• Aktualności

     • Warsztaty ornitologiczne dla gimnazjalistów
      • Warsztaty ornitologiczne dla gimnazjalistów

      • 15 czerwca w ramach ostatniego etapu projektu „Ptasia Deweloperka” gościliśmy gimnazjalistów ze Szkoły nr 396. Zaproszeni uczniowie obejrzeli wystawę prezentacji różnych gatunków ptaków,  a swoją wiedzę mogli poszerzyć na warsztatach ornitologicznych prowadzonych przez grupę uczniów biorących udział w projekcie. Mamy nadzieję że wiadomości zdobyte na dzisiejszym spotkaniu zachęcą ich do działań na rzecz ochrony naszych skrzydlatych sąsiadów.

     • Szkolny wolontariat dla schroniska w Józefowie
      • Szkolny wolontariat dla schroniska w Józefowie

      • Z inicjatywy szkolnego koła wolontariatu została zorganizowana zbiórka darów dla „Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt” w Józefowie.

       Społeczność naszej szkoły z dużym zaangażowaniem włączyła się w tę akcję.

       Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

        

       Opiekun wolontariatu

     • Warsztsty ornitologiczne dla uczniów szkoły podstawowej
      • Warsztsty ornitologiczne dla uczniów szkoły podstawowej

      • 11 czerwca w ramach projektu WIE „Ptasia Deweloperka” w naszej szkole  gościliśmy uczniów ze  Szkoły Podstawowej nr 80 im. Marii Konopnickiej. Na warsztatach ornitologicznych prowadzonych przez uczniów naszej szkoły oraz nauczyciela biologii, dzieci uczyły się rozpoznawać różne gatunki ptaków z naszego sąsiedztwa, poznawały zasady mądrego dokarmiania i formy pomocy jakiej sami lub z pomocą dorosłych mogą im udzielić. Na początku odbyła się pogadanka, podczas której nasi goście bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli. Następnie dzieci w grupach rozwiązywały zadania przy stoiskach edukacyjnych, nad którymi czuwali uczniowie  biorący udział w projekcie.  Warsztaty zakończyły się wręczeniem nagród za  prawidłowo wykonane zadania, a także słodkim poczęstunkiem. Szkoła Podstawowa nr 80, otrzymała od nas dwie budki lęgowe, dla szpaków i sikorek, które zostaną na jesieni  zawieszone na jej terenie. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy pomagali dziś  w przygotowaniu i prowadzeniu warsztatów dla naszych milusińskich.

     • Ptasi Quiz
      • Ptasi Quiz

      • 6 czerwca uczniowie zaangażowani w projekt Ptasia Deweloperka, wzięli udział w quizie ornitologicznym. Quiz miał na celu sprawdzenie nabytej podczas warsztatów i wycieczek terenowych wiedzy na temat  różnych gatunków ptaków występujących w naszym mieście, zagrożeń i form pomocy ze strony człowieka. Znamy już wyniki. Niekwestionowanym  ptasim znawcą okazał się Jakub Zakrzewski z klasy IT. Kuba odpowiedział poprawnie na WSZYSTKIE  pytania i zajął I miejsce. Miejsce II z wynikiem 56% uzyskała Ewelina Nadolska z klasy IE, a miejsce trzecie z wynikiem 54%- Paulina Szefer z klasy IIL. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy uczestniczyli w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. Nagrody zostaną przyznane na zakończenie roku szkolnego. Koordynatorzy projektu -  Katarzyna Luśtyk, Sylwia Zych.

     • Warsztaty edukacyjne w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
      • Warsztaty edukacyjne w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

      • 4 czerwca klasa 2 T wraz z wychowawcą uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie pod opieką edukatorów z powodzeniem wykonywali liczne ćwiczenia poświęcone muzealnym ekspozycjom, a dzięki relacjom świadków tragedii w getcie, wzbogacili także swoją wiedzę na temat losów warszawskich Żydów w czasie II wojny światowej. Zajęcia „Codzienność w cieniu zagłady”, na wniosek nauczyciela, były bezpłatne – młodzież skorzystała z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”.

