• Szkolny Konkurs Polonistyczny „Obłędne błędy!”
     • Szkolny Konkurs Polonistyczny „Obłędne błędy!”

     • Nauczycielki języka polskiego, pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała, zapraszają do wzięcia udziału w trwającym już Szkolnym Konkursie Polonistycznym „Obłędne błędy!”, który został zorganizowany w ramach obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Konkurs polega na odczytaniu przy pomocy skanera kodów QR zdań, znalezieniu w nich błędów i przesłaniu („Librus”) poprawnych odpowiedzi. Dla najlepszych uczniów Organizatorki przewidziały nagrody, oceny z przedmiotu oraz pamiątkowe dyplomy. O wygranej może zdecydować nie tylko liczba zdobytych punktów (maksymalnie 15), ale także czas wysłanej wiadomości, dlatego warto spieszyć się powoli, by nie pominąć żadnego z błędów i wygrać konkurs. Więcej szczegółów u Organizatorek oraz w regulaminie zabawy (tablica na parterze).

    •   „Czytanie na Bielanach” – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
     • „Czytanie na Bielanach” – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

     • Promowanie czytelnictwa wśród uczniów może przybierać różne formy. Tuż przed początkiem ferii młodzież naszej szkoły miała szansę uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, propagującym polską literaturę. Uczniowie klasy 1 LG, 1 E, 2 H, 3 H i 3 L zaprezentowali wybrane fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele” oraz malarskie inspiracje dziełem krakowskiego artysty. Odczytane teksty zostały zaczerpnięte głównie z II aktu utworu, który obfitował w spotkania bohaterów dramatu i fantastycznych zjaw. Dodatkowym elementem widowiska była słomiana postać Chochoła (wielki ukłon w stronę Małgorzaty Bartosiewicz z 3 L za zniesienie trudu noszenia kostiumu), który wzbudził niezwykłe zainteresowanie wśród widzów i ożywił całość inscenizacji. Uczniowie, prezentujący dzieło Wyspiańskiego, na zakończenie odczytu odegrali symboliczną scenę chocholego tańca, będącego wyrazem marazmu i uśpienia narodu polskiego w obliczu walki o ojczyznę.

      Akcja czytania dzieł polskiej literatury w Zespole Szkół nr 35 jest częścią ogólnopolskiego „Narodowego Czytania”. Od kilku lat w murach Technikum Ekonomicznego nr 5 staramy się organizować bliźniaczą formę, pielęgnując tradycję, która na stałe zagościła w repertuarze kulturalnym naszej szkoły.

    •   Promowanie czytelnictwa w szkołach podstawowych w ramach współpracy z Redakcją miesięcznika „Kumpel"
     • Promowanie czytelnictwa w szkołach podstawowych w ramach współpracy z Redakcją miesięcznika „Kumpel"

     • Promowanie czytelnictwa w bielańskich szkołach podstawowych to inicjatywa, którą już drugi rok wspólnie organizujemy z Redakcją miesięcznika dla dzieci pt. „Kumpel”. Styczniowe przedsięwzięcie, w które zaangażowały się uczennice klasy 3 L (Julia Mańkowska, Joanna Barcińska, Natalia Sobierajska, Klaudia Kruszewska, Monika Białek) oraz 4 L (Wiktoria Piotrowska, Dominika Kąpińska) pod opieką nauczycielek języka polskiego, Ewy Trojańczyk i Olimpii Kabały, zostało kolejny raz entuzjastycznie przyjęte przez najmłodszych mieszkańców Bielan. Ambasadorki czytelnictwa z naszego technikum przeprowadziły zajęcia literacko-artystyczne z wykorzystaniem materiałów dostarczonych przez wydawnictwo. W czasie ich trwania nie zabrakło konkursów, w których nagrodami były edukacyjne książki, gry i filmy. Radosną i twórczą atmosferę towarzyszącą wydarzeniu, jak również liczne uśmiechy na twarzach młodszych i starszych, trudno jest opisać, ale bez wątpienia jest ona najlepszą recenzją naszych działań. 

