• „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” – wyniki konkursu
     • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” – wyniki konkursu

     • W niedzielę, 21 lutego, już po raz dwudziesty drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Data ta jest nieprzypadkowa – upamiętnia bowiem wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Coroczne święto, ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r., podkreślać ma różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące.

      Tyle mówi historia, a jak przekłada się ona na praktykę? W Zespole Szkół nr 35 z tej okazji po raz kolejny przeprowadzono konkurs, którego celem było ukazanie bogactwa polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczna edycja językowych zmagań młodzieży nawiązywała do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z literackich patronów roku, stąd nasze hasło: „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” W polonistycznym quizie wzięło udział 25. uczniów z klas pierwszych, drugich i czwartych, którzy nowy tydzień zaczęli od rozpoznawania środków artystycznego wyrazu w zacytowanych fragmentach poezji przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Trzeba przyznać, że rywalizacja była niezwykle wyrównana – poniżej przedstawiamy jej wyniki:

      I miejsce – Wojciech Saliński (I L)

      II miejsce – Monika Białek (IV L)

      III miejsce – Barbara Sosińska (IV L)

      wyróżnienie – Oliwia Łojek (II T) 

      Wszystkim uczestnikom zabawy serdecznie gratulujemy i dziękujemy za to, że zechcieli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu poetyki - laureaci otrzymają od nas oceny celujące, nagrody rzeczowe i dyplomy, trud pozostałych uczniów również nie pozostanie niezauważony. Zapraszamy do wspólnego świętowania za rok. ;-)

    • Wirtualne warsztaty z dietetykiem klasy I L
     • Wirtualne warsztaty z dietetykiem klasy I L

     • „Szlachetne zdrowie…” - pisał przed wiekami mistrz poezji z Czarnolasu, składając liryczny hołd temu, co w życiu człowieka najcenniejsze. O istocie zdrowia, na które składa się w dużej mierze właściwe odżywianie, przekonać się mogli w ostatnim czasie uczniowie klasy I L, którzy na zajęciach z wychowawcą mieli przyjemność gościć dietetyka, panią Karolinę Niedźwiecką. Wirtualne spotkanie prowadzone przez absolwentkę Uniwersytetu Medycznego w Łodzi obfitowało w praktyczną wiedzę pozwalającą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe, jak również w liczne ciekawostki dotyczące m.in. suplementacji witaminy D, odpowiedzialnej za wzmocnienie organizmu. Zdalne wystąpienie eksperta w dziedzinie żywienia, dopełnione niezwykle interesującą i barwną prezentacją, zostało wysoko ocenione przez młodzież, która jednogłośnie zobowiązała się do stosowania na co dzień zasad poznanych na zajęciach. Dziękujemy pani Niedźwieckiej za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie multimedialnej lekcji, której treść z pewnością pozwoli wszystkim jej uczestnikom zaplanować odpowiednio zbilansowaną dietę, gdyż, powtarzając za twórcą okresu polskiego renesansu, „nic na(d) zdrowie ani lepszego, ani droższego”.

    • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?”
     • „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?”

     • Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla uczczenia setnej rocznicy urodzin twórcy pokolenia Kolumbów. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, zapraszamy uczniów Zespołu Szkół nr 35 do uroczystego upamiętnienia postaci tego wielkiego poety, który bez wątpienia przyczynił się do rozwoju polszczyzny. Z tej okazji 22 lutego (poniedziałek) o godz. 15:00 odbędzie się quiz nawiązujący do utworów Baczyńskiego, w którym  młodzież będzie mogła sprawdzić swoją wiedzę o języku polskim, odpowiadając na pytania dotyczące środków stylistycznych zawartych w poezji przedstawiciela pokolenia Apokalipsy spełnionej.

       Na tę okoliczność Organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne, z którymi warto się zapoznać, by rzetelne przygotować się do konkursu. Dla laureatów trzech pierwszych miejsc przewidujemy nagrody. Zgłoszenia przyjmują nauczycielki języka polskiego – pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała.

    • Obraz w parze z wierszem, czyli spotkanie edukacyjne dla maturzystów
     • Obraz w parze z wierszem, czyli spotkanie edukacyjne dla maturzystów

     • Egzamin maturalny już za niespełna 100 dni, dlatego warto wykorzystać każdą chwilę, by się do niego dobrze przygotować. Taka myśl 2 lutego towarzyszyła  młodzieży z klasy IV L i IV H, uczestniczącej wraz z polonistkami, panią Ewą Trojańczyk i panią Olimpią Kabałą, w wykładzie dotyczącym interpretacji tekstów kultury, który wygłosił prof. dr hab. Piotr Kołodziej, literaturoznawca, nauczyciel, autor podręczników do języka ojczystego i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wirtualne spotkanie, w którym brali udział nasi uczniowie, poświęcone było (nie)trudnej sztuce odczytywania obrazów i wierszy, korespondencji różnych dziedzin wizualnych, dialogu literatury z malarstwem i szeroko rozumianej twórczości artystycznej człowieka, której celem jest rozumienie ludzi. Ekfraza omówiona przez prof. Kołodzieja na przykładzie wiersza Wisławy Szymborskiej została niezwykle entuzjastycznie przyjęta przez młodzież. Poezja polskiej noblistki w zestawieniu z mistrzowskim pędzlem Bruegla odsłoniła słuchaczom wiele możliwości odczytania interpretacyjnego przedstawionych dzieł oraz uświadomiła, że życie człowieka to historia zniewolenia, o której można mówić zawsze, ponad głowami wieków, uniwersalnym językiem.