• Narodowe Czytanie Balladyny Juliusza Słowackiego we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

• 26.09.2021 11:18
      • Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy wydarzeniem propagującym czytanie dzieł literatury polskiej, będącym odpowiedzią polonistek, pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały oraz uczniów Zespołu Szkół nr 35, na zaproszenie Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich do uczestnictwa w akcji Narodowego Czytania. Młodzież z klasy 4 L i 2 L, zgromadzona na boisku, wysłuchała odczytu fragmentów "Balladyny" Juliusza Słowackiego, by wziąć udział w dziewiątej odsłonie literackiej uroczystości, inaugurowanej corocznie w Ogrodzie Saskim przez Parę Prezydencką. Warto wspomnieć, że wybrany utwór wieszcza zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze - dramat został wydany w 1839 r. w Paryżu i był rozwinięciem emigracyjnych dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski Polaków w powstaniu listopadowym oraz debatą nad historią i przyszłymi losami narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach, Alinie i Balladynie, od stuleci inspiruje malarzy, rzeźbiarzy czy muzyków i cieszy się niezmienną sympatią młodych czytelników. Społeczność naszej szkoły, z zachowaniem środków ostrożności, zjednoczyła się w lekturze, która jest niewątpliwym świadectwem geniuszu polskiego twórcy.