• Codzienne inspiracje literaturą - polonistyczny projekt edukacyjny

• 26.09.2021 11:43
      • O ileż ciekawsza może stać się rzeczywistość, jeśli połączy się ją… z ulubioną lekturą! Doskonale wiedzą o tym uczniowie klasy I L, II E i III T, którzy w listopadzie i w grudniu byli realizatorami polonistycznego projektu edukacyjnego „Codzienne inspiracje literaturą”.
      • Młodzież z Zespołu Szkół nr 35, pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Ewy Trojańczyk, przygotowała wizualizacje wybranych cytatów. Młode pokolenie czerpało inspirację z biblijnych ksiąg mądrościowych, „Księgi Hioba” i „Księgi Koheleta” (I L), barokowej poezji metafizycznej Mikołaja Sępa Szarzyńskiego i Daniela Naborowskiego (II E) oraz twórczości polskich romantyków (III T). Uczniowie, wykorzystując znajomość oraz zamiłowanie do tekstów omawianych na zajęciach, wykonali zdjęcia literacko ozdobionych przedmiotów i pupili, towarzyszących im na co dzień. Trzeba przyznać, że efekty nastoletniej pracy są niezwykłe. W takim razie… czy po tak kreatywnej promocji literatury, można odmówić zaproszenia do świata czytelniczych wartości? Jeśli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, warto pamiętać, że czytanie pozytywnie wpływa na wrażliwość estetyczną, jest ważnym czynnikiem rozwoju społecznego oraz kształtuje myślenie i koncentrację uwagi, dlatego, hołdując idei, którą propagują uczniowie, regularnie i z przyjemnością sięgajmy po książki.