     • Wystawa w ramach projektu "Ptasia Deweloperka"
      • Wystawa w ramach projektu "Ptasia Deweloperka"

      • 29 maja w naszej szkole odbyło się otwarcie wystawy będącej jednym z etapów projektu „Ptasia Deweloperka”. Na wystawę przybyli przedstawiciele władz naszej Dzielnicy, Wydziału Ochrony Środowiska, organizacji „Ptasi Patrol”, Fundacji Noga w Łapę, a także rodzice i uczniowie. Zaproszeni goście mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku przygotowanego w naszej kawiarence. Projekt jest realizowany od początku lutego bieżącego roku przez uczniów Zespołu Szkół nr 35 w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Celem projektu jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy na temat otaczających nas gatunków ptaków, zagrożeń na jakie narażone są w środowisku miejskim, a także możliwych form pomocy ze strony człowieka. W kolejnych etapach realizacji naszego projektu nasi uczniowie: uczestniczyli w warsztatach ornitologicznych, przygotowali prezentacje na temat wybranych gatunków, wykonywali budki lęgowe dla ptaków, brali udział w obserwacji ptaków w terenie. Wyróżnione prezentacje o różnych gatunkach ptaków miejskich, wykorzystane zostaną jako materiał dydaktyczny do warsztatów, w których wezmą udział zaproszeni uczniowie z bielańskich szkół. Koordynatorzy projektu – nauczyciele: Katarzyna Luśtyk, Sylwia Zych.

     • Prasko-bielański rajd rowerowy
      • Prasko-bielański rajd rowerowy

      • 30.05.2018 młodzież Zespołu Szkół Nr 35 wraz z uczniami Zespołu Szkół Nr 33 zorganizowali Prasko – Bielański Rajd Rowerowy Szlakiem poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej.

       Uczniowie ZS 35 pod kierunkiem p. Piotra Chamery i p. Henryka Rajsa opracowali mapę topograficzną trasy rowerowej. Celem rajdu było zapoznanie młodzieży ze środowiskiem geograficznym regionu, jego bogatą historią, a przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych i nawyku aktywnego spędzania czasu.

       Przemierzając szlaki Puszczy Kampinoskiej uczniowie naszej szkoły zapalili znicze przy wybranych miejscach martyrologii z okresu I i II Wojny Światowej i Powstania Styczniowego (Kamień Ułanów Jazłowieckich, Pomnik Powstańcom z AK „Jerzyki”, Cmentarz Palmiry, Pomnik pomordowanych Żołnierzy AK w Sierakowie i w Laskach, walczących i poległych w I i II wojnie światowej).

       Zachęcamy wszystkich do skorzystanie z materiałów zamieszczonych na stronie szkoły oraz aktywnego wypoczynku,  oczywiście na szlakach rowerowych KPN.

     • II Bielański Konkurs Literacki "Piórem Noblisty"
      • II Bielański Konkurs Literacki "Piórem Noblisty"

      • 29 maja w Zespole Szkół nr 18 odbył się finał II Bielańskiego Konkursu Literackiego „Piórem Noblisty” pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany, w którym udział wzięli uczniowie z klasy 3 H - Patryk Ziaja i Daniel Nowak. Młodzi pisarze, pod opieką nauczyciela języka polskiego, przygotowali utwory inspirowane twórczością laureatów Literackiej Nagrody Nobla, za które odebrali z rąk organizatora, Dyrektor Zespołu Szkół nr 18, Pani Elżbiety Królak, pamiątkowe dyplomy. Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy „lekkiego pióra” w kolejnych edycjach konkursu.

     • Warsztaty w Tatrach
      • Warsztaty w Tatrach

      • Już tradycją się stało, że pod koniec maja nasi uczniowie wraz z opiekunami spędzają czas na warsztatach wyjazdowych. W tym roku przemierzaliśmy przez nasze piękne polskie Tatry. W trakcie tegorocznego wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzać Zakopane a pod opieką przewodnika tatrzańskiego podziwiać uroki Doliny Kościeliskiej i Doliny Pięciu Stawów Polskich. W ramach regeneracji grupa relaksowała sie na basenach termalnych.

     • Projekt na rzecz dzieci w Laskach
      • Projekt na rzecz dzieci w Laskach

      • Uczniowie klasy IIIL pod opieką wychowawcy - Dariusza Szwagulińskiego i pedagoga - Anny Ojrzyńskiej zrealizowali dwa projekty  na rzecz  podopiecznych Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych  w Laskach.

