• Akcja "Żonkile". 79 lat pamięci o heroizmie walczących
          • Akcja "Żonkile". 79 lat pamięci o heroizmie walczących

          •  #AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć

            19 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dla uczczenia tego wydarzenia społeczność Zespołu Szkół nr 35 w Warszawie po raz kolejny uczestniczyła w akcji edukacyjno-społecznej „Żonkile”, upamiętniającej bohaterów największego zbrojnego zrywu Żydów w czasie II wojny światowej. W dniach 20-22 kwietnia nauczycielki języka polskiego i historii przeprowadziły w klasie III E, III H, III LG, IV H oraz IV T zajęcia z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tematem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji była miłość, toteż nasi uczniowie, dzięki lekturze utworu Anny Bikont „Miłość w getcie”, poznali wojenne losy działaczki, Ireny Sendlerowej i jej ukochanego, Adama Celnikiera. Praca z tekstem reportażowym przyczyniła się nie tylko do poszerzenia wiedzy młodzieży na temat życia w dzielnicy żydowskiej, lecz również pozwoliła na utrwalenie wiadomości z zakresu genealogii literackiej, była także doskonałym treningiem czytania ze zrozumieniem i źródłem refleksji etycznej o człowieku w obliczu najtrudniejszych decyzji.

        • Apetyt na kulturę. Międzynarodowy Dzień Teatru z Mrożkiem
          • Apetyt na kulturę. Międzynarodowy Dzień Teatru z Mrożkiem

          • Po dwóch latach pandemicznej przerwy na szkolną scenę powróciła sztuka. 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, kolejny raz obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji uczniowie klasy III E, III LG i IV H zaprosili społeczność Zespołu Szkół nr 35 do niezwykłej przygody z dramatem absurdu, który wymaga od widza wnikliwego odbioru i kontekstowego odczytania ukazanych zdarzeń i postaci.

            7 kwietnia 2022 r. odbyła się premiera spektaklu pt. „Na pełnym morzu”, opartego na motywach utworu współczesnego literata, Sławomira Mrożka. W czasie przedstawienia, zrealizowanego pod kierunkiem pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały oraz we współpracy z panem Tomaszem Garkowskim, młodzi aktorzy przybliżyli teatralnym smakoszom historię głodnych rozbitków. Gruby (Eryk Węglik), Średni (Wiktor Brzeziński, Antoni Janik) i Mały (Mateusz Strusiński), dryfujący od dawna bez zapasów żywności, w obliczu walki o przetrwanie musieli zadać sobie tragikomicznie brzmiące pytanie: „kogo z nas mamy zjeść”? Bohaterowie, formułując argumenty moralne i polityczne, rozpoczęli debatę odsłaniającą typowe ludzkie wady i słabości. Wszechobecny czarny humor i nagłe zwroty akcji, m.in. takie jak przypłynięcie na tratwę znajomego Listonosza (Jakub Zaniesienko), pozwoliły publiczności zanurzyć się w groteskowym żarcie Sławomira Mrożka oraz zastanowić się nad kondycją zniewolonej przez system jednostki.

            Dziękujemy wspaniałemu audytorium za gromkie oklaski i pochlebne recenzje zaprezentowanej jednoaktówki, które jedynie utwierdzają w tym, że to artystyczne przedsięwzięcie przyczyni się do popularyzacji kultury wśród młodzieży.

        •   „MaturNocka”, czyli wielka powtórka przed egzaminem
          • „MaturNocka”, czyli wielka powtórka przed egzaminem

          • Do tegorocznej matury zostało niewiele czasu, dlatego w ostatnich dniach marca młodzież z klasy IV T uczestniczyła w kreatywnych warsztatach z języka polskiego, aby odświeżyć i utrwalić swoje wiadomości dotyczące treści obowiązujących na egzaminie dojrzałości. Polonistki prowadzące spotkanie zabrały uczniów w niezwykłą podróż do świata gamifikacji, w którym maturzyści ochoczo tworzyli m.in. ogród motywów, opisując na płatkach papierowych kwiatów realizację wylosowanego toposu w tekstach kultury. W trakcie zajęć nie zabrakło także licznych zagadek literackich, interaktywnych krzyżówek i gry w lekturowe bingo. Ze wszystkimi ćwiczeniami młodzież poradziła sobie doskonale. Pozytywna atmosfera edukacyjnych zmagań i ich efekty kolejny raz potwierdzają, że uczestnikom pozalekcyjnych warsztatów zdecydowanie podoba się taka formuła powtórzenia do sprawdzianu wieńczącego czteroletnią naukę w technikum, toteż „MaturNocka” już na stałe wpisała się w harmonogram pracy nauczycieli z Zespołu Szkół nr 35.

