• Eksperymenty i komponenty. Humanistyczne oblicze innowacyjnych aktywności dydaktycznych w ZS35

• W minionym roku szkolnym uczniowie klasy IV E i IV L, podczas lekcji języka polskiego i historii, byli realizatorami innowacji pedagogicznej pt. „Te obrazy pamiętam najlepiej”. Novum metodyczne zostało opracowane, a następnie wdrożone pod kierunkiem polonistki, pani Ewy Trojańczyk oraz historyczki, pani Agaty Pawlik.

Przygotowana koncepcja miała na celu poszerzenie wiadomości młodzieży na temat tekstów kultury - szeroko rozumianych obrazów. Miała ona także zachęcać i motywować czwartoklasistów do poznawania okoliczności pozwalających zrozumieć znaczenie pewnych wydarzeń oraz ich następ, aby ćwiczyć jedną z zasadniczych umiejętności sprawdzanych na egzaminie dojrzałości w formule od 2023 roku – analizę i interpretację dzieł sztuki, a także szukanie ich związków z tradycją literacką, historią, filozofią itp.

Moduł I A, w wykonaniu klasy IV E, polegał na samodzielnym zaprojektowaniu i prowadzeniu wielkoformatowych zeszytów, tzw. obrazowników, w których zgromadzone zostały fotografie oraz szczegółowe, wzbogacone o liczne konteksty, komentarze dotyczące dzieł malarskich, plakatów teatralnych, kadrów z filmów, odnoszących się do treści aktualnie omawianych na zajęciach języka ojczystego.

Moduł I B, którego autorami była młodzież IV L, opierał się m.in. na rozwijaniu sprawnego posługiwania się technologiami

informacyjno-komunikacyjnymi poprzez tworzenie narzędzi utrwalających i wzbogacających wiadomości o przeszłości, czego rezultatem było stworzenie dwóch autorskich gier karcianych („II wojna światowa” i „Polska w czasach komunizmu”).

Kanwą modułu II, wspólnego dla obu grup, stało się pobudzanie wyobraźni przyszłorocznych maturzystów dzięki rekonstruowaniu dorobku najznamienitszych artystów, czyli komponowaniu „żywych reprodukcji”.

O korzyściach płynących z urzeczywistnienia półrocznego projektu pisać można wiele, jednak najlepiej oddadzą je, zgodnie z założeniami innowacji, obrazy, dlatego zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć poświęconej etapom pracy nad nowatorskim programem oraz jej efektom.

• W parku trampolin integracyjnie

• W dniu 13.0622 klasa 1G brała udział w wyjściu integracyjnym z okazji Dnia Dziecka do parku trampolin Jump Arena. Młodzież pod opieką nauczycieli Marleny Pluty i Łukasza Bukowskiego spędzała aktywnie czas kształtując przy tym zdolności motoryczne i koordynacyjne spędzając przy tym przyjemnie czas."

• Nagroda w konkursie "Nie udawaj Greka"

• 6 czerwca 2023 roku w gmachu XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego odbyło się uroczyste podsumowanie dzielnicowego konkursu wiedzy o mitach "Nie udawaj Greka".

Miło nam podzielić się radosną informacją, że wśród grona nagrodzonych znalazła się podopieczna pani Ewy Trojańczyk, uczennica klasy IV E, Agata Sławińska, laureatka II miejsca.

Doskonała znajomość greckiej części "Mitologii" Jana Parandowskiego przez czwartoklasistkę, niezbędna do kontekstowego odczytania wielu dzieł literackich i malarskich, z pewnością przydatna będzie również na egzaminie maturalnym, gdyż wspomniana lektura stanowi dla młodzieży pozycję obowiązkową.

Łączymy wyrazy uznania i podziwu dla Agaty Sławińskiej, życząc naszej miłośniczce kultury antycznej kolejnych wieńców laurowych.