    • Akcja '' Podaruj uśmiech''
     • Akcja '' Podaruj uśmiech''

     • 19 grudnia Wolontariusze z naszej szkoły odwiedzili dzieci z Warszawskiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Mikołaja Kopernika.

      Młodzież podarowała książki, gry i zabawy, które wolontariusze dostarczyli. Dzieci z naszymi wolontariuszami śpiewali kolędy, rozmawiali o zwyczajach świątecznych, przygotowali ozdoby choinkowe.  Przed zakończeniem wizyty wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie i otrzymaliśmy zaproszenie do ponownych odwiedzin.

    • Dwa miejsca na podium w konkursie Savoir-Vivre
     • Dwa miejsca na podium w konkursie Savoir-Vivre

     • Miło nam poinformować, że w II Bielańskim Konkursie Savoir-Vivre " Sztuka życia", zorganizowanym przez ZS nr 18 pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st.Warszawy, II miejsce zajęła Małgorzata Bartosiewicz z klasy III L, a III miejsce Izabela Adamowicz z klasy II E. Gratulujemy laureatkom tak wszechstronnej wiedzy w tak rozległym temacie.

    • Wizyta w Zespole Szkół Specjalnych
     • Wizyta w Zespole Szkół Specjalnych

     • 9 grudnia 2019 r. wolontariusze z naszej szkoły odwiedzili uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 przy ul. Elektoralnej w Warszawie.

      W przedświątecznej, radosnej atmosferze wymieniono się prezentami, nie mogło zabraknąć także gier, zabaw, zajęć plastycznych i śpiewania kolęd. Dzieci z pomocą naszych wolontariuszy, przygotowały ozdoby choinkowe . Tuż przed zakończeniem wizyty,  przy pięknie ozdobionej choince, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie i otrzymaliśmy zaproszenie do ponownych odwiedzin.

    • Wyróżnienia w X Międzyszkolnym Zajączkowym Konkursie Recytatorskim
     • Wyróżnienia w X Międzyszkolnym Zajączkowym Konkursie Recytatorskim

     • Uczennice Technikum Ekonomicznego nr  5 – Aleksandra Dębska z klasy IV L i Natalia Sobierajska z klasy III L - otrzymały wyróżnienie w X Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim dla uczniów warszawskich techników zorganizowanym przez społeczność Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych. Tegoroczna edycja, dla uczczenia 101. lat obecności kobiet w życiu publicznym, została poświęcona polskim poetkom. Recytatorki z Zespołu Szkół nr 35, pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Ewy Trojańczyk, zaprezentowały publiczności oraz gronu oceniającemu wybrane przez siebie wiersze wraz ze sceniczną interpretacją, za co zostały nagrodzone dyplomami oraz bonami upominkowymi do Empiku. Naszym uzdolnionym artystycznie uczennicom gratulujemy sukcesu!

    • Formy i normy, czyli... "Ferdydurke" w ZS35
     • Formy i normy, czyli... "Ferdydurke" w ZS35

     • W przedostatni przedświąteczny poniedziałek, w sali gimnastycznej Technikum Ekonomicznego nr 5, gościliśmy aktorów z białostockiego Teatru Forma, którzy zaprezentowali młodzieży spektakl pt. „Ferdydurke”, oparty na motywach powieści Witolda Gombrowicza. Na widowni zasiedli uczniowie klasy 4 T, 4 L, 4 E, 3 L i 3 E, którzy obserwowali sceniczne zmagania bohaterów z Formą. W przedstawieniu, koncentrującym się wokół tematu szkoły, nie zabrakło m.in. odniesień do lekcji języka polskiego, lekcji łaciny ani groteskowych pojedynków chłopiąt i chłopaków. W spektaklu „współgrali” także nasi uczniowie, którzy odpowiadali na pytania profesora Bladaczki o zachwyt nad twórczością Juliusza Słowackiego. Sztukę zwieńczyła gorzka refleksja dotycząca - wszechobecnych w naszym życiu - masek i ról oraz apel o to, by w świecie pełnym manipulacji, zachować świadomość. Gromkie oklaski były najlepszą recenzją tego artystycznego widowiska.