        • "Poznaj swoje prawa w pracy" - wyniki konkursu
          • "Poznaj swoje prawa w pracy" - wyniki konkursu

          • 24 marca br. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Warszawie przy ul. Płockiej 11/13 odbył się regionalny etap konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy". Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Kornelia Lemańska z kl. 3L oraz Milena Woźniak z kl. 3EG. Etap regionalny zakończył się wielkim sukcesem Mileny, która zdobyła 1. miejsce i awansowała do ogólnopolskiego finału. Nauczyciele opiekujący się konkursem: Małgorzata Lewandowska i Grzegorz Rybicki.

        • Wyjście 3LG do parku linowego
          • Wyjście 3LG do parku linowego

          • Dnia 22.03.22 klasa 3 LG brała udział w wyjściu integracyjnym do parku trampolin Jump Arena. Uczniowie spędzili czas w sposób aktywny kształtując swoje zdolności motoryczne i koordynacyjne spędzając czas we własnym gronie klasowym pod  opieką Pani Marleny Pluty i Pana Łukasza Bukowskiego.

        • Wyniki Szkolnego Konkursu Literackiego „Słowem – Polska”
          • Wyniki Szkolnego Konkursu Literackiego „Słowem – Polska”

          • Z wielką radością pragniemy ogłosić wyniki Szkolnego Konkursu Literackiego „Słowem – Polska”. Inicjatywa zorganizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jak zawsze przyciągnęła uwagę licznego grona uczniów. Tegoroczna edycja poświęcona została wyrazom rodzimym, czyli takim, które odziedziczyliśmy z języka prasłowiańskiego. Zadanie konkursowe dla młodzieży polegało na napisaniu opowiadania o dowolnej tematyce, w którego treści znalazło się co najmniej 5 polskich słów (ich przykłady znajdziecie w naszej galerii).

            Uczniowskie prace zachwycały niebanalną fabułą, oryginalnymi kreacjami bohaterów i dbałością o poprawność gramatyczno-ortograficzną. Komisja konkursowa musiała podjąć arcytrudną decyzję o wyłonieniu zwycięzcy i, po niekrótkich obradach, postanowiła o przyznaniu uczestnikom nagród i dyplomów w następującej kolejności:

             

            I miejsce – Piotr Olszewski (III L),

            II miejsce – Julia Ryfczyńska (III E),

            III miejsce – Oliwia Łojek (III T),

            wyróżnienie – Zuzanna Szuba (III TG).

             

            Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim zaś, którzy zechcieli poświęcić swój czas i zaangażowali się w zabawę, bardzo dziękujemy. Cieszymy się, że wspólnie z nami chcecie dbać o tradycję polszczyzny. Żywimy nadzieję, że za rok ponownie weźmiecie udział w przygotowanej przez nas rywalizacji.

             

            Ewa Trojańczyk

            Olimpia Kabała

        •      O sztuce autoprezentacji w 3. edycji projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”
          • O sztuce autoprezentacji w 3. edycji projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”

          • Ogólnopolski projekt nauczycieli „Zaproś mnie na swoją lekcję” już trzeci rok pozwala na przełamanie rutyny w nauczaniu on-line i to dzięki tej inicjatywie dobiegające końca kształcenie na odległość po raz kolejny stworzyło społeczności Zespołu Szkół nr 35 możliwość zaproszenia na zajęcia niezwykłego gościa. 18 lutego 2022 r. lekcję wychowawczą w klasie II L poprowadziła pedagog, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, trenerka TUS i edukatorka FASD, pani Anna Blokus-Szkodzińska.

