• Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny? - wyniki konkursu

• 26.09.2021 11:57
      • W niedzielę, 21 lutego 2021, już po raz dwudziesty drugi obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Data ta jest nieprzypadkowa – upamiętnia bowiem wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
      • Coroczne święto, ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r., podkreślać ma różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące.

Tyle mówi historia, a jak przekłada się ona na praktykę? W Zespole Szkół nr 35 z tej okazji po raz kolejny przeprowadzono konkurs, którego celem było ukazanie bogactwa polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczna edycja językowych zmagań młodzieży nawiązywała do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z literackich patronów roku, stąd nasze hasło: „Dzień Języka Ojczystego z Baczyńskim, czyli jaki to środek stylistyczny?” W polonistycznym quizie wzięło udział 25. uczniów z klas pierwszych, drugich i czwartych, którzy nowy tydzień zaczęli od rozpoznawania środków artystycznego wyrazu w zacytowanych fragmentach poezji przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Trzeba przyznać, że rywalizacja była niezwykle wyrównana – poniżej przedstawiamy jej wyniki:

I miejsce – Wojciech Saliński (I L)

II miejsce – Monika Białek (IV L)

III miejsce – Barbara Sosińska (IV L)

wyróżnienie – Oliwia Łojek (II T)

Wszystkim uczestnikom zabawy serdecznie gratulujemy i dziękujemy za to, że zechcieli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu poetyki - laureaci otrzymają od nas oceny celujące, nagrody rzeczowe i dyplomy, trud pozostałych uczniów również nie pozostanie niezauważony. Zapraszamy do wspólnego świętowania za rok. ;-)