• Trzy wspaniałe literatki-laureatki z ZS nr 35
     • Trzy wspaniałe literatki-laureatki z ZS nr 35

     • Z przyjemnością informujemy, że Agata Sławińska (II E), autorka opowiadania „Ostatnia (nie)wola”, została zwyciężczynią Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Pamiętajcie o ogrodach” zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 39 w Warszawie. II miejsce w tej samej inicjatywie, za utwór liryczny zatytułowany „Carmen”, przyznano Barbarze Sosińskiej z klasy maturalnej (IV L). Nagrodę otrzymała również pierwszoklasistka, Julia Trębicka (I L), twórczyni wiersza „W (nie)pogoni za marzeniem”. Gratulujemy.

      Uczennice pani Ewy Trojańczyk wykazały się ogromną wrażliwością na piękno otaczającej przyrody. Ogród jako miejsce spotkania człowieka z samym sobą i wszechobecna w nim flora stały się dla nich podstawą do napisania niezwykłych dzieł prozatorskich i liryków, w których nie zabrakło m.in. trudnych decyzji, metaforycznego tańca i celów odkładanych na później.

      Osiągnięcia naszej młodzieży pozwalają stwierdzić, że literatura to wieczne źródło refleksji i natchnienia, z którego czerpać może każdy.

    • Lekkie pióro logistyków. Nagrody w dzielnicowym konkursie "Ad fontes"
     • Lekkie pióro logistyków. Nagrody w dzielnicowym konkursie "Ad fontes"

     • Mijający rok szkolny, choć dla wszystkich trudny, obfitował w sukcesy literackie naszej młodzieży. Uczniowie Technikum Ekonomicznego nr 5 pod okiem polonistki, pani Ewy Trojańczyk, także w czasie kształcenia na odległość chętnie rozwijali swoje pasje, uczestnicząc m.in. w licznych konkursach. Talent naszych maturzystów został zauważony nie tylko w szkole, toteż dziś z radością informujemy, że Daniel Falęcki i Barbara Sosińska z klasy IV L zostali laureatami VII edycji Bielańskiego Konkursu Literackiego „Ad fontes”, którego organizatorem było XCVI Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka. Uczniowie klasy o profilu technik logistyk, zainspirowani twórczością Josepha Conrada, napisali opowiadania, za które jury przyznało im I (Daniel Falęcki) oraz III miejsce (Barbara Sosińska). Barbarze oraz Danielowi serdecznie gratulujemy sukcesu i dziękujemy, że ponownie dostarczyli nam tak wielu powodów do dumy.

    • Lekcja pokazowa w hotelu
     • Lekcja pokazowa w hotelu

     • Uczniowie klasy 2T w dniu 2 czerwca, pod opieką Małgorzaty Lewandowskiej i Justyny Ziemnickiej, uczestniczyli w lekcji pokazowej w hotelu Raffles Europejski Warsaw. Młodzież była pod wrażeniem standardu i wystroju zwiedzanych pomieszczeń. Na zakończenie wycieczki pracownicy hotelu prowadzący szkolenie zorganizowali quiz wiedzy zdobytej tego dnia. Na zwycięzców czekały nagrody niespodzianki.

    • Ethics in Technology&Internet
     • Ethics in Technology&Internet

     • W dniu 31 maja 2021 r. nasi uczniowie Piotr Olszewski i Tymon Wołkowycki z klasy 2L, uczestniczyli w konferencji pt. „Etyka w Technologii i Internecie”. Wydarzenie skierowane było do młodego pokolenia i zorganizowane w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, który w tym roku odbędzie się w Polsce, w Katowicach 6-10 grudnia 2021 r. W webinarium wzięło udział ponad 2500 młodych ludzi z całego świata.

      Wydarzenie otworzyli Pan Krzysztof Szubert – pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, Pan Piotr Mazurek – pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej oraz Sophia The Robot, najbardziej znany robot na świecie, który ma obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.

      Wśród ekspertów znaleźli się m.in. Pan Robert Kroplewski – pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan – doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ.

