• Projekt edukacyjny uczniów klasy IV L "Żywe obrazy XIX i XX w."

• 26.09.2021 11:35
      • Początek nauki w klasie maturalnej upłynął uczniom klasy IV L pod znakiem realizacji projektu edukacyjnego „Żywe obrazy XIX i XX w.”. Młodzież, zachęcona przez polonistkę, panią Ewę Trojańczyk, dokonała „inscenizacji” arcydzieł malarstwa europejskiego w ramach utrwalania wiedzy z zakresu historii sztuki.
      • Efekty pracy przerosły najśmielsze oczekiwania nauczycielki – kreatywna młodzież wspaniale wywiązała się ze swojego zadania, prezentując dzieła głównie polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Władysława Podkowińskiego, Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego, czy też Teodora Axentowicza. Dzięki przybranym pozom i doskonale dobranym stylizacjom, uczniowskie kompozycje do złudzenia przypominają malarskie oryginały, o czym będziecie mogli się przekonać, oglądając wystawkę przygotowaną na parterze szkoły (serdecznie podziękowania dla dziewcząt z klasy II E) lub zdjęcia zamieszczone w naszej galerii.

Warto wspomnieć, że tradycja „żywych obrazów” sięga początków XVIII stulecia, ale ich największa popularność przypadła na przełom XIX i XX wieku, kiedy to upozorowane przez zawodowych aktorów arcydzieła były sprzedawane w formie pocztówek. Kupilibyście podobną pocztówkę, przedstawiającą któregoś z uczniów naszej szkoły?