• Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 w ZS35
          • Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 w ZS35

          • W czwartek, 21 listopada, w naszej szkole odbyła się szkolna edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2019, organizowanego corocznie przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem „Słowa klucze” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. W głosowaniu wzięło udział 136 uczniów i nauczycieli, którzy swój typ wybierali spośród ośmiu ankietowych propozycji lub zgłaszali inny, wpisując go w wykropkowanym polu. Zwycięzcą plebiscytu okazało się słowo „sztywniutko” (oznacza świetnie, w porządku, miło, zgodnie z planem), które zostanie przez nas zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu. Społeczność Zespołu Szkół nr 35 wskazywała także na popularność „janusza” (określenie osoby niekompetentnej, nieznającej się na rzeczy) i „yolo” (z ang. you only live once – ‘żyje się tylko raz’). W Waszych sugestiach przeważały wyrazy odnoszące się do stróżów prawa, np. „bagiety”, chętnie przywoływaliście także partnerkę wspomnianego janusza – mowa o „grażynie” (kobieta lubiąca plotki, zakupy, stroniąca od intelektualnych rozrywek). Dziękujemy uczennicom z klasy 3 L (Klaudii, Małgosi, Asi, Natalii) i 3 H (Agacie i dwóm Aleksandrom) za sprawne przeprowadzenie plebiscytu oraz wszystkim tym, których zainteresowała polonistyczna inicjatywa i postanowili oddać swój głos. Miejmy nadzieję, że o wynikach trwającego w tym samym czasie próbnego egzaminu maturalnego nasi czwartoklasiści również będą mogli powiedzieć: „sztywniutko”.

        • Sesja Patriotyczna na Zamku Królewskim
          • Sesja Patriotyczna na Zamku Królewskim

          • 18 listopada delegacja z klasy IIIT pod opieką P. Małgorzaty Lewandowskiej uczestniczyła w Sesji Patriotycznej na Zamku Królewskim. Głównym tematem spotkania władz miast, weteranów wojennych, działaczy na rzecz pamięci historycznej naszej stolicy, varsavianistów i uczniów szkół warszawskich była historia niezłomnego, walczącego miasta i pamięć o tych, którzy o nie walczyli. Część historyczno-naukowa przeplatana była występami artystycznymi , przygotowanymi przez młodzież warszawskich szkół. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie złotych i srebrnych odznak „ Zasłużony dla Warszawy”. Gratulujemy przedstawicielowi naszej szkolnej społeczności Szymonowi Krzyżowskiemu z klasy IIIT, który otrzymał srebrną odznakę.

        • #RetroPolszczyzna
          • #RetroPolszczyzna

          • Czy wiecie, czym są retro słowa? Retro polszczyzna to pomysł na wskrzeszenie archaizmów, czyli przybliżenie znaczenia słów, które zostały nieco zapomniane (nie są tak modne jak Wasz „dzban” i „sztos”), byśmy używali słownictwa, które doskonale znali nasi dziadkowie. Listopad to miesiąc, w którym szczególnie podkreślamy swoją miłość do ojczyzny, dlatego mówienie o historii, etymologii wyrazów to kolejna, doskonała okazja, by pokazać i zdefiniować współczesny patriotyzm. Na korytarzu szkolnym zawisła więc gazetka przygotowana przez panie polonistki, żebyście mogli dowiedzieć się m.in., czym była szlafmyca, kogo określano mianem megiery oraz kim był gębacz i melepeta.Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniu ekspozycji kierujemy do niezastąpionych dziewczyn z klasy 4 L i 3 L.

        • Spotkanie autorskie i warsztaty dziennikarskie
          • Spotkanie autorskie i warsztaty dziennikarskie

          • We wtorek, 13 listopada, grupa zainteresowanych uczniów wzięła udział w spotkaniu z Panią Dorotą Nosowską, dziennikarką i polonistką oraz reporterką czasopisma edukacyjnego „Cogito”. Wydarzenie miało charakter warsztatowy: uczniowie mieli okazję zapoznać się z tajnikami pracy redaktora i korektora, a także posłuchać ciekawostek na temat pracy dziennikarza. Podczas warsztatów młodzież próbowała również swoich sił w ćwiczeniach redaktorskich, takich jak wyszukiwanie błędów językowych i tworzenie kolejności procesu wydawniczego. Na koniec spotkania był czas na pytania i krótką dyskusję o trudach i zaletach pracy dziennikarza. Warsztaty zakończyły się wspólnym podziękowaniem Pani Nosowskiej za ukazanie interesujących aspektów pracy w redakcji, pamiątkowym zdjęciem i zaproszeniem do ponownej wizyty w naszej szkole.