      Uczestnicy spotkania rozmawiali o przyszłości światowej gospodarki, o przestrzeni cyfrowej

      i sztucznej inteligencji, o prawach człowieka w Internecie oraz o tym, czy to prawda, że roboty zabiorą pracę młodym ludziom.

       

      Link do wydarzenia poniżej:

      https://youtu.be/_20CoFU5pe4

    • Wyniki konkursu " ZDROWE ZAMIENNIKI POPULARNYCH SŁODYCZY I DAŃ "
     • Wyniki konkursu " ZDROWE ZAMIENNIKI POPULARNYCH SŁODYCZY I DAŃ "

     • Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który miał miejsce 7 kwietnia pt. ,, ZDROWE ZAMIENNIKI POPULARNYCH SŁODYCZY I DAŃ TYPU FAST-FOOD W WERSJI DOMOWEJ. Nadsyłane zgłoszenia robiły wrażenie, a wybranie zwycięzców było nie lada wyzwaniem.

      Miło mi poinformować, że zwycięzcami konkursu zostały:

      1. Julia Sierakowska - 2HG
      2. Matylda Pacholska - 1T
      3. Dominika Kowalik  - 2HG
      4. Natalia Kamińska  - 2T
      Wyróżnienie : Zuzanna Szuba- 2TG

      Gratuluję!

      Marlena Pluta

    • Nasza młodzież w ogólnopolskim projekcie "BACZYŃSKI"
     • Nasza młodzież w ogólnopolskim projekcie "BACZYŃSKI"

     • 100 lat temu w Warszawie na świat przyszedł Krzysztof Kamil Baczyński – poeta, powstaniec, czołowy przedstawiciel pokolenia Apokalipsy spełnionej, którego twórczość często zestawiana jest z literacką spuścizną Juliusza Słowackiego. To ważne wydarzenie zostało przez nas upamiętnione poprzez szereg inicjatyw przybliżających młodemu pokoleniu działalność artystyczną Baczyńskiego, np. uczniowie na lekcjach języka polskiego poznali jego życiorys, oglądali materiały filmowe, zeskanowany rękopis jednego z tomów poetyckich wydany przez Bibliotekę Narodową, odpowiadali na pytania dotyczące środków stylistycznych zawartych w wierszach żołnierza w konkursie zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, odczytywali i śpiewali jego liryki w czasie Wieczoru Poezji pod hasłem „Syn tego miasta”, wzięli udział w wirtualnym spotkaniu
      z edukatorami z Muzeum Powstania Warszawskiego, jak również dokumentowali 100 minut dowolnej aktywności fizycznej, by oddać hołd poległemu. Jednym z ostatnich naszych działań przypominających o mijającej rocznicy było odwiedzenie grobu poety na Powązkach, na którym maturzyści z klasy IV L  – w imieniu społeczności szkolnej – złożyli kwiaty
      i zapalili znicze. W bibliotece szkolnej znalazła się też instalacja, „Drzewo poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, którego papierowe liście ozdobiły najpiękniejsze cytaty. Wszystkie wymienione projektowe przedsięwzięcia, mające charakter interdyscyplinarny, rozbudziły zainteresowanie młodzieży sylwetką twórcy oraz uświadomiły jej, jak ważna jest pamięć, dzięki której można żyć wiecznie, w innym już miejscu i w innym czasie. Dziękujemy tym, którzy zechcieli włączyć się w realizację kilkumiesięcznego projektu – uczniom wszystkich poziomów edukacyjnych, nauczycielom języka polskiego, historii i wychowania fizycznego. Dzięki wam po raz kolejny dało się wyraźnie słyszeć słowa bohaterskiego Kolumba: „I jeden z nas – to jestem ja, / którym pokochał (…) i tak jak drzewo jestem — prosty”.

    • Bierzemy udział w 2. edycji ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”
     • Bierzemy udział w 2. edycji ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”

     • W roku szkolnym 2020/2021 społeczność Zespołu Szkół nr 35 – tym razem jako gospodarz - wzięła udział w drugiej edycji ogólnopolskiego projektu nauczycieli „Zaproś mnie na swoją lekcję”, wykorzystując czas pandemii na rozwój i poznawanie tego, co w dotychczasowych warunkach byłoby zbyt odległe.

