli dodawania prostych, graficznych elementów do wybranych przez siebie wyrazów, które doskonale sprawdza się także na zajęciach języka polskiego.

      Przykładem przełożenia teorii na praktykę jest realizacja miniprojektu edukacyjnego poświęconego „Dziejom Tristana i Izoldy” Józefa Bédiera przez klasę I E. Uczniowie, wykorzystując arkusze szarego papieru, kolorowe flamastry, markery, wydruki i moc własnej wyobraźni, stworzyli niezwykłe portrety bohaterów średniowiecznego romansu, przenosząc nie tylko siebie, ale także nauczyciela do odległej Kornwalii i lasu moreńskiego. Zalety myślografii? Wystarczyło narysować i napisać coś wspólnie, by pobudzić kreatywność młodzieży i ułatwić jej zapamiętanie poznanych wcześniej treści. Czy są minusy stosowania tej metody na lekcji? Tak, jest jeden, który dostrzegli sami uczniowie – wszystkie lekcje z wykorzystaniem graficznych notatek są po prostu za krótkie.

    • Ogólnopolski Konkurs "Europa z naszej ulicy"
     • Ogólnopolski Konkurs "Europa z naszej ulicy"

     • 26 lutego w Centrum „Zielna” odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu  „Europa z  naszej ulicy”.

      Celem  konkursu było odkrywanie przez młodzież wspólnego, europejskiego dziedzictwa kulturowego i społecznego oraz rozwój kompetencji społecznych.

      Konkurs odbywał się w dwóch etapach:

      - pierwszy etap to ocena zgłoszonych pomysłów,

      - drugi etap to przygotowanie projektu i zaprezentowanie go przed jury.

      Zespół z naszej szkoły (Joanna Barcińska, Klaudia Kruszewska, Małgorzata Bartosiewicz, Natalia Sobierajska, Radosław Polaszyk i Filip Brzuska) jako jedyny
      z Warszawy znalazł ł się w grupie 11 finalistów z całej Polski.

      Nasi uczniowie przygotowali film pt. „Podróż za jeden uśmiech”, plakat i prezentację
      w ramach autorskiego projektu „Transport łączy Europę”.

      Uczestnicy konkursu wraz z opiekunem pedagog. P. Małgorzatą Lewandowską bardzo dziękują wszystkim, którzy pomogli w realizacji projektu.

      Zapraszamy do obejrzenia trailera naszego filmu J

    • Szkolny Konkurs Polonistyczny „Obłędne błędy!”
     • Szkolny Konkurs Polonistyczny „Obłędne błędy!”

     • Nauczycielki języka polskiego, pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała, zapraszają do wzięcia udziału w trwającym już Szkolnym Konkursie Polonistycznym „Obłędne błędy!”, który został zorganizowany w ramach obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Konkurs polega na odczytaniu przy pomocy skanera kodów QR zdań, znalezieniu w nich błędów i przesłaniu („Librus”) poprawnych odpowiedzi. Dla najlepszych uczniów Organizatorki przewidziały nagrody, oceny z przedmiotu oraz pamiątkowe dyplomy. O wygranej może zdecydować nie tylko liczba zdobytych punktów (maksymalnie 15), ale także czas wysłanej wiadomości, dlatego warto spieszyć się powoli, by nie pominąć żadnego z błędów i wygrać konkurs. Więcej szczegółów u Organizatorek oraz w regulaminie zabawy (tablica na parterze).

    •   „Czytanie na Bielanach” – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
     • „Czytanie na Bielanach” – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

     • Promowanie czytelnictwa wśród uczniów może przybierać różne formy. Tuż przed początkiem ferii młodzież naszej szkoły miała szansę uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, propagującym polską literaturę. Uczniowie klasy 1 LG, 1 E, 2 H, 3 H i 3 L zaprezentowali wybrane fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele” oraz malarskie inspiracje dziełem krakowskiego artysty. Odczytane teksty zostały zaczerpnięte głównie z II aktu utworu, który obfitował w spotkania bohaterów dramatu i fantastycznych zjaw. Dodatkowym elementem widowiska była słomiana postać Chochoła (wielki ukłon w stronę Małgorzaty Bartosiewicz z 3 L za zniesienie trudu noszenia kostiumu), który wzbudził niezwykłe zainteresowanie wśród widzów i ożywił całość inscenizacji. Uczniowie, prezentujący dzieło Wyspiańskiego, na zakończenie odczytu odegrali symboliczną scenę chocholego tańca, będącego wyrazem marazmu i uśpienia narodu polskiego w obliczu walki o ojczyznę.

