• Święto Konstytucji 3 maja
     • Święto Konstytucji 3 maja

     • Film przygotowany przez uczniów klasy 2H w związku z rocznicą ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

      Głosu użyczyły: Amelia, Dagmara i Julia.

      Wystąpili: Julia, Łukasz, Patryk i Wiktor.

    • Nagroda w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Mikrokosmos”
     • Nagroda w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Mikrokosmos”

     • Z radością informujemy, że uczennica klasy IV L, Barbara Sosińska, podopieczna pani Ewy Trojańczyk, otrzymała wyróżnienie w Mazowieckim Konkursie Plastycznym „Mikrokosmos”, którego adresatami były dzieci i młodzież z Mazowsza. Jury nagrodziło nadesłane przez maturzystkę płótno zatytułowane „Myślę, więc jestem”. W konkursie zorganizowanym przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, którego celem było m.in. wzbudzenie refleksji nad stanem środowiska naturalnego oraz dostrzeżenie najmniejszych mieszkańców Ziemi, Zespół Szkół nr 35 reprezentowała także Julia Ryfczyńska z klasy II E. Barbara Sosińska w taki sposób opisała przesłanie sportretowanego przez siebie pędzlem owada:

      „Namalowany przeze mnie obraz przedstawia modliszkę, którą pochłaniają najpewniej własne problemy egzystencjalne. Tytuł pracy jednoznacznie wskazuje, że owadom nieobce są procesy myślowe, zatem nie jest to cecha wyłącznie ludzka, o czym zapominają przedstawiciele tego gatunku. Mikroświat zwierząt jest w gruncie rzeczy zbliżony do naszego, choć nam trudno to dostrzec. Celem mojej pracy jest zwrócenie uwagi na podobieństwo między wszystkimi istotami żyjącymi, dlatego uwieczniona przeze mnie modliszka zdaje się mówić za Kartezjuszem: „Myślę, więc jestem”.

      Naszym uczennicom gratulujemy osiągnięć i umiejętności wykorzystywania mocy artystycznego przekazu w podejmowaniu ważnych tematów społecznych.

    • Koncert "Nadszedł Trzeci Maj..."
     • Koncert "Nadszedł Trzeci Maj..."

     • Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej im. Jonasza Kofty zaprasza

      na widowisko staropolskie „Nadszedł Trzeci Maj…”, przygotowane z okazji

      230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Data 3 maja 1791 r. należy do najważniejszych w historii Narodu i Państwa Polskiego, a Ustawa Rządowa stała się jednym z symboli naszej niepodległości.

      Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

      Z tej okazji widzowie będą mogli usłyszeć,znane i te wykonywane rzadziej, pieśni związane z Konstytucją 3 Maja, wyrażające radość i nadzieję, jaką dla Polaków niosło ze sobą uchwalenie Konstytucji;na scenie zaprezentowane zostaną także sceny obyczajowe z XVIII- wiecznej prowincji szlacheckiej.

      Zapraszamy 30 kwietnia 2021 r., godz. 18.00.

      Transmisja koncertu na stronie: Nasze Bielany Online na Facebooku.

    • Akcja "Żonkile" w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie
     • Akcja "Żonkile" w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

     • #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile, #polinmuseum

       

      Społeczność Zespołu Szkół nr 35 w Warszawie w tym roku po raz pierwszy miała przyjemność uczestniczyć w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem przedsięwzięcia było oddanie hołdu walczącym w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia na lekcjach języka polskiego i historii młodzież brała udział w projekcji filmowej poświęconej największemu zbrojnemu zrywowi Żydów podczas II wojny światowej. Po seansie był czas na dyskusję i refleksję dotyczącą bohaterskiej postawy tych, którym nie zabrakło odwagi, by wyrazić sprzeciw wobec okrucieństwa ówczesnej rzeczywistości.

      Podkreślając niezłomność minionych dni, warto przypomnieć, w jaki sposób sami walczący odnosili się do tego, co wydarzyło się wiosną 1943 r. w Warszawie: „Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby nie dać się zarżnąć, kiedy po nas z kolei przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”. Słowa Marka Edelmana, zastępcy komendanta w getcie, zawarte w powieści reportażowej Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, malują przed nami obraz dramatycznych wydarzeń, którym my jesteśmy dziś winni podziw i szacunek, gdyż… łączy nas pamięć.

       

    • Dzień Teatru z artystami Warszawskiej Opery Kameralnej
     • Dzień Teatru z artystami Warszawskiej Opery Kameralnej

     • 27 marca to niezwykle ważna data dla wszystkich miłośników sztuki - tego dnia obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Teatru. Ze względu na trwającą od wielu miesięcy pandemię i konieczność kształcenia na odległość, w tym roku także nie mogliśmy zobaczyć żadnego przedstawienia wystawionego przez uczniów w sali gimnastycznej. Wspomniane utrudnienia nie przeszkodziły nam jednak w uczczeniu wielkiego święta kultury w wyjątkowy sposób, dlatego w piątek, 26 marca, w wirtualnych progach Zespołu Szkół nr 35 gościliśmy artystów z Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy zgodzili się opowiedzieć o swojej pracy oraz zabrać nas na niekrótką wycieczkę po niedostępnych na co dzień wnętrzach świątyni muzyki i aktorstwa. Młodzież uczestnicząca w warsztatach mogła posłuchać wypowiedzi reżysera, pana Grzegorza Bonieckiego, dotyczącej kulis pracy nad sztuką, pani Jolanta Denejko, asystentka reżysera, opowiedziała m.in. o próbach i narodzinach koncepcji interpretacyjnych tekstów, trudy i uroki nauki śpiewanej roli przedstawiła śpiewaczka operowa i bibliotekarka, pani Małgorzata Kmieć-Hajdukiewicz. Oko kamery przeniosło nas także do garderoby, w której pani Anna Wysokińska-Gala zaprezentowała (także na sobie J) młodzieży przepiękne stroje (m.in. z „Czarodziejskiego fletu”) i rekwizyty, z którymi artyści występują na scenie. Pani Ewa Bernatowicz, perukarka i charakteryzatorka, odsłoniła tajemnice scenicznych włosów, wąsów i baków, z kolei pani Joanna Świerżewska, specjalistka w dziale produkcji i, na potrzeby naszego spotkania, operatorka kamery, podzieliła się z nami anegdotami z życia pracownika Warszawskiej Opery Kameralnej.
      Doświadczeń, wrażeń oraz atmosfery, która dostarczyła zgromadzonym w wirtualnej przestrzeni tak wielu pozytywnych emocji, nie da się oddać w żadnym tekście. Postawa naszych gości, skromność wyrażona przez nich gestem, słowem oraz otwartość na pytania zadawane przez uczestników z pewnością przyczyniły się do zmiany postrzegania teatru muzycznego przez młodzież, a Warszawska Opera Kameralna stała się miejscem „oswojonym” i przyjaznym dla tych, którzy dotąd w niej nie byli. 
      Internetowe spotkanie ponad 150. uczniów z klasy I H, I L, II E, II H, II T, III T i IV L i ich nauczycieli z przedstawicielami warszawskiej instytucji kultury było bezprecedensowym wydarzeniem, które z pewnością trwale zapisało się w pamięci wszystkich jego uczestników. Pragniemy raz jeszcze wyrazić wdzięczność za poświęcony czas i za tę niezapomnianą przygodę z prawdziwą Sztuką, będącą jedynie wstępem do współpracy naszych społeczności.