      W jeden z ostatnich majowych piątków zdalnej nauki zaproszenie na lekcję w klasie I L przyjęła psychobiolożka, pani Katarzyna Marcinkowska oraz terapeutka, pani Monika Górska, które przygotowały dla młodzieży zajęcia poświęcone terapeutycznej roli fotografii w życiu każdego z nas. Specjalistki ze Śląska zabrały uczniów wraz z wychowawcą na wirtualną wycieczkę do Lubina i Będzina, by odsłonić przed nimi nieuchwytne na co dzień uroki górniczych miast. W czasie warsztatów ich słuchacze dowiedzieli się m.in., że zaprezentowane zdjęcia, mimo że w większości nie przedstawiały ludzkich sylwetek, są swego rodzaju autoportretem – każda osoba, fotografując wybrany przez siebie obiekt, zwraca uwagę na coś innego i zamyka w nieruchomym obrazie zupełnie inną historię, którą z jakichś powodów pragnie uwiecznić. Ponadto fotografia pozwala człowiekowi dostrzec zachodzące wokół niego i w nim zmiany, uchwycić upływający czas oraz, o czym warto pamiętać, nigdy nikogo nie ogranicza, gdyż w albumie zawsze znajdzie się miejsce na jeszcze jedno zdjęcie.

      Dziękujemy pani Katarzynie Marcinkowskiej oraz pani Monice Górskiej za inspirujące spotkanie w wirtualnych murach naszej szkoły, jesteśmy wdzięczni za przekazaną wiedzę, jak również za udzielone wskazówki, które z pewnością pomogą nam lepiej poznać samych siebie.

    • Wyróżnienie w Konkursie audiowizualnym „Bądźmy razem”
     • Wyróżnienie w Konkursie audiowizualnym „Bądźmy razem”

     • Mamy przyjemność poinformować, że nasza maturzystka, Barbara Sosińska, otrzymała wyróżnienie w Konkursie audiowizualnym „Bądźmy razem”, którego organizatorem były władze dzielnicy oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Bielany”. Lokalna inicjatywa, koncentrująca się na promocji uczniowskich talentów i wyzwalaniu pozytywnych emocji, stała się dla abiturientki doskonałą okazją do upowszechniania żywego słowa w atrakcyjny sposób. Barbara Sosińska, wykorzystując formę teatru jednego aktora, przygotowała w Roku Cypriana Kamila Norwida inscenizację jego humoreski pt. „Samobójstwo Klary Nagnioszewskiej. Tragedia” (1877). Maturzystka, chcąc uczcić zbliżającą się 200. rocznicę urodzin artysty, wybrała jeden z jego utworów prozatorskich, by pokazać szerszemu gronu odbiorców mało znaną dotąd twarz XIX-wiecznego wieszcza i podkreślić, że najmłodszy polski romantyk w swojej paryskiej działalności literackiej nie poruszał jedynie tematów poważnych, koncentrujących się wokół motywu utraconej ojczyzny. Autor „Mojej piosnki (II)” – jak się okazuje - to także pisarz, który w grze z czytelnikiem niezwykle umiejętnie wykorzystywał różne odcienie komizmu i doskonale zacierał granice między gatunkami i konwencjami. Stworzona przez niego, i uwspółcześniona przez Barbarę Sosińską, historia panny Klary Nagnioszewskiej śmieszy, zaskakuje i skłania do refleksji nad kondycją człowieka, który nierzadko sam pragnie uczynić ze swoich błahych problemów (nie)codzienny spektakl.

      Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonej wizualizacji dzieła Norwida w wykonaniu uczennicy Zespołu Szkół nr 35.

    • Święto Konstytucji 3 maja
     • Święto Konstytucji 3 maja

     • Film przygotowany przez uczniów klasy 2H w związku z rocznicą ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

      Głosu użyczyły: Amelia, Dagmara i Julia.

      Wystąpili: Julia, Łukasz, Patryk i Wiktor.