      Akcja czytania dzieł polskiej literatury w Zespole Szkół nr 35 jest częścią ogólnopolskiego „Narodowego Czytania”. Od kilku lat w murach Technikum Ekonomicznego nr 5 staramy się organizować bliźniaczą formę, pielęgnując tradycję, która na stałe zagościła w repertuarze kulturalnym naszej szkoły.

    •   Promowanie czytelnictwa w szkołach podstawowych w ramach współpracy z Redakcją miesięcznika „Kumpel"
     • Promowanie czytelnictwa w szkołach podstawowych w ramach współpracy z Redakcją miesięcznika „Kumpel"

     • Promowanie czytelnictwa w bielańskich szkołach podstawowych to inicjatywa, którą już drugi rok wspólnie organizujemy z Redakcją miesięcznika dla dzieci pt. „Kumpel”. Styczniowe przedsięwzięcie, w które zaangażowały się uczennice klasy 3 L (Julia Mańkowska, Joanna Barcińska, Natalia Sobierajska, Klaudia Kruszewska, Monika Białek) oraz 4 L (Wiktoria Piotrowska, Dominika Kąpińska) pod opieką nauczycielek języka polskiego, Ewy Trojańczyk i Olimpii Kabały, zostało kolejny raz entuzjastycznie przyjęte przez najmłodszych mieszkańców Bielan. Ambasadorki czytelnictwa z naszego technikum przeprowadziły zajęcia literacko-artystyczne z wykorzystaniem materiałów dostarczonych przez wydawnictwo. W czasie ich trwania nie zabrakło konkursów, w których nagrodami były edukacyjne książki, gry i filmy. Radosną i twórczą atmosferę towarzyszącą wydarzeniu, jak również liczne uśmiechy na twarzach młodszych i starszych, trudno jest opisać, ale bez wątpienia jest ona najlepszą recenzją naszych działań. 

    • Akcja '' Podaruj uśmiech''
     • Akcja '' Podaruj uśmiech''

     • 19 grudnia Wolontariusze z naszej szkoły odwiedzili dzieci z Warszawskiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Mikołaja Kopernika.

      Młodzież podarowała książki, gry i zabawy, które wolontariusze dostarczyli. Dzieci z naszymi wolontariuszami śpiewali kolędy, rozmawiali o zwyczajach świątecznych, przygotowali ozdoby choinkowe.  Przed zakończeniem wizyty wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie i otrzymaliśmy zaproszenie do ponownych odwiedzin.

    • Dwa miejsca na podium w konkursie Savoir-Vivre
     • Dwa miejsca na podium w konkursie Savoir-Vivre

     • Miło nam poinformować, że w II Bielańskim Konkursie Savoir-Vivre " Sztuka życia", zorganizowanym przez ZS nr 18 pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st.Warszawy, II miejsce zajęła Małgorzata Bartosiewicz z klasy III L, a III miejsce Izabela Adamowicz z klasy II E. Gratulujemy laureatkom tak wszechstronnej wiedzy w tak rozległym temacie.

    • Wizyta w Zespole Szkół Specjalnych
     • Wizyta w Zespole Szkół Specjalnych

     • 9 grudnia 2019 r. wolontariusze z naszej szkoły odwiedzili uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 przy ul. Elektoralnej w Warszawie.

      W przedświątecznej, radosnej atmosferze wymieniono się prezentami, nie mogło zabraknąć także gier, zabaw, zajęć plastycznych i śpiewania kolęd. Dzieci z pomocą naszych wolontariuszy, przygotowały ozdoby choinkowe . Tuż przed zakończeniem wizyty,  przy pięknie ozdobionej choince, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie i otrzymaliśmy zaproszenie do ponownych odwiedzin.

    • Wyróżnienia w X Międzyszkolnym Zajączkowym Konkursie Recytatorskim
     • Wyróżnienia w X Międzyszkolnym Zajączkowym Konkursie Recytatorskim

     • Uczennice Technikum Ekonomicznego nr  5 – Aleksandra Dębska z klasy IV L i Natalia Sobierajska z klasy III L - otrzymały wyróżnienie w X Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim dla uczniów warszawskich techników zorganizowanym przez społeczność Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych. Tegoroczna edycja, dla uczczenia 101. lat obecności kobiet w życiu publicznym, została poświęcona polskim poetkom. Recytatorki z Zespołu Szkół nr 35, pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Ewy Trojańczyk, zaprezentowały publiczności oraz gronu oceniającemu wybrane przez siebie wiersze wraz ze sceniczną interpretacją, za co zostały nagrodzone dyplomami oraz bonami upominkowymi do Empiku. Naszym uzdolnionym artystycznie uczennicom gratulujemy sukcesu!