        • Warsztaty maturzystów w Muzeum Narodowym
          • Warsztaty maturzystów w Muzeum Narodowym

          • W październiku i w listopadzie nasi maturzyści z klasy 4 T i 4 L wzięli udział w corocznych warsztatach poświęconych analizie i interpretacji dzieł sztuki, które zostały przeprowadzone w Muzeum Narodowym w Warszawie. Lekcje muzealne dotyczące twórczości artystów doby średniowiecza, baroku i Młodej Polski przybliżyły młodzieży dorobek przeszłości polskiej kultury i pozwoliły połączyć go z teraźniejszością, co z pewnością będzie pomocne na egzaminie dojrzałości. Dzięki zajęciom, uczniowie mieli możliwość zdobycia wiedzy i kompetencji kulturowych poprzez liczne ćwiczenia aktywizujące i prace grupowe, które skłoniły młodzież nie tylko do wymiany poglądów, lecz także do refleksji nad sztuką.

        • TransLogistica Jobs 2019
          • TransLogistica Jobs 2019

          • W dniu 7 listopada klasy logistyczne 3L i 4L uczestniczyły w II Ogólnopolskich Targach Pracy Branży Transport Spedycja Logistyka – TransLogistica Jobs 2019. Nasi logistycy mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania znanych i kluczowych przedsiębiorstw logistycznych z Polski i innych krajów Europy. Prowadzili dyskusje na temat rozwiązań logistycznych, pomysłów młodych ludzi na karierę w tej branży oraz zapoznali się z szerokim spektrum ofert pracy na terenie kraju i Europy. 

        • Szkoła do hymnu
          • Szkoła do hymnu

          • W piątek, 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie oraz nauczyciele Zespolu Szkół nr 35 uroczyście odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

            Tego dnia uczniowie i nauczyciele w kraju i za granicą dali wyraz dumy z bycia Polakami oraz uczcili bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.

        • Nasadzenie drzew
          • Nasadzenie drzew

          • 16 października na terenie naszej szkoły odbyło się uroczyste nasadzenie drzew. Sponsorem akcji jest Huta ArcelorMittal Warszawa. W uroczystości wzięli udział Pan Grzegorz Pietruczuk – Burmistrz Dzielnicy Bielany, przedstawiciele bielańskiej Huty – Prezes Pan Marek Kempa i Dyrektor Pani Alina Bielecka oraz Dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół nr 35.

        • O edukacji zawodowej w ZS35 w najnowszym "Cogito"
          • O edukacji zawodowej w ZS35 w najnowszym "Cogito"

          • Zachęcamy do zakupu listopadowego wydania miesięcznika dla licealistów "Cogito", w którym znajdziecie rozmowę Klaudii Kruszewskiej z 3 L oraz Arletty Wojtaszczyk z 4 T na temat możliwości rozwoju, które daje nauka zawodu w Technikum Ekonomicznym nr 5. Uczennice naszej szkoły z najwyższą średnią, na spotkaniu z Redaktor czasopisma, opowiedziały o ukończonych kursach, płatnych stażach i praktykach, dzięki którym zdobyły doświadczenie cenione przez pracodawców, a także przeżyły niezwykłą przygodę w związku z wybranym przez siebie kierunkiem kształcenia (technik logistyk, technik hotelarstwa). Treści publikacji na razie nie zdradzamy, dlatego koniecznie wybierzcie się do najbliższego Empiku. 

        • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
          • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

          • W dniu 06.11.2019 r. w naszej szkole odbył się I etap  XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Olimpiada jest przeprowadzana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Jej główni mecenasi to NBP, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczestnikami zawodów byli uczniowie klasy  3 i 4  technikum ekonomicznego. Życzymy im awansu do następnego etapu.

        • Międzyklasowy Podwieczorek Literacki "Dziady w dziady"
          • Międzyklasowy Podwieczorek Literacki "Dziady w dziady"

          • W wigilię ludowego obrzędu dziadów uczniowie klas: 3 H, 3 L, 4 L i 4 T wzięli udział w Międzyklasowym Podwieczorku Literackim „Dziady w dziady”. Pozalekcyjne zajęcia rozwijające innowacyjność i kreatywność poświęcone zostały IV i III części dramatu Adama Mickiewicza. Młodzież doskonale poradziła sobie z multimedialnymi zadaniami przygotowanymi przez panie polonistki i z zaangażowaniem wykonywała ćwiczenia dotyczące znajomości lektury, m.in. odpowiadała na pytania testowe, interpretowała cytaty i tworzyła mapę myśli przedstawiającą realizację wybranych motywów w utworze. Grupową rywalizację wygrali uczniowie klasy 3 L, jednak gratulacje i podziękowania należą się wszystkim, którzy w to październikowe, późne popołudnie tak entuzjastycznie przypominali i utrwalali swoje wiadomości na temat obowiązkowej lektury maturzystów.