• II Bielański Konkurs Literacki "Piórem Noblisty"

• 29 maja w Zespole Szkół nr 18 odbył się finał II Bielańskiego Konkursu Literackiego „Piórem Noblisty” pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany, w którym udział wzięli uczniowie z klasy 3 H - Patryk Ziaja i Daniel Nowak. Młodzi pisarze, pod opieką nauczyciela języka polskiego, przygotowali utwory inspirowane twórczością laureatów Literackiej Nagrody Nobla, za które odebrali z rąk organizatora, Dyrektor Zespołu Szkół nr 18, Pani Elżbiety Królak, pamiątkowe dyplomy. Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy „lekkiego pióra” w kolejnych edycjach konkursu.

• Warsztaty w Tatrach

• Już tradycją się stało, że pod koniec maja nasi uczniowie wraz z opiekunami spędzają czas na warsztatach wyjazdowych. W tym roku przemierzaliśmy przez nasze piękne polskie Tatry. W trakcie tegorocznego wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzać Zakopane a pod opieką przewodnika tatrzańskiego podziwiać uroki Doliny Kościeliskiej i Doliny Pięciu Stawów Polskich. W ramach regeneracji grupa relaksowała sie na basenach termalnych.

• Projekt na rzecz dzieci w Laskach

• Uczniowie klasy IIIL pod opieką wychowawcy - Dariusza Szwagulińskiego i pedagoga - Anny Ojrzyńskiej zrealizowali dwa projekty  na rzecz  podopiecznych Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych  w Laskach.

Uczniowie samodzielnie wykonali ławki oraz wymurowali palenisko, które posłuży dzieciom z ośrodka i ich rodzinom do wspólnego wypoczynku.  Zwiedziliśmy też szkołę podstawową i poznaliśmy techniki nauki Alfabetu Braille'a.  Przygotowaliśmy też słodki poczęstunek oraz drobne upominki dla dzieci z Lasek.

Przygotowania do tych projektów trwały cały rok - wcześniej uczniowie uczestniczyli  w warsztatach umiejętności społecznych. To już kolejna edycja projektów Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, w której biorą udział nasi uczniowie.

• Nasi skrzydlaci lokatorzy

• Z wizytą u naszych skrzydlatych lokatorów.

Wygląda na to że nasza szpacza rodzinka już niedługo opuści swoje lokum. Małe szpaczki mają już ponad dwa tygodnie, są opierzone, o brązowym, odmiennym od rodziców ubarwieniu. I jak widać na zdjęciu wciąż domagają się pokarmu:)

• Wycieczka ornitologiczna

• 21 maja nasza grupa miłośników ptaków uczestniczyła w wycieczce z ornitologiem panem Mariuszem Grzeniewskim. Wycieczka odbyła się w ramach projektu WIE "Ptasia Deweloperka". W terenie uczniowie nie tylko obserwowali miejskie ptaki, ale także uczyli się je rozpoznawać po wyglądzie i głosie. Odwiedziliśmy wieże i budki dla jerzyków, w parkach w okolicy naszej szkoły. Okazało się że lokatorami tych zastępczych siedlisk są nie tylko wspomniane gatunki, ale chętnie korzystają tez z nich szpaki i mazurki.

• Warsztaty dla gimnazjalistów

• W X edycji  programu wzięło udział  30 klas z warszawskich szkół, głównie  z Bielan i  Bemowa.  Dla uczestników przygotowano warsztaty kreatywności, poznania zawodów przyszłości i zawodów ginących oraz ćwiczenia  mnemotechnik - czyli metod aktywnego uczenia.

Uczestnicy  zwiedzili także  wystawę tematyczną dotyczącą  aktywności pozaszkolnej młodzieży oraz  rozwiązywali zagadki zawodowe  w escape- roomach dotyczące kierunków kształcenia zawodowego w Zespole Szkół nr 35.

Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, które  zostały wysoko ocenione przez uczestników.

Zrealizowano następujące cele:

wspieranie uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia;

promocja kierunków kształcenia zawodowego;

wzmocnienie znaczenia szkolnictwa zawodowego.

• Żyj Zdrowo! – Miesiąc Zdrowego Żywienia

• Zdrowe odżywianie jest fundamentem naszego zdrowia. Złe nawyki żywieniowe i brak ruchu mogą wywołać szereg negatywnych skutków. Dlatego w kwietniu, w poniedziałki, klasy pierwsze przygotowały promocję zdrowej żywności. Polegała ona na stworzeniu plakatów z hasłami promującymi spożywanie określonych produktów żywnościowych oraz na przygotowaniu potraw do degustacji dla społeczności uczniowskiej ZS 35.

Celem tej kampanii było zwrócenie uwagi młodzieży na rolę prawidłowego odżywiania się, prowadzenia racjonalnego trybu życia uwzględniającego wzorcową listę produktów.

Uczniowie przygotowywali potrawy zgodnie z określonym motywem przewodnim, m.in: zboża, jabłka, mleko/sery i inne przetwory mleczne, jaja, warzywa korzenne, warzywa naziemne, owoce.

Dziękuję za zaangażowanie wszystkim uczestnikom projektu w promowanie zdrowego trybu życia. Na pewno wasze działanie to kolejna cegiełka, która przyczyni się do ograniczenia współczesnych chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, nadwaga, czy choroby krążenia.