    • Nagroda w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Mikrokosmos”
     • Nagroda w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Mikrokosmos”

     • Z radością informujemy, że uczennica klasy IV L, Barbara Sosińska, podopieczna pani Ewy Trojańczyk, otrzymała wyróżnienie w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Mikrokosmos”, którego adresatami były dzieci i młodzież z Mazowsza. Jury nagrodziło nadesłane przez maturzystkę płótno zatytułowane „Myślę, więc jestem”. W konkursie zorganizowanym przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, którego celem było m.in. wzbudzenie refleksji nad stanem środowiska naturalnego oraz dostrzeżenie najmniejszych mieszkańców Ziemi, Zespół Szkół nr 35 reprezentowała także Julia Ryfczyńska z klasy II E. Barbara Sosińska w taki sposób opisała przesłanie sportretowanego przez siebie pędzlem owada:

      „Namalowany przeze mnie obraz przedstawia modliszkę, którą pochłaniają najpewniej własne problemy egzystencjalne. Tytuł pracy jednoznacznie wskazuje, że owadom nieobce są procesy myślowe, zatem nie jest to cecha wyłącznie ludzka, o czym zapominają przedstawiciele tego gatunku. Mikroświat zwierząt jest w gruncie rzeczy zbliżony do naszego, choć nam trudno to dostrzec. Celem mojej pracy jest zwrócenie uwagi na podobieństwo między wszystkimi istotami żyjącymi, dlatego uwieczniona przeze mnie modliszka zdaje się mówić za Kartezjuszem: „Myślę, więc jestem”.

      Naszym uczennicom gratulujemy osiągnięć i umiejętności wykorzystywania mocy artystycznego przekazu w podejmowaniu ważnych tematów społecznych.

    • Koncert "Nadszedł Trzeci Maj..."
     • Koncert "Nadszedł Trzeci Maj..."

     • Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej im. Jonasza Kofty zaprasza

      na widowisko staropolskie „Nadszedł Trzeci Maj…”, przygotowane z okazji

      230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Data 3 maja 1791 r. należy do najważniejszych w historii Narodu i Państwa Polskiego, a Ustawa Rządowa stała się jednym z symboli naszej niepodległości.

      Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

      Z tej okazji widzowie będą mogli usłyszeć,znane i te wykonywane rzadziej, pieśni związane z Konstytucją 3 Maja, wyrażające radość i nadzieję, jaką dla Polaków niosło ze sobą uchwalenie Konstytucji;na scenie zaprezentowane zostaną także sceny obyczajowe z XVIII- wiecznej prowincji szlacheckiej.

      Zapraszamy 30 kwietnia 2021 r., godz. 18.00.

      Transmisja koncertu na stronie: Nasze Bielany Online na Facebooku.

    • Akcja "Żonkile" w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie
     • Akcja "Żonkile" w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

     • #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile, #polinmuseum

       

      Społeczność Zespołu Szkół nr 35 w Warszawie w tym roku po raz pierwszy miała przyjemność uczestniczyć w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem przedsięwzięcia było oddanie hołdu walczącym w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia na lekcjach języka polskiego i historii młodzież brała udział w projekcji filmowej poświęconej największemu zbrojnemu zrywowi Żydów podczas II wojny światowej. Po seansie był czas na dyskusję i refleksję dotyczącą bohaterskiej postawy tych, którym nie zabrakło odwagi, by wyrazić sprzeciw wobec okrucieństwa ówczesnej rzeczywistości.

      Podkreślając niezłomność minionych dni, warto przypomnieć, w jaki sposób sami walczący odnosili się do tego, co wydarzyło się wiosną 1943 r. w Warszawie: „Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby nie dać się zarżnąć, kiedy po nas z kolei przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”. Słowa Marka Edelmana, zastępcy komendanta w getcie, zawarte w powieści reportażowej Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, malują przed nami obraz dramatycznych wydarzeń, którym my jesteśmy dziś winni podziw i szacunek, gdyż… łączy nas pamięć.