       Uczniowie samodzielnie wykonali ławki oraz wymurowali palenisko, które posłuży dzieciom z ośrodka i ich rodzinom do wspólnego wypoczynku.  Zwiedziliśmy też szkołę podstawową i poznaliśmy techniki nauki Alfabetu Braille'a.  Przygotowaliśmy też słodki poczęstunek oraz drobne upominki dla dzieci z Lasek.

       Przygotowania do tych projektów trwały cały rok - wcześniej uczniowie uczestniczyli  w warsztatach umiejętności społecznych. To już kolejna edycja projektów Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, w której biorą udział nasi uczniowie.

     • Nasi skrzydlaci lokatorzy
      • Nasi skrzydlaci lokatorzy

      • Z wizytą u naszych skrzydlatych lokatorów.

       Wygląda na to że nasza szpacza rodzinka już niedługo opuści swoje lokum. Małe szpaczki mają już ponad dwa tygodnie, są opierzone, o brązowym, odmiennym od rodziców ubarwieniu. I jak widać na zdjęciu wciąż domagają się pokarmu:)

     • Wycieczka ornitologiczna
      • Wycieczka ornitologiczna

      • 21 maja nasza grupa miłośników ptaków uczestniczyła w wycieczce z ornitologiem panem Mariuszem Grzeniewskim. Wycieczka odbyła się w ramach projektu WIE "Ptasia Deweloperka". W terenie uczniowie nie tylko obserwowali miejskie ptaki, ale także uczyli się je rozpoznawać po wyglądzie i głosie. Odwiedziliśmy wieże i budki dla jerzyków, w parkach w okolicy naszej szkoły. Okazało się że lokatorami tych zastępczych siedlisk są nie tylko wspomniane gatunki, ale chętnie korzystają tez z nich szpaki i mazurki.

     • Warsztaty dla gimnazjalistów
      • Warsztaty dla gimnazjalistów

      • W X edycji  programu wzięło udział  30 klas z warszawskich szkół, głównie  z Bielan i  Bemowa.  Dla uczestników przygotowano warsztaty kreatywności, poznania zawodów przyszłości i zawodów ginących oraz ćwiczenia  mnemotechnik - czyli metod aktywnego uczenia.

       Uczestnicy  zwiedzili także  wystawę tematyczną dotyczącą  aktywności pozaszkolnej młodzieży oraz  rozwiązywali zagadki zawodowe  w escape- roomach dotyczące kierunków kształcenia zawodowego w Zespole Szkół nr 35.

       Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, które  zostały wysoko ocenione przez uczestników.  

       Zrealizowano następujące cele:      

       wspieranie uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia; 

       promocja kierunków kształcenia zawodowego;

       wzmocnienie znaczenia szkolnictwa zawodowego.

     • Żyj Zdrowo! – Miesiąc Zdrowego Żywienia
      • Żyj Zdrowo! – Miesiąc Zdrowego Żywienia

      • Zdrowe odżywianie jest fundamentem naszego zdrowia. Złe nawyki żywieniowe i brak ruchu mogą wywołać szereg negatywnych skutków. Dlatego w kwietniu, w poniedziałki, klasy pierwsze przygotowały promocję zdrowej żywności. Polegała ona na stworzeniu plakatów z hasłami promującymi spożywanie określonych produktów żywnościowych oraz na przygotowaniu potraw do degustacji dla społeczności uczniowskiej ZS 35.

       Celem tej kampanii było zwrócenie uwagi młodzieży na rolę prawidłowego odżywiania się, prowadzenia racjonalnego trybu życia uwzględniającego wzorcową listę produktów.

       Uczniowie przygotowywali potrawy zgodnie z określonym motywem przewodnim, m.in: zboża, jabłka, mleko/sery i inne przetwory mleczne, jaja, warzywa korzenne, warzywa naziemne, owoce.

       Dziękuję za zaangażowanie wszystkim uczestnikom projektu w promowanie zdrowego trybu życia. Na pewno wasze działanie to kolejna cegiełka, która przyczyni się do ograniczenia współczesnych chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, nadwaga, czy choroby krążenia.

