• POMOCNY PUNKT NABORU W ZS NR 35
     • POMOCNY PUNKT NABORU W ZS NR 35

     • Drogi nasz kandydacie,

      jeśli wybrałeś naszą szkołę jako pierwszą na liście swoich preferencji, a masz wątpliwości co do dalszej drogi w rekrutacji, bądź nie masz gdzie wydrukować wniosku lub załącznika, zapraszamy Ciebie do kontaktu codziennie w godzinach 08.00 – 16.00, telefonicznie lub mailowo, albo osobiście po wcześniejszym umówieniu.

      Obiecujemy pomóc …

    • Nasza młodzież w ogólnopolskim projekcie "BACZYŃSKI"
     • Nasza młodzież w ogólnopolskim projekcie "BACZYŃSKI"

     • 100 lat temu w Warszawie na świat przyszedł Krzysztof Kamil Baczyński – poeta, powstaniec, czołowy przedstawiciel pokolenia Apokalipsy spełnionej, którego twórczość często zestawiana jest z literacką spuścizną Juliusza Słowackiego. To ważne wydarzenie zostało przez nas upamiętnione poprzez szereg inicjatyw przybliżających młodemu pokoleniu działalność artystyczną Baczyńskiego, np. uczniowie na lekcjach języka polskiego poznali jego życiorys, oglądali materiały filmowe, zeskanowany rękopis jednego z tomów poetyckich wydany przez Bibliotekę Narodową, odpowiadali na pytania dotyczące środków stylistycznych zawartych w wierszach żołnierza w konkursie zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, odczytywali i śpiewali jego liryki w czasie Wieczoru Poezji pod hasłem „Syn tego miasta”, wzięli udział w wirtualnym spotkaniu
      z edukatorami z Muzeum Powstania Warszawskiego, jak również dokumentowali 100 minut dowolnej aktywności fizycznej, by oddać hołd poległemu. Jednym z ostatnich naszych działań przypominających o mijającej rocznicy było odwiedzenie grobu poety na Powązkach, na którym maturzyści z klasy IV L  – w imieniu społeczności szkolnej – złożyli kwiaty
      i zapalili znicze. W bibliotece szkolnej znalazła się też instalacja, „Drzewo poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, którego papierowe liście ozdobiły najpiękniejsze cytaty. Wszystkie wymienione projektowe przedsięwzięcia, mające charakter interdyscyplinarny, rozbudziły zainteresowanie młodzieży sylwetką twórcy oraz uświadomiły jej, jak ważna jest pamięć, dzięki której można żyć wiecznie, w innym już miejscu i w innym czasie. Dziękujemy tym, którzy zechcieli włączyć się w realizację kilkumiesięcznego projektu – uczniom wszystkich poziomów edukacyjnych, nauczycielom języka polskiego, historii i wychowania fizycznego. Dzięki wam po raz kolejny dało się wyraźnie słyszeć słowa bohaterskiego Kolumba: „I jeden z nas – to jestem ja, / którym pokochał (…) i tak jak drzewo jestem — prosty”.

    • Bierzemy udział w 2. edycji ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”
     • Bierzemy udział w 2. edycji ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”

     • W roku szkolnym 2020/2021 społeczność Zespołu Szkół nr 35 – tym razem jako gospodarz - wzięła udział w drugiej edycji ogólnopolskiego projektu nauczycieli „Zaproś mnie na swoją lekcję”, wykorzystując czas pandemii na rozwój i poznawanie tego, co w dotychczasowych warunkach byłoby zbyt odległe.

      W jeden z ostatnich majowych piątków zdalnej nauki zaproszenie na lekcję w klasie I L przyjęła psychobiolożka, pani Katarzyna Marcinkowska oraz terapeutka, pani Monika Górska, które przygotowały dla młodzieży zajęcia poświęcone terapeutycznej roli fotografii w życiu każdego z nas. Specjalistki ze Śląska zabrały uczniów wraz z wychowawcą na wirtualną wycieczkę do Lubina i Będzina, by odsłonić przed nimi nieuchwytne na co dzień uroki górniczych miast. W czasie warsztatów ich słuchacze dowiedzieli się m.in., że zaprezentowane zdjęcia, mimo że w większości nie przedstawiały ludzkich sylwetek, są swego rodzaju autoportretem – każda osoba, fotografując wybrany przez siebie obiekt, zwraca uwagę na coś innego i zamyka w nieruchomym obrazie zupełnie inną historię, którą z jakichś powodów pragnie uwiecznić. Ponadto fotografia pozwala człowiekowi dostrzec zachodzące wokół niego i w nim zmiany, uchwycić upływający czas oraz, o czym warto pamiętać, nigdy nikogo nie ogranicza, gdyż w albumie zawsze znajdzie się miejsce na jeszcze jedno zdjęcie.

      Dziękujemy pani Katarzynie Marcinkowskiej oraz pani Monice Górskiej za inspirujące spotkanie w wirtualnych murach naszej szkoły, jesteśmy wdzięczni za przekazaną wiedzę, jak również za udzielone wskazówki, które z pewnością pomogą nam lepiej poznać samych siebie.

    • Wyróżnienie w Konkursie audiowizualnym „Bądźmy razem”
     • Wyróżnienie w Konkursie audiowizualnym „Bądźmy razem”

     • Mamy przyjemność poinformować, że nasza maturzystka, Barbara Sosińska, otrzymała wyróżnienie w Konkursie audiowizualnym „Bądźmy razem”, którego organizatorem były władze dzielnicy oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Bielany”. Lokalna inicjatywa, koncentrująca się na promocji uczniowskich talentów i wyzwalaniu pozytywnych emocji, stała się dla abiturientki doskonałą okazją do upowszechniania żywego słowa w atrakcyjny sposób. Barbara Sosińska, wykorzystując formę teatru jednego aktora, przygotowała w Roku Cypriana Kamila Norwida inscenizację jego humoreski pt. „Samobójstwo Klary Nagnioszewskiej. Tragedia” (1877). Maturzystka, chcąc uczcić zbliżającą się 200. rocznicę urodzin artysty, wybrała jeden z jego utworów prozatorskich, by pokazać szerszemu gronu odbiorców mało znaną dotąd twarz XIX-wiecznego wieszcza i podkreślić, że najmłodszy polski romantyk w swojej paryskiej działalności literackiej nie poruszał jedynie tematów poważnych, koncentrujących się wokół motywu utraconej ojczyzny. Autor „Mojej piosnki (II)” – jak się okazuje - to także pisarz, który w grze z czytelnikiem niezwykle umiejętnie wykorzystywał różne odcienie komizmu i doskonale zacierał granice między gatunkami i konwencjami. Stworzona przez niego, i uwspółcześniona przez Barbarę Sosińską, historia panny Klary Nagnioszewskiej śmieszy, zaskakuje i skłania do refleksji nad kondycją człowieka, który nierzadko sam pragnie uczynić ze swoich błahych problemów (nie)codzienny spektakl.

      Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonej wizualizacji dzieła Norwida w wykonaniu uczennicy Zespołu Szkół nr 35.