            Tematyka zajęć dotyczyła komunikacji interpersonalnej rozumianej jako determinant innowacyjnej edukacji. Dzięki rozległej wiedzy prowadzącej, młodzież nauczyła się, w jaki sposób zaprezentować swoje mocne strony przed przyszłym pracodawcą i przekonała się, że, wbrew powszechnym przypuszczeniom, nie jest to łatwe. Lekcja z nauczycielem akademickim uświadomiła również naszym uczniom, które z kompetencji są istotne w procesie zdobywania umiejętności i jak mogą one zostać wykorzystane w środowisku zawodowym.

            Dziękujemy pani Annie Blokus-Szkodzińskiej za wirtualne spotkanie pełne pozytywnej energii i obfitujące w cenne wskazówki związane z rozwojem kariery w logistyce.

        • Zbiórka dla dzieci
          • Zbiórka dla dzieci

          • Zachęcamy naszą społeczność szkolną do zbiórki artykułów higienicznych i spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia. Zbiórka jest dedykowana niemowlętom i małym dzieciom. Mogą to być np.: pieluchy jednorazowe, wilgotne chusteczki, soczki, musy, kaszki, słodycze, mleko w proszku. Mamy nadzieję, że jak zawsze staniecie na wysokości zadania. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy zaangażują się w pomoc. Prosimy o przynoszenie darów do pokoju pedagogów w dniach od 01.03 do 04.03.2022

            Wolontariat szkolny

        • OBLICZA LOGISTYKI – cykl spotkań i wykładów online
          • OBLICZA LOGISTYKI – cykl spotkań i wykładów online

          • W styczniu klasy o kierunku technik logistyk 1L, 3L i 3LG uczestniczyły w spotkaniach i wykładach online z cyklu OBLICZA LOGISTYKI, prowadzonych przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Tematyka wykładów poświęcona była opakowaniom w logistyce. W ramach Wirtualnego WSL uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą dydaktyczną Uczelni, zgłębiali wiedzę na temat opakowań w logistyce oraz dowiedzieli się, jak rozpoznać podrabianą paletę EUR.

        •      I miejsce w dzielnicowym konkursie literackim „Pewnego razu na Bielanach…”
          • I miejsce w dzielnicowym konkursie literackim „Pewnego razu na Bielanach…”

          • Nowy rok rozpoczynamy od sukcesu literackiego naszej zdolnej uczennicy. Dominika Kowalik z klasy III HG zwyciężyła w dzielnicowym konkursie na opowiadanie, którego tematyka koncentrowała się wokół Bielan. Podopieczna pani Ewy Trojańczyk w stworzonej przez siebie fabule wykorzystała wiele interesujących, choć mniej znanych, faktów dotyczących historii dzielnicy, w której żyjemy, co spotkało się z uznaniem jury i przyznaniem jej głównej nagrody. Laureatce serdecznie gratulujemy wspaniałych pomysłów oraz pisarskiego talentu.

        • Życzenia
          • Życzenia

          • Niech przy żywicznym zapachu strojonej choinki,

            upłyną piękne chwile polskiej Wigilii.

            Ze wspólnie śpiewaną kolędą,

            z upragniony gościem przy stole

            w rodzinnym, pełnym radości gronie.

            Niech spełnią się marzenia i nadzieje,

            które niosą ze sobą Święta Bożego Narodzenia!

        • “Finansomania”
          • “Finansomania”

          • 10 grudnia Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach “FINANSOMANIA”. Olimpiada zorganizowana przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w ramach projektu realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim. Olimpiada obejmuje szerokie spektrum zagadnień: od finansów osobistych po finanse międzynarodowe, od finansów publicznych po finanse przedsiębiorstw, od prostych instrumentów finansowych, jak czek, po te notowane na giełdach papierów wartościowych. Nasi Uczniowie w krótkim czasie musieli przyswoić obszerny zakres materiału. Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się ponad 1400 uczniów z całej Polski. Wyniki pierwszego etapu zostaną ogłoszone do 31.12.2021 r.  FINANSOMANIA jest olimpiadą mającą na celu zwiększenie poziomu edukacji finansowej młodzieży. Korzyści z niej wynikające sprowadzają się nie tylko do nagród zdobytych przez laureatów, ale również przywilejów podczas rekrutacji na studia. Z niecierpliwością oczekujemy wyników naszych reprezentantów!