       

    • Dzień Teatru z artystami Warszawskiej Opery Kameralnej
     • Dzień Teatru z artystami Warszawskiej Opery Kameralnej

     • 27 marca to niezwykle ważna data dla wszystkich miłośników sztuki - tego dnia obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Teatru. Ze względu na trwającą od wielu miesięcy pandemię i konieczność kształcenia na odległość, w tym roku także nie mogliśmy zobaczyć żadnego przedstawienia wystawionego przez uczniów w sali gimnastycznej. Wspomniane utrudnienia nie przeszkodziły nam jednak w uczczeniu wielkiego święta kultury w wyjątkowy sposób, dlatego w piątek, 26 marca, w wirtualnych progach Zespołu Szkół nr 35 gościliśmy artystów z Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy zgodzili się opowiedzieć o swojej pracy oraz zabrać nas na niekrótką wycieczkę po niedostępnych na co dzień wnętrzach świątyni muzyki i aktorstwa. Młodzież uczestnicząca w warsztatach mogła posłuchać wypowiedzi reżysera, pana Grzegorza Bonieckiego, dotyczącej kulis pracy nad sztuką, pani Jolanta Denejko, asystentka reżysera, opowiedziała m.in. o próbach i narodzinach koncepcji interpretacyjnych tekstów, trudy i uroki nauki śpiewanej roli przedstawiła śpiewaczka operowa i bibliotekarka, pani Małgorzata Kmieć-Hajdukiewicz. Oko kamery przeniosło nas także do garderoby, w której pani Anna Wysokińska-Gala zaprezentowała (także na sobie J) młodzieży przepiękne stroje (m.in. z „Czarodziejskiego fletu”) i rekwizyty, z którymi artyści występują na scenie. Pani Ewa Bernatowicz, perukarka i charakteryzatorka, odsłoniła tajemnice scenicznych włosów, wąsów i baków, z kolei pani Joanna Świerżewska, specjalistka w dziale produkcji i, na potrzeby naszego spotkania, operatorka kamery, podzieliła się z nami anegdotami z życia pracownika Warszawskiej Opery Kameralnej.
      Doświadczeń, wrażeń oraz atmosfery, która dostarczyła zgromadzonym w wirtualnej przestrzeni tak wielu pozytywnych emocji, nie da się oddać w żadnym tekście. Postawa naszych gości, skromność wyrażona przez nich gestem, słowem oraz otwartość na pytania zadawane przez uczestników z pewnością przyczyniły się do zmiany postrzegania teatru muzycznego przez młodzież, a Warszawska Opera Kameralna stała się miejscem „oswojonym” i przyjaznym dla tych, którzy dotąd w niej nie byli. 
      Internetowe spotkanie ponad 150. uczniów z klasy I H, I L, II E, II H, II T, III T i IV L i ich nauczycieli z przedstawicielami warszawskiej instytucji kultury było bezprecedensowym wydarzeniem, które z pewnością trwale zapisało się w pamięci wszystkich jego uczestników. Pragniemy raz jeszcze wyrazić wdzięczność za poświęcony czas i za tę niezapomnianą przygodę z prawdziwą Sztuką, będącą jedynie wstępem do współpracy naszych społeczności.

    • „Międzynarodowy Dzień Liczby π”
     • „Międzynarodowy Dzień Liczby π”

     • W tym roku Międzynarodowy Dzień Liczby π, czyli 14 marca uczciliśmy w naszej szkole udziałem w mini projekcie fotograficznym, „Zaπszmyπ”, którego inicjatorem był Krzysztof Chojecki nauczyciel, youtuber, współtwórca platformy „pi-stacja matematyka” i realizator wielu innych projektów. Uczniowie Zespołu Szkół nr 35 wykonali 413 zdjęć cyfr, które trafiły do organizatora i posłużyły do zbudowania rozwinięcia liczby π. Realizacją tego projektu zajmowały się nauczycielki matematyki: Małgorzata Komor, Katarzyna Luśtyk i Sylwia Zych. Przykład prezentacji rozwinięcia liczby π wykonanej z części nadesłanych zdjęć można obejrzeć pod linkiem: https://tiny.pl/rkbnr.

