• Akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz" – podsumowanie

• 26.09.2021 11:36
      • #podarujwiersz

W ostatni piątek stacjonarnej nauki nasza szkoła wzięła udział w kolejnej inicjatywie społeczno-kulturalnej. Ogólnopolska akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”, wspierana przez Bibliotekę Narodową oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, została entuzjastycznie przyjęta przez młodzież Zespołu Szkół nr 35, która chętnie włączyła się w jej realizację.

• Udział w inicjatywie polegał na przepisaniu odręcznie wiersza i podarowaniu go wybranej osobie. W polonistycznej akcji wzięli udział uczniowie klas: 1 L, 2 EG, 3 T oraz 4 E, których liryczne podarunki trafią drogą elektroniczną (ze względu na rygor sanitarny w dobie pandemii) m.in. do pensjonariuszy bielańskich domów opieki oraz domów seniora. Skąd pomysł na taką promocję literatury? Jak wiemy, autor Pana Cogito, Zbigniew Herbert, często pisał listy-wiersze do przyjaciół i to właśnie ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu-poezji - stał się inspiracją dla ogólnopolskich działań. Projekt ma na celu przypomnieć, że „poezja jest darem”, a wręczenie komuś własnoręcznie przepisanego wiersza może wzmocnić relacje międzyludzkie. Cieszymy się, że nasi uczniowie z radością kaligrafowali poetyckie utwory na specjalnie przygotowanych z tej okazji kartach papeterii, mamy nadzieję, że ich adresaci z równie nieskrywanym zadowoleniem przystąpią do aktu pogłębionej lektury.