             

            Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych

        • Przepisujemy dzieło Tolkiena
          • Przepisujemy dzieło Tolkiena

          • Młodzież z Zespołu Szkół nr 35 ponownie stanęła na wysokości zadania. W grudniu uczennice klasy III E ukończyły przepisywanie otrzymanego fragmentu „Władcy Pierścieni” J. R. R. Tolkiena.

            3 stycznia 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin pisarza. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zainicjowała ogólnopolską akcję odręcznego kopiowania dzieł brytyjskiego twórcy fantastyki, by przypomnieć młodym czytelnikom jego najznamienitsze powieści. Do realizacji polonistycznego przedsięwzięcia przystąpiły również uzdolnione kaligraficznie przedstawicielki naszej szkoły – Katarzyna Bloch, Nataliia Symonenko, Julia Ryfczyńska i Wiktoria Wyganowska.

            Jesteśmy niezwykle ciekawi efektów stworzenia z nadesłanych fragmentów książki, w której znajdą się także strony przygotowane przez nasze uczennice. Cieszymy się, że te z pozoru niewielkie działania staną się częścią interesującego, dużego projektu.

        • Konkurs „Koch mir was 2”
          • Konkurs „Koch mir was 2”

          • W listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Instytut Goethego „Koch mir was 2”.  

            Zadanie polegało na przygotowaniu strony z przepisem kulinarnym na ulubioną potrawę (polską lub niemiecką), którą biorący udział w konkursie chętnie widzieliby na swoich świątecznych stołach.  

            Wyniki konkursu zostały już ogłoszone i mimo, iż nie udało się naszym uczniom zdobyć głównych nagród zasłużyli na wielkie brawa i gratulacje!

            Pamiętajcie, że nie zawsze się wygrywa, ale zawsze warto próbować!

            Dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do brania udziału w kolejnych! 


            Nauczyciele języka niemieckiego

            Praca_1.pdf

            Praca_2.pdf

        • MIKOŁAJKOWA RYWALIZACJA NA CZAPKI!
          • MIKOŁAJKOWA RYWALIZACJA NA CZAPKI!

          • Uwaga, uwaga!

            W poniedziałek 6 grudnia organizujemy międzyklasową MIKOŁAJKOWĄ RYWALIZACJĘ NA CZAPKI! Komisja powołana przez Samorząd Uczniowski będzie chodziła po klasach i liczyła klasowych świętych Mikołajów. Klasa, która będzie dysponowała największą liczbą czapek św. Mikołaja wygra słodką niespodziankę.

            Zapraszamy do zabawy!

            Samorząd Uczniowski

        • Dramat po naszemu, czyli projekt "Szekspir Forever!" w ZS35
          • Dramat po naszemu, czyli projekt "Szekspir Forever!" w ZS35

          • Za nami realizacja polonistycznego miniprojektu „Szekspir Forever!” pod kierunkiem pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały, w ramach którego uczniowie klasy II E, II H i II L wzięli udział w trzech różnych przedsięwzięciach edukacyjnych.

            Pierwszy dzień Szekspirowskich potyczek otworzył międzyklasowy turniej wiedzy na temat „Romea i Julii”. Podczas dwugodzinnego spotkania młodzież rywalizowała ze sobą w trzech sześcioosobowych zespołach, w skład których wchodzili najlepiej znający lekturę przedstawiciele klas. W grze jej uczestnicy musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością utworu, ale także umiejętnością myślenia strategicznego – za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywali bowiem punkty oraz wybraną wcześniej kartę postaci. Zebrane przez drużynę karty z wizerunkami bohaterów stanowiły później podstawę do przyznania bonusów, dzięki czemu rozgrywka do samego końca trzymała wszystkich w napięciu i każdy mógł okazać się jej zwycięzcą. Ostatecznie tryumf należał do drużyny z II H, która nieznacznie wyprzedziła klasę II L, trzecie miejsce w rozgrywce zajęła zaś II E.