    • Formy i normy, czyli... "Ferdydurke" w ZS35
     • Formy i normy, czyli... "Ferdydurke" w ZS35

     • W przedostatni przedświąteczny poniedziałek, w sali gimnastycznej Technikum Ekonomicznego nr 5, gościliśmy aktorów z białostockiego Teatru Forma, którzy zaprezentowali młodzieży spektakl pt. „Ferdydurke”, oparty na motywach powieści Witolda Gombrowicza. Na widowni zasiedli uczniowie klasy 4 T, 4 L, 4 E, 3 L i 3 E, którzy obserwowali sceniczne zmagania bohaterów z Formą. W przedstawieniu, koncentrującym się wokół tematu szkoły, nie zabrakło m.in. odniesień do lekcji języka polskiego, lekcji łaciny ani groteskowych pojedynków chłopiąt i chłopaków. W spektaklu „współgrali” także nasi uczniowie, którzy odpowiadali na pytania profesora Bladaczki o zachwyt nad twórczością Juliusza Słowackiego. Sztukę zwieńczyła gorzka refleksja dotycząca - wszechobecnych w naszym życiu - masek i ról oraz apel o to, by w świecie pełnym manipulacji, zachować świadomość. Gromkie oklaski były najlepszą recenzją tego artystycznego widowiska.

    • Akademia Młodego Dziennikarza 2019
     • Akademia Młodego Dziennikarza 2019

     • Miło nam poinformować, że maturzystka z Zespołu Szkół nr 35, Aleksandra Dębska, w grudniu ukończyła trzymiesięczny kurs dla młodych redaktorów zorganizowany przez Fundację Konrada Adenauera w Polsce, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis”, do którego zakwalifikowała się w wyniku przeprowadzonego we wrześniu konkursu na najlepsze dziennikarskie publikacje. Nasza uczennica swoją pracę poświęconą codzienności osób z niepełnosprawnościami przygotowała pod opieką polonistki, pani Ewy Trojańczyk. W ramach cyklu spotkań zatytułowanego „Młodzi jako influencerzy zmiany”, uczestnicy warsztatów mieli możliwość m.in. poznania tajników zawodu dziennikarza, gatunków prasowych, przeprowadzenia ankiety ulicznej oraz odwiedzenia redakcji Onet.pl, by zobaczyć, jak naprawdę wygląda praca reporterów. Efektem kilkumiesięcznego wysiłku jest wydanie e-gazety z artykułami wszystkich uczestników – „Forszpan” (http://forszpan.cba.pl), w której zamieszczony został wywiad uczennicy klasy IV L z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Warszawy i Młodzieżowej Rady Bielan (http://forszpan.cba.pl/2019/12/08/chcesz-dzialac-dolacz-do-mlodziezowej-rady/). Aleksandrze gratulujemy wytrwałości i nowych umiejętności, które z pewnością będą przydatne także na przyszłorocznym egzaminie dojrzałości.

    • Liryczne występy młodzieży z ZS35
     • Liryczne występy młodzieży z ZS35

     • W listopadzie nasi uczniowie reprezentowali szkołę w dwóch konkursach: w Praskim Konkursie Patriotycznym im. gen. Jakuba Jasińskiego, w którym wzięła udział Natalia Sobierajska oraz w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Mój ulubiony wiersz”, w którym wraz z Natalią Sobierajską uczestniczył także Mateusz Strusiński. Celem konkursów było m.in. propagowanie piękna muzyki i jednoczenie miłośników liryki. W czasie swoich występów młodzież z Zespołu Szkół nr 35, pod opieką polonistki, pani Ewy Trojańczyk, zaprezentowała interpretację wybranych przez siebie dzieł polskich twórców. Przedstawicielom Technikum Ekonomicznego nr 5 gratulujemy artystycznej dojrzałości i dziękujemy za niezwykłą postawę na scenie.

    • Świąteczna Zbiórka Żywności
     • Świąteczna Zbiórka Żywności

     • Wolontariusze z naszej szkoły 29 listopada 2019 r. brali udział w Świątecznej Zbiórce Żywności, która organizowana jest, jak co roku,  przed Świętami Bożego Narodzenia.

      Bank Żywności SOS w Warszawie stara się w tym czasie w szczególny sposób zadbać o tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

      Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbyła się w dniach 29-30 listopada. Wzięło w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy z niemal 550 miejscowości. Zebrana w te dwa dni żywność trafi do potrzebujących w całym kraju przed Bożym Narodzeniem.

      Koordynatorem akcji, w której uczestniczyli wolontariusze z Zespołu Szkół nr 35, była nasza absolwentka - Aleksandra Ciok.