    • Akademia Młodego Dziennikarza 2019
     • Akademia Młodego Dziennikarza 2019

     • Miło nam poinformować, że maturzystka z Zespołu Szkół nr 35, Aleksandra Dębska, w grudniu ukończyła trzymiesięczny kurs dla młodych redaktorów zorganizowany przez Fundację Konrada Adenauera w Polsce, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis”, do którego zakwalifikowała się w wyniku przeprowadzonego we wrześniu konkursu na najlepsze dziennikarskie publikacje. Nasza uczennica swoją pracę poświęconą codzienności osób z niepełnosprawnościami przygotowała pod opieką polonistki, pani Ewy Trojańczyk. W ramach cyklu spotkań zatytułowanego „Młodzi jako influencerzy zmiany”, uczestnicy warsztatów mieli możliwość m.in. poznania tajników zawodu dziennikarza, gatunków prasowych, przeprowadzenia ankiety ulicznej oraz odwiedzenia redakcji Onet.pl, by zobaczyć, jak naprawdę wygląda praca reporterów. Efektem kilkumiesięcznego wysiłku jest wydanie e-gazety z artykułami wszystkich uczestników – „Forszpan” (http://forszpan.cba.pl), w której zamieszczony został wywiad uczennicy klasy IV L z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Warszawy i Młodzieżowej Rady Bielan (http://forszpan.cba.pl/2019/12/08/chcesz-dzialac-dolacz-do-mlodziezowej-rady/). Aleksandrze gratulujemy wytrwałości i nowych umiejętności, które z pewnością będą przydatne także na przyszłorocznym egzaminie dojrzałości.

    • Liryczne występy młodzieży z ZS35
     • Liryczne występy młodzieży z ZS35

     • W listopadzie nasi uczniowie reprezentowali szkołę w dwóch konkursach: w Praskim Konkursie Patriotycznym im. gen. Jakuba Jasińskiego, w którym wzięła udział Natalia Sobierajska oraz w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Mój ulubiony wiersz”, w którym wraz z Natalią Sobierajską uczestniczył także Mateusz Strusiński. Celem konkursów było m.in. propagowanie piękna muzyki i jednoczenie miłośników liryki. W czasie swoich występów młodzież z Zespołu Szkół nr 35, pod opieką polonistki, pani Ewy Trojańczyk, zaprezentowała interpretację wybranych przez siebie dzieł polskich twórców. Przedstawicielom Technikum Ekonomicznego nr 5 gratulujemy artystycznej dojrzałości i dziękujemy za niezwykłą postawę na scenie.

    • Świąteczna Zbiórka Żywności
     • Świąteczna Zbiórka Żywności

     • Wolontariusze z naszej szkoły 29 listopada 2019 r. brali udział w Świątecznej Zbiórce Żywności, która organizowana jest, jak co roku,  przed Świętami Bożego Narodzenia.

      Bank Żywności SOS w Warszawie stara się w tym czasie w szczególny sposób zadbać o tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

      Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbyła się w dniach 29-30 listopada. Wzięło w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy z niemal 550 miejscowości. Zebrana w te dwa dni żywność trafi do potrzebujących w całym kraju przed Bożym Narodzeniem.

      Koordynatorem akcji, w której uczestniczyli wolontariusze z Zespołu Szkół nr 35, była nasza absolwentka - Aleksandra Ciok.

    • Bal Andrzejkowy
     • Bal Andrzejkowy

     • Już tradycją stało się uczestnictwo naszych wolontariuszy w balu andrzejkowym dla osób niepełnosprawnych z wielu dzielnicowych ośrodków, który w tym roku odbył się 30 listopada w Bielańskim Ośrodku Kultury. Podopieczni z pięciu placówek wyrazili chęć współorganizacji balu.
      Po raz pierwszy w zabawie wzięli udział uczniowie i absolwenci Szkoły Specjalnej nr 85 w Warszawie.