      12 marca 2021 w klasach 3H, 2H i 1T odbyły się lekcje matematyki, na których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat liczby π. Rozwiązywali quizy, grali w gry, sprawdzali czy ciąg cyfr tworzący ich datę urodzenia znajduje się w rozwinięciu liczby π. Za pomocą aplikacji Quiver uczniowie mogli obserwować efekt 3D na wykonanych przez siebie ilustracjach. Dodatkowo w klasie 1T można było wziąć udział w projekcie „Poszukiwanie liczby π”.

    • "Syn tego miasta". Wieczór Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
     • "Syn tego miasta". Wieczór Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

     • W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i realizowanego z tej okazji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „BACZYŃSKI”, w naszej szkole 22 marca o godz. 18:30 rozpoczął się Wieczór Poezji pod hasłem "Syn tego miasta", poświęcony twórczości tegoż poety. Program artystyczny godzinnego spotkania został przygotowany przez nauczycielki języka polskiego, panią Ewę Trojańczyk i panią Olimpię Kabałę. Podczas wyjątkowego wydarzenia uczniowie klasy 2 L, 2 E, 2 HG i 4 L zaprezentowali najpiękniejsze utwory Baczyńskiego. Doskonałym punktem programu był występ Barbary Sosińskiej z klasy 4 L, która przedstawiła muzyczną interpretację liryku pt. "Znów wędrujemy". Klimat stworzony przy pomocy dźwięków gitary wprowadził uczestników inicjatywy w niezwykły nastrój, a jego dopełnieniem była prezentacja zeskanowanego rękopisu jednego z tomików wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rozmowa dotycząca aktualności i recepcji jego dzieł. W czasie Wieczoru polonistki przypomniały również tragiczny życiorys twórcy pokolenia Kolumbów, który wciąż zachwyca poetyckim geniuszem. Na zakończenie nie zabrakło wzruszeń i szczególnych podziękowań dla pedagogów oraz zaangażowanej w przedsięwzięcie młodzieży. Wszyscy, których tego dnia późną porą zjednoczyła swą mocą liryka, wyrazili aprobatę dla innych spotkań w wideoformule.

     • Targi Edukacyjne Perspektywy 2021

     • Zapraszamy do odwiedzenia stoiska naszej szkoły na Targach Edukacyjnych Perspektywy w dniach 26-27 marca 2021 w godz. od 9.00 do 18.00.

      Na Wasze pytania będziemy udzielali odpowiedzi w piątek w godz. 15.00 - 16.30 oraz w sobotę w godz. 12.00 - 14.00.

      Stoisko ZS nr 35

    • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” – wyniki konkursu
     • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” – wyniki konkursu

     • W niedzielę, 21 lutego, już po raz dwudziesty drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Data ta jest nieprzypadkowa – upamiętnia bowiem wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Coroczne święto, ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r., podkreślać ma różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące.

      Tyle mówi historia, a jak przekłada się ona na praktykę? W Zespole Szkół nr 35 z tej okazji po raz kolejny przeprowadzono konkurs, którego celem było ukazanie bogactwa polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczna edycja językowych zmagań młodzieży nawiązywała do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z literackich patronów roku, stąd nasze hasło: „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” W polonistycznym quizie wzięło udział 25. uczniów z klas pierwszych, drugich i czwartych, którzy nowy tydzień zaczęli od rozpoznawania środków artystycznego wyrazu w zacytowanych fragmentach poezji przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Trzeba przyznać, że rywalizacja była niezwykle wyrównana – poniżej przedstawiamy jej wyniki:

      I miejsce – Wojciech Saliński (I L)

      II miejsce – Monika Białek (IV L)

      III miejsce – Barbara Sosińska (IV L)

      wyróżnienie – Oliwia Łojek (II T) 

      Wszystkim uczestnikom zabawy serdecznie gratulujemy i dziękujemy za to, że zechcieli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu poetyki - laureaci otrzymają od nas oceny celujące, nagrody rzeczowe i dyplomy, trud pozostałych uczniów również nie pozostanie niezauważony. Zapraszamy do wspólnego świętowania za rok. ;-)

