• Warsztaty terenowe
     • Warsztaty terenowe

     • Już tradycją się stało, że pod koniec maja nasi uczniowie wraz z opiekunami spędzają czas na warsztatach wyjazdowych. W tym roku,  po pandemicznej przerwie, przemierzaliśmy przez nasze piękne Pieniny. W trakcie tegorocznego wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzać Czorsztyn a pod opieką przewodnika pienińskiego podziwiać uroki z Trzech Koron i Wąwozu Homole, a także widoki w trakcie spływu przełomem Dunajca.

    • Lekcja romantyzmu w plenerze - wyjazd do Opinogóry
     • Lekcja romantyzmu w plenerze - wyjazd do Opinogóry

     • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że rok 2022 ustanowiono Rokiem Romantyzmu Polskiego. W dwusetną rocznicę urodzin tej epoki, aby przypomnieć o duchowym depozycie, jaki pozostawili nam twórcy, artyści, myśliciele i bohaterowie pierwszej połowy XIX wieku, uczniowie klasy III E i III L wraz z polonistkami, panią Ewą Trojańczyk i panią Olimpią Kabałą, wybrali się na wycieczkę do oddalonej o 100 km od Warszawy Opinogóry, dawnej posiadłości rodu Krasińskich. Czas spędzony w Muzeum Romantyzmu stał się znakomitą okazją do obcowania z unikalnymi pamiątkami związanymi z dzieciństwem i codziennością autora „Nie-boskiej komedii” oraz oddania mu hołdu w grobowej krypcie. Zwiedzanie wnętrz neogotyckiego zameczku, będącego prezentem ślubnym Zygmunta Krasińskiego i jego wybranki, Elizy Branickiej, oglądanie ekspozycji poświęconych wydarzeniom z czasów napoleońskich i malarstwu tamtego okresu, wizyta w dworze oraz powozowni pozwoliły przybliżyć nie tylko sylwetkę wybitnego poety, lecz również romantyczną estetykę, z której czerpał inspirację. Pobyt w obiekcie położonym na terenie malowniczego rezerwatu przyrody uświetniły warsztaty, w czasie których młodzież wykonywała własne sztambuchy, czyli popularne w czasach wieszczów pamiętniki. Twórczej kreatywności naszych uczniów towarzyszyła radość z zabawy plastycznymi formami, co zaowocowało powstaniem niezwykłej kolekcji współczesnych sztambuchów. Jednodniowy wyjazd zwieńczył spacer po ptaszarni, gdzie trzecioklasiści podziwiali liczne okazy pawi i bażantów, a także wspólna fotografia na tle charakterystycznego budynku – opinogórskiego pałacyku.

    • Akcja "Żonkile". 79 lat pamięci o heroizmie walczących
     • Akcja "Żonkile". 79 lat pamięci o heroizmie walczących

     •  #AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć

      19 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dla uczczenia tego wydarzenia społeczność Zespołu Szkół nr 35 w Warszawie po raz kolejny uczestniczyła w akcji edukacyjno-społecznej „Żonkile”, upamiętniającej bohaterów największego zbrojnego zrywu Żydów w czasie II wojny światowej. W dniach 20-22 kwietnia nauczycielki języka polskiego i historii przeprowadziły w klasie III E, III H, III LG, IV H oraz IV T zajęcia z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tematem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji była miłość, toteż nasi uczniowie, dzięki lekturze utworu Anny Bikont „Miłość w getcie”, poznali wojenne losy działaczki, Ireny Sendlerowej i jej ukochanego, Adama Celnikiera. Praca z tekstem reportażowym przyczyniła się nie tylko do poszerzenia wiedzy młodzieży na temat życia w dzielnicy żydowskiej, lecz również pozwoliła na utrwalenie wiadomości z zakresu genealogii literackiej, była także doskonałym treningiem czytania ze zrozumieniem i źródłem refleksji etycznej o człowieku w obliczu najtrudniejszych decyzji.