      Na tę okazję wolontariusze z klasy 2 L i 3 L wraz z młodzieżą z innych bielańskich szkół przygotowali poczęstunek: upiekli ciasta, kupili napoje. W trakcie trwania uroczystości wolontariusze starali się zapewnić jej uczestnikom udaną zabawę, dbając o bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych, a także o ich dobry nastrój.  Uczeń klasy 3 L, Adrian Stępień, zadbał także o muzykę taneczną i był tego dnia didżejem. Adrian doskonale wywiązał się z powierzonego mu zadania, czego wyrazem były podziękowania ze strony uczestników i organizatorów, przekazane opiekunowi szkolnego klubu wolontariatu.

    • Lekcja muzealna klasy 2H
     • Lekcja muzealna klasy 2H

     • 6 grudnia klasa 2H z wychowawcą spędziła miło czas na lekcji muzealnej w Zamku Królewskim. „W salonie, kuchni i garderobie. Życie codzienne XVIII-wiecznej Warszawy” to temat spotkania.  Uczniowie poznali architekturę Warszawy i warunki życia codziennego w XVIII-wiecznym mieście (handel, transport) na podstawie analizy obrazów  Bernarda Bellotta zw. Canalettem wiernie ilustrujących stanisławowską Warszawę i życie jej mieszkańców, ich zajęcia, rozrywki i stroje. W czasie warsztatów oprócz zwiedzania pomieszczeń, analizowania obrazów uczniowie mogli poznać zwyczaje i przymierzyć stroje ówczesnej szlachty. Pod opieką sympatycznej pani przewodnik czas na zajęciach upłynął miło i szybko.

    • Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 w ZS35
     • Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 w ZS35

     • W czwartek, 21 listopada, w naszej szkole odbyła się szkolna edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2019, organizowanego corocznie przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem „Słowa klucze” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. W głosowaniu wzięło udział 136 uczniów i nauczycieli, którzy swój typ wybierali spośród ośmiu ankietowych propozycji lub zgłaszali inny, wpisując go w wykropkowanym polu. Zwycięzcą plebiscytu okazało się słowo „sztywniutko” (oznacza świetnie, w porządku, miło, zgodnie z planem), które zostanie przez nas zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu. Społeczność Zespołu Szkół nr 35 wskazywała także na popularność „janusza” (określenie osoby niekompetentnej, nieznającej się na rzeczy) i „yolo” (z ang. you only live once – ‘żyje się tylko raz’). W Waszych sugestiach przeważały wyrazy odnoszące się do stróżów prawa, np. „bagiety”, chętnie przywoływaliście także partnerkę wspomnianego janusza – mowa o „grażynie” (kobieta lubiąca plotki, zakupy, stroniąca od intelektualnych rozrywek). Dziękujemy uczennicom z klasy 3 L (Klaudii, Małgosi, Asi, Natalii) i 3 H (Agacie i dwóm Aleksandrom) za sprawne przeprowadzenie plebiscytu oraz wszystkim tym, których zainteresowała polonistyczna inicjatywa i postanowili oddać swój głos. Miejmy nadzieję, że o wynikach trwającego w tym samym czasie próbnego egzaminu maturalnego nasi czwartoklasiści również będą mogli powiedzieć: „sztywniutko”.

    • Sesja Patriotyczna na Zamku Królewskim
     • Sesja Patriotyczna na Zamku Królewskim

     • 18 listopada delegacja z klasy IIIT pod opieką P. Małgorzaty Lewandowskiej uczestniczyła w Sesji Patriotycznej na Zamku Królewskim. Głównym tematem spotkania władz miast, weteranów wojennych, działaczy na rzecz pamięci historycznej naszej stolicy, varsavianistów i uczniów szkół warszawskich była historia niezłomnego, walczącego miasta i pamięć o tych, którzy o nie walczyli. Część historyczno-naukowa przeplatana była występami artystycznymi , przygotowanymi przez młodzież warszawskich szkół. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie złotych i srebrnych odznak „ Zasłużony dla Warszawy”. Gratulujemy przedstawicielowi naszej szkolnej społeczności Szymonowi Krzyżowskiemu z klasy IIIT, który otrzymał srebrną odznakę.