    • Wirtualne warsztaty z dietetykiem klasy I L
     • Wirtualne warsztaty z dietetykiem klasy I L

     • „Szlachetne zdrowie…” - pisał przed wiekami mistrz poezji z Czarnolasu, składając liryczny hołd temu, co w życiu człowieka najcenniejsze. O istocie zdrowia, na które składa się w dużej mierze właściwe odżywianie, przekonać się mogli w ostatnim czasie uczniowie klasy I L, którzy na zajęciach z wychowawcą mieli przyjemność gościć dietetyka, panią Karolinę Niedźwiecką. Wirtualne spotkanie prowadzone przez absolwentkę Uniwersytetu Medycznego w Łodzi obfitowało w praktyczną wiedzę pozwalającą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe, jak również w liczne ciekawostki dotyczące m.in. suplementacji witaminy D, odpowiedzialnej za wzmocnienie organizmu. Zdalne wystąpienie eksperta w dziedzinie żywienia, dopełnione niezwykle interesującą i barwną prezentacją, zostało wysoko ocenione przez młodzież, która jednogłośnie zobowiązała się do stosowania na co dzień zasad poznanych na zajęciach. Dziękujemy pani Niedźwieckiej za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie multimedialnej lekcji, której treść z pewnością pozwoli wszystkim jej uczestnikom zaplanować odpowiednio zbilansowaną dietę, gdyż, powtarzając za twórcą okresu polskiego renesansu, „nic na(d) zdrowie ani lepszego, ani droższego”.

    • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?”
     • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?”

     • Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla uczczenia setnej rocznicy urodzin twórcy pokolenia Kolumbów. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, zapraszamy uczniów Zespołu Szkół nr 35 do uroczystego upamiętnienia postaci tego wielkiego poety, który bez wątpienia przyczynił się do rozwoju polszczyzny. Z tej okazji 22 lutego (poniedziałek) o godz. 15:00 odbędzie się quiz nawiązujący do utworów Baczyńskiego, w którym  młodzież będzie mogła sprawdzić swoją wiedzę o języku polskim, odpowiadając na pytania dotyczące środków stylistycznych zawartych w poezji przedstawiciela pokolenia Apokalipsy spełnionej.

       Na tę okoliczność Organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne, z którymi warto się zapoznać, by rzetelne przygotować się do konkursu. Dla laureatów trzech pierwszych miejsc przewidujemy nagrody. Zgłoszenia przyjmują nauczycielki języka polskiego – pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała.

    • Obraz w parze z wierszem, czyli spotkanie edukacyjne dla maturzystów
     • Obraz w parze z wierszem, czyli spotkanie edukacyjne dla maturzystów

     • Egzamin maturalny już za niespełna 100 dni, dlatego warto wykorzystać każdą chwilę, by się do niego dobrze przygotować. Taka myśl 2 lutego towarzyszyła  młodzieży z klasy IV L i IV H, uczestniczącej wraz z polonistkami, panią Ewą Trojańczyk i panią Olimpią Kabałą, w wykładzie dotyczącym interpretacji tekstów kultury, który wygłosił prof. dr hab. Piotr Kołodziej, literaturoznawca, nauczyciel, autor podręczników do języka ojczystego i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wirtualne spotkanie, w którym brali udział nasi uczniowie, poświęcone było (nie)trudnej sztuce odczytywania obrazów i wierszy, korespondencji różnych dziedzin wizualnych, dialogu literatury z malarstwem i szeroko rozumianej twórczości artystycznej człowieka, której celem jest rozumienie ludzi. Ekfraza omówiona przez prof. Kołodzieja na przykładzie wiersza Wisławy Szymborskiej została niezwykle entuzjastycznie przyjęta przez młodzież. Poezja polskiej noblistki w zestawieniu z mistrzowskim pędzlem Bruegla odsłoniła słuchaczom wiele możliwości odczytania interpretacyjnego przedstawionych dzieł oraz uświadomiła, że życie człowieka to historia zniewolenia, o której można mówić zawsze, ponad głowami wieków, uniwersalnym językiem.