            Kolejnym etapem utrwalania wiadomości dotyczących dramatów angielskiego pisarza była gra terenowa. Młodzież wszystkich klas, ponownie podzielona na sześcioosobowe zespoły, wykonywała zadania rozlokowane na terenie szkolnego boiska i tuż obok niego. Niemal wszystkie polecenia miały charakter multimedialny, uczniowie, skanując kody QR, rozwiązywali ćwiczenia na platformach edukacyjnych oraz nagrywali filmiki z odczytywanymi fragmentami tekstu lub wyreżyserowanymi przez siebie scenkami z tragedii. Ponadto odsłuchiwali utworów muzycznych intertekstualnie nawiązujących do dzieł Szekspira, przygotowywali krzyżówkę i układali napisy z liści. Gdyby nie kapryśna tego dnia pogoda, zabawie nie byłoby końca, ponieważ zawodnicy, pracujący w grupach o oryginalnie brzmiących nazwach, np. Różowe Landrynki, Szarpacze Nerwów, Grube Wiewiórki, wcale nie mieli dość kreatywnej rozrywki.

            Na zakończenie projektu, w czasie wolnym od zajęć, zorganizowano filmową popołudniówkę. Niespełna 40 widzów z klasy II E, II H, II L i III E obejrzało, m.in. na materacach i z colą w ręku, adaptację „Makbeta” w reżyserii Justina Kurzela. Obraz z 2015 roku, okraszony wieczornym klimatem wyzierającym zza okien, zrobił na młodych kinomaniakach ogromne wrażenie. Oczywiście w czasie projekcji nie mogło zabraknąć przygotowanego przez polonistki popcornu, umilającego nastoletniej widowni oglądanie seansu.

            W jaki sposób podsumować realizację trzydniowego projektu? Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorek i, co najbardziej cieszy, zrodził pytania jego uczestników o kolejne przedsięwzięcia.

            Znajomość utworów oznaczonych w podstawie programowej jako obowiązkowe jest jedną z pierwszych umiejętności sprawdzanych na egzaminie maturalnym z języka polskiego od 2023 roku. Celem naszej autorskiej inicjatywy było nie tylko zachęcenie młodzieży do aktywnego odświeżenia treści dramatów Szekspira, ale również nieco inne, zdecydowanie innowacyjne, podejście do polonistycznej dydaktyki, odsłaniające przed jej adresatami wachlarz możliwości pracy z tekstem.

        • "Obraz mojej Warszawy" - wystawa pokonkursowa
          • "Obraz mojej Warszawy" - wystawa pokonkursowa

          • Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy, na której znalazły się prace naszych uczennic: Katarzyny Bloch, Julii Ryfczyńskiej i Emilii Wierzbickiej z klasy III E, biorących udział w konkursie plastycznym pt. „Obraz mojej Warszawy”.

            Celem inicjatywy organizowanej przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej było ukazanie nieznanych, nieco zapomnianych, miejsc stolicy, które, mimo że nie znajdują się na pierwszej stronie przewodników turystycznych, są interesujące i warte odkrycia. Uczestniczki z Zespołu Szkół nr 35, korzystając z różnych technik, stworzyły niezwykle ciekawe formy artystycznego wyrazu, przedstawiające Gazownię Warszawską na Woli (nazywaną stołecznym Koloseum) oraz Fort Bema. Gratulujemy!

        • Trzecioklasiści z wizytą na Powązkach
          • Trzecioklasiści z wizytą na Powązkach

          • Listopad to miesiąc refleksji i zadumy, czas wspominania tych, którzy odeszli, dlatego 18 listopada 2021 r. uczniowie klasy III E i III L, pod opieką polonistek, pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały, wzięli udział w warsztatach terenowych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Młodzież, w ramach kształtowania postaw kulturowo-patriotycznych, wykonywała przygotowane przez nauczycielki zadania, które dotyczyły osobistości spoczywających na warszawskiej nekropolii. Uczniowie odwiedzali mogiły literatów (Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zofii Nałkowskiej, Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego), artystów (Magdaleny Abakanowicz, Xawerego Dunikowskiego, Olgi Sipowicz „Kory”, Pawła Królikowskiego) oraz wielkich ze świata sportu, nauki i polityki, by oddać im hołd, zapalając znicze na ich grobach, a także lepiej poznać ich sylwetki. Spotkanie zakończyła kilkunastominutowa prezentacja efektów pracy grup, które wzorowo wypełniły wszystkie polecenia.

            Inicjatywa, której celem było m.in. zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zasłużonych, w całości wpisywała się w realizację programu nauczania języka ojczystego w szkole ponadpodstawowej.