    • #RetroPolszczyzna
     • #RetroPolszczyzna

     • Czy wiecie, czym są retro słowa? Retro polszczyzna to pomysł na wskrzeszenie archaizmów, czyli przybliżenie znaczenia słów, które zostały nieco zapomniane (nie są tak modne jak Wasz „dzban” i „sztos”), byśmy używali słownictwa, które doskonale znali nasi dziadkowie. Listopad to miesiąc, w którym szczególnie podkreślamy swoją miłość do ojczyzny, dlatego mówienie o historii, etymologii wyrazów to kolejna, doskonała okazja, by pokazać i zdefiniować współczesny patriotyzm. Na korytarzu szkolnym zawisła więc gazetka przygotowana przez panie polonistki, żebyście mogli dowiedzieć się m.in., czym była szlafmyca, kogo określano mianem megiery oraz kim był gębacz i melepeta.Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniu ekspozycji kierujemy do niezastąpionych dziewczyn z klasy 4 L i 3 L.

    • Spotkanie autorskie i warsztaty dziennikarskie
     • Spotkanie autorskie i warsztaty dziennikarskie

     • We wtorek, 13 listopada, grupa zainteresowanych uczniów wzięła udział w spotkaniu z Panią Dorotą Nosowską, dziennikarką i polonistką oraz reporterką czasopisma edukacyjnego „Cogito”. Wydarzenie miało charakter warsztatowy: uczniowie mieli okazję zapoznać się z tajnikami pracy redaktora i korektora, a także posłuchać ciekawostek na temat pracy dziennikarza. Podczas warsztatów młodzież próbowała również swoich sił w ćwiczeniach redaktorskich, takich jak wyszukiwanie błędów językowych i tworzenie kolejności procesu wydawniczego. Na koniec spotkania był czas na pytania i krótką dyskusję o trudach i zaletach pracy dziennikarza. Warsztaty zakończyły się wspólnym podziękowaniem Pani Nosowskiej za ukazanie interesujących aspektów pracy w redakcji, pamiątkowym zdjęciem i zaproszeniem do ponownej wizyty w naszej szkole.

    • Warsztaty maturzystów w Muzeum Narodowym
     • Warsztaty maturzystów w Muzeum Narodowym

     • W październiku i w listopadzie nasi maturzyści z klasy 4 T i 4 L wzięli udział w corocznych warsztatach poświęconych analizie i interpretacji dzieł sztuki, które zostały przeprowadzone w Muzeum Narodowym w Warszawie. Lekcje muzealne dotyczące twórczości artystów doby średniowiecza, baroku i Młodej Polski przybliżyły młodzieży dorobek przeszłości polskiej kultury i pozwoliły połączyć go z teraźniejszością, co z pewnością będzie pomocne na egzaminie dojrzałości. Dzięki zajęciom, uczniowie mieli możliwość zdobycia wiedzy i kompetencji kulturowych poprzez liczne ćwiczenia aktywizujące i prace grupowe, które skłoniły młodzież nie tylko do wymiany poglądów, lecz także do refleksji nad sztuką.

    • TransLogistica Jobs 2019
     • TransLogistica Jobs 2019

     • W dniu 7 listopada klasy logistyczne 3L i 4L uczestniczyły w II Ogólnopolskich Targach Pracy Branży Transport Spedycja Logistyka – TransLogistica Jobs 2019. Nasi logistycy mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania znanych i kluczowych przedsiębiorstw logistycznych z Polski i innych krajów Europy. Prowadzili dyskusje na temat rozwiązań logistycznych, pomysłów młodych ludzi na karierę w tej branży oraz zapoznali się z szerokim spektrum ofert pracy na terenie kraju i Europy. 

    • Szkoła do hymnu
     • Szkoła do hymnu

     • W piątek, 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie oraz nauczyciele Zespolu Szkół nr 35 uroczyście odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

      Tego dnia uczniowie i nauczyciele w kraju i za granicą dali wyraz dumy z bycia Polakami oraz uczcili bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.