     • LOGISTYKA ODZYSKU! - Edukacja ekologiczna
      • LOGISTYKA ODZYSKU! - Edukacja ekologiczna

      • W dniu 26 kwietnia uczniowie klas logistycznych 1L i 3L uczestniczyli w warsztatach pod hasłem: Zawód? RECYKLER! prowadzonych przez przedstawicieli firmy EKOCYKL, podczas których zgłębiali wiedzę dotyczącą funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w Polsce.

     • Quiz wiedzy o USA
      • Quiz wiedzy o USA

      • 16 kwietnia w naszej szkole odbył się quiz wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Uczniowie, którzy wzięli w nim udział mogli wykazać się wiedzą na temat historii, kultury, a także wielu innych zagadnień związanych z tym krajem. Znamy już zwycięzców. I miejsce - Sebastian Ostaszewski z klasy IIL, II miejsce - Karolina Czumaj z klasy IVE, III miejsce - Marta Kruszewska z klasy IVE. Gratulujemy.

     • Czytanie na Bielanach
      • Czytanie na Bielanach

      • 25 kwietnia, w ramach realizacji projektu „Czytanie na Bielanach”, Dyrekcja, kadra pedagogiczna oraz młodzież Zespołu Szkół nr 35 wspólnie czytała „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Inicjatywa, przygotowana przez polonistki, służy propagowaniu potrzeby dbałości o kulturę słowa i poprawność języka wśród Polaków, jest także upamiętnieniem stulecia wolnej ojczyzny, o której marzyło nie tylko pokolenie romantycznego wieszcza. Kształtując postawę świadomego odbiorcy literatury, kultywujemy pamięć o pisarzach i poetach, a także odkrywamy bogactwo ich twórczości, z której jesteśmy przecież dumni.

     • Zajęcia przyrodnicze w plenerze
      • Zajęcia przyrodnicze w plenerze

      • 24 kwietnia uczniowie z klasy 1T uczestniczyli w zajęciach terenowych w Lesie Bemowskim. Na lekcji plenerowej z nauczycielem biologii mieli okazję poznać bliżej jego florę i faunę. Uczniowie uczyli się między innymi jak rozpoznawać kwiaty aspektu wiosennego, a także niektóre gatunki ptaków po ich charakterystycznym śpiewie. Warto wybrać się o tej porze roku do lasu, który zachwyca soczystą, wiosenną zielenią i przepięknym kobiercem zawilców i innych leśnych kwiatów.

     • Podsumowanie akcji UNICEF „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!”
      • Podsumowanie akcji UNICEF „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!”

      • Wojna i strach, głód, niepewność… Te odczucia towarzyszą każdego dnia dzieciom żyjącym w Syrii.  Pozbawione domów, ciepłych ubrań i opieki mogą nie przetrwać bez pomocy. Ich los jest w rękach ludzi o wielkich sercach.

       Jesteśmy placówką należącą do „klubu szkół UNICEF” i naszym celem jest niesienie pomocy potrzebującym.

       Projekt „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!” rozpoczął się w październiku. Wychowawcy, korzystając z materiałów UNICEF, przeprowadzili lekcje edukacyjne we wszystkich klasach naszego technikum.

       Na prośbę szkolnego opiekuna wolontariatu młodzież wykonała ozdoby świąteczne. Na lekcjach chemii uczniowie własnoręcznie wytworzyli ekologiczne mydełka. Klasy hotelarskie upiekły babeczki.

       W grudniu tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w szkole zorganizowano  kiermasz rękodzieła uczniów, z którego środki w wysokości 970 zł. zostały przekazane do UNICEF.

       W akcję była zaangażowana cała społeczność szkoły: uczniowie i ich rodzice, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły.

       Wolontariat szkolny

     • Międzynarodowy Dzień Teatru
      • Międzynarodowy Dzień Teatru

      • 26 marca odbyła się uroczystość z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Spektakl przygotowali aktorzy z klasy 3 H pod bacznym okiem polonistki. O oprawę plastyczną i porządek za kulisami zadbały niezastąpione uczennice z klasy 2 L i 4 H (Karolina i Ola Dębskie, Dominika Kąpińska, Wiktoria Kuba), a nad jakością dźwięku czuwali chłopcy z klasy 2 E. Wszystkim nauczycielom oraz uczniom zaangażowanym w realizację szkolnej sztuki serdecznie dziękujemy.

       Film