    • Bal Andrzejkowy
     • Bal Andrzejkowy

     • Już tradycją stało się uczestnictwo naszych wolontariuszy w balu andrzejkowym dla osób niepełnosprawnych z wielu dzielnicowych ośrodków, który w tym roku odbył się 30 listopada w Bielańskim Ośrodku Kultury. Podopieczni z pięciu placówek wyrazili chęć współorganizacji balu.
      Po raz pierwszy w zabawie wzięli udział uczniowie i absolwenci Szkoły Specjalnej nr 85 w Warszawie.

      Na tę okazję wolontariusze z klasy 2 L i 3 L wraz z młodzieżą z innych bielańskich szkół przygotowali poczęstunek: upiekli ciasta, kupili napoje. W trakcie trwania uroczystości wolontariusze starali się zapewnić jej uczestnikom udaną zabawę, dbając o bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych, a także o ich dobry nastrój.  Uczeń klasy 3 L, Adrian Stępień, zadbał także o muzykę taneczną i był tego dnia didżejem. Adrian doskonale wywiązał się z powierzonego mu zadania, czego wyrazem były podziękowania ze strony uczestników i organizatorów, przekazane opiekunowi szkolnego klubu wolontariatu.

    • Lekcja muzealna klasy 2H
     • Lekcja muzealna klasy 2H

     • 6 grudnia klasa 2H z wychowawcą spędziła miło czas na lekcji muzealnej w Zamku Królewskim. „W salonie, kuchni i garderobie. Życie codzienne XVIII-wiecznej Warszawy” to temat spotkania.  Uczniowie poznali architekturę Warszawy i warunki życia codziennego w XVIII-wiecznym mieście (handel, transport) na podstawie analizy obrazów  Bernarda Bellotta zw. Canalettem wiernie ilustrujących stanisławowską Warszawę i życie jej mieszkańców, ich zajęcia, rozrywki i stroje. W czasie warsztatów oprócz zwiedzania pomieszczeń, analizowania obrazów uczniowie mogli poznać zwyczaje i przymierzyć stroje ówczesnej szlachty. Pod opieką sympatycznej pani przewodnik czas na zajęciach upłynął miło i szybko.

    • Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 w ZS35
     • Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 w ZS35

     • W czwartek, 21 listopada, w naszej szkole odbyła się szkolna edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2019, organizowanego corocznie przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem „Słowa klucze” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. W głosowaniu wzięło udział 136 uczniów i nauczycieli, którzy swój typ wybierali spośród ośmiu ankietowych propozycji lub zgłaszali inny, wpisując go w wykropkowanym polu. Zwycięzcą plebiscytu okazało się słowo „sztywniutko” (oznacza świetnie, w porządku, miło, zgodnie z planem), które zostanie przez nas zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu. Społeczność Zespołu Szkół nr 35 wskazywała także na popularność „janusza” (określenie osoby niekompetentnej, nieznającej się na rzeczy) i „yolo” (z ang. you only live once – ‘żyje się tylko raz’). W Waszych sugestiach przeważały wyrazy odnoszące się do stróżów prawa, np. „bagiety”, chętnie przywoływaliście także partnerkę wspomnianego janusza – mowa o „grażynie” (kobieta lubiąca plotki, zakupy, stroniąca od intelektualnych rozrywek). Dziękujemy uczennicom z klasy 3 L (Klaudii, Małgosi, Asi, Natalii) i 3 H (Agacie i dwóm Aleksandrom) za sprawne przeprowadzenie plebiscytu oraz wszystkim tym, których zainteresowała polonistyczna inicjatywa i postanowili oddać swój głos. Miejmy nadzieję, że o wynikach trwającego w tym samym czasie próbnego egzaminu maturalnego nasi czwartoklasiści również będą mogli powiedzieć: „sztywniutko”.

    • Sesja Patriotyczna na Zamku Królewskim
     • Sesja Patriotyczna na Zamku Królewskim

     • 18 listopada delegacja z klasy IIIT pod opieką P. Małgorzaty Lewandowskiej uczestniczyła w Sesji Patriotycznej na Zamku Królewskim. Głównym tematem spotkania władz miast, weteranów wojennych, działaczy na rzecz pamięci historycznej naszej stolicy, varsavianistów i uczniów szkół warszawskich była historia niezłomnego, walczącego miasta i pamięć o tych, którzy o nie walczyli. Część historyczno-naukowa przeplatana była występami artystycznymi , przygotowanymi przez młodzież warszawskich szkół. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie złotych i srebrnych odznak „ Zasłużony dla Warszawy”. Gratulujemy przedstawicielowi naszej szkolnej społeczności Szymonowi Krzyżowskiemu z klasy IIIT, który otrzymał srebrną odznakę.