• Nasze sukcesy i inicjatywy

• Międzydzielnicowy Konkurs Literacki „Epitafium dla Niepodległej” – nie tylko bierzemy udział w konkursach, ale także sami je organizujemy! Społeczność Zespołu Szkół nr 35 była realizatorem ubiegłorocznego Międzydzielnicowego Konkursu Literackiego „Epitafium dla Niepodległej”, zorganizowanego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na uroczystej gali gościliśmy w naszych murach ponad 50. uczestników z różnych dzielnic Warszawy, którzy zechcieli napisać i wysłać do nas swoje prace poświęcone postaciom, które w szczególny sposób zapisały się na kartach polskiej historii. Gościem honorowym wydarzenia była prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, pani Barbara Tomczyk, która wręczyła nagrodę specjalną.

Zajęcia prowadzone w Zespole Szkół nr 35 najlepiej charakteryzuje hasło: „Lekcje z pomysłem”. Nasi nauczyciele zawsze dokładają wszelkich starań, aby 45-minutowe spotkania z wychowankami były ciekawe i wyzwalały pokłady kreatywności drzemiące w uczniach, dlatego nasza młodzież często zdobywa i utrwala wiedzę, wykorzystując liczne aplikacje i karty edukacyjne, myślografię, kody QR oraz własne zdolności do twórczego myślenia. Efekty? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia.

Pielęgnujemy tradycję, pamiętając i odnosząc się z szacunkiem do przeszłości, dlatego nasza młodzież, pod kierunkiem najlepszych nauczycieli, przygotowuje autorskie i nieszablonowe spektakle, upamiętniające ważne rocznice, odwiedza miejsca pamięci narodowej oraz uczestniczy w projektach edukacyjnych, które pozwalają poznać historię z zupełnie innej strony niż ta, która prezentowana jest w podręcznikach.

Poloniści z Zespołu Szkół nr 35 współpracują z grupą „Cogito”, wydawcą „Kumpla”, miesięcznika edukacyjnego dla młodszych uczniów szkół podstawowych, toteż nasza młodzież corocznie prowadzi zajęcia czytelniczo-artystyczne w bielańskich szkołach podstawowych, propagując w ten sposób ideę czytelnictwa wśród dzieci. Atmosfera w czasie takich spotkań jest naprawdę wyjątkowa, nasi uczniowie mogą zrobić coś dobrego dla innych, spędzając mile czas i pracując na swoje nagrody. Uczestnictwo w tym przedsięwzięciu jest zawsze doceniane oceną celującą z przedmiotu oraz pamiątkowym dyplomem i nagrodą rzeczową ufundowaną przez wydawnictwo.

„Czytanie na Bielanach” – to kolejna nasza akcja promująca czytelnictwo narodowych dzieł kultury. Bielańska inicjatywa jest inspirowana Narodowym Czytaniem organizowanym pod patronatem Prezydenta Polski. W ostatnich latach czytaliśmy wspólnie poezję ks. Jana Twardowskiego oraz fragmenty „Wesela” i „Pana Tadeusza”. Szczególne w tej akcji jest to, że jednoczy w czytaniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

W naszej szkole organizujemy wiele wydarzeń kulturalnych, mających na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów oraz zachęcenie ich do innego, kreatywnego spojrzenia na lektury szkolne. Międzynarodowy Dzień Teatru jest świetną okazją do zaprezentowania najlepszych sztuk teatralnych, talentów uczniów i nowych inspiracji.

Lekcje muzealne – dotykamy sztuki – to świetna okazja nie tylko na wycieczkę poza teren szkoły, ale także ciekawy sposób na podejście do różnych szkolnych tematów. Kontakt z historią czy literaturą zawsze będzie lepiej zapamiętany, kiedy uczniowie osobiście w tym uczestniczą. Przebranie się w strój Sarmaty w Zamku Królewskim lub spacer kanałami rodem z powstania warszawskiego? Taka okazja zdarzyć się może tylko w muzeum!

Konkursy wewnątrzszkolne - są znakomitą okazją do wyszukiwania szkolnych talentów i pomocą w ich rozwoju. W ciągu roku szkolnego uczniowie mogą brać udział w wielu inicjatywach o różnej tematyce. Konkursy szkolne zwykle przypominają o ważnych wydarzeniach w dziejach historii i kultury Polski, a udział w nich jest zawsze nagradzany! Nasze konkursy odbiegają od tradycyjnej, papierowej formy – wykorzystujemy innowacyjne metody, by propagować wśród młodzieży nowoczesne wykorzystanie technologii komputerowych.

Wywiady uczniów w „Cogito” i „Victorze” – Zespół Szkól nr 35 to kuźnia talentów, których nie ukrywamy przed światem. Uzdolniona młodzież naszej szkoły kilkukrotnie miała już okazję opowiedzieć o swej pasji czytelnikom ogólnopolskiego miesięcznika edukacyjnego dla licealistów pt. „Cogito”. W niedawnych numerach mogliście przeczytać m.in. o rapującym uczniu naszej szkoły, Filipie Kurowskim, który wspólnie z bratem wydał w ubiegłym roku debiutancką płytę zatytułowaną „Translet”. Stypendystki Technikum Ekonomicznego nr 5, Klaudia Kruszewska i Arletta Wojtaszczyk, które swoją przyszłość ściśle wiążą z wybranym w naszej placówce kierunkiem kształcenia, opowiadały także o perspektywach edukacyjnych, które stwarza nauka zawodu w Zespole Szkół nr 35. Starsi uczniowie klas podstawowych w wakacyjnym numerze „Victora” mogli przeczytać trzystronicowy tekst, w którym nasza młodzież, dojeżdżająca do szkoły z odległych miejscowości, mówiła o tym, dlaczego warto wcześnie wstawać, by uczyć się z nami. Masz talent, pasję, swoje zdanie i nie boisz się go pokazać? O Tobie także już wkrótce może przeczytać cała Polska!