• Podsumowanie naszych działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”
     • Podsumowanie naszych działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

     • W kończącym się roku kalendarzowym społeczność Zespołu Szkół nr 35 była adresatem wieloletniego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem była poprawa stanu czytelnictwa poprzez wzmacnianie roli m.in. bibliotek szkolnych. Rządową ideę realizowano dzięki wsparciu finansowemu, które pozwoliło na bieżące uzupełnianie zbiorów czytelniczych, a także organizowano wydarzenia zachęcające młodzież do regularnego czytania. W naszej szkole, nie tylko na potrzeby projektu, nauczyciele dbają o to, by uczniowie z przyjemnością sięgali po literaturę, dlatego dziś możemy pochwalić się wieloma inicjatywami, które przyczyniły się do wzrostu czytelnictwa. Wśród działań przynoszących nam chlubę możemy wymienić choćby coroczne „Czytanie na Bielanach”, polonistyczne gazetki ścienne, włączanie się w kolejne edycje „Narodowego Czytania”, współpracę z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, ogólnopolską „Przerwę na czytanie”, akcję Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”, miniprojekty edukacyjne wykonywane przez uczniów w ramach zajęć języka polskiego (np. „Codzienne inspiracje literaturą”) oraz szkolny konkurs związany z propagowaniem zainteresowań i aktywności czytelniczej młodzieży pod hasłem „Książka lekiem duszy”. Efekty wszystkich wymienionych przedsięwzięć są godne uwagi i zasługują na najwyższą notę. Swoistym podsumowaniem dotychczasowych wysiłków promujących czytelnictwo, i jednocześnie kolejną dozą ogromnej inspiracji, były prace przygotowane przez zespoły klasowe, które możecie obejrzeć w naszej galerii. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawców, z zaangażowaniem tworzyli plakaty, oryginalne kompozycje, prezentacje oraz kolaże zachęcające do czytania książek. Wspomniane działania jednoznacznie świadczą o tym, że założenia „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zostały przez nas w pełni zrealizowane i przyniosły wiele korzyści społeczności szkolnej.

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     • Miło nam poinformować, że zbiory biblioteki szkolnej Zespołu Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz "Kasi" w Warszawie wzbogaciły się o książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiono 567 nowych pozycji w tym 10 audiobooków. Propozycje podali nauczyciele, rodzice i uczniowie. Większość marzeń zostało zrealizowanych. Zakupiono nowości wydawnicze. Niektóre książki można już wypożyczyć, inne sukcesywnie będą wprowadzane do księgozbioru.

    • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
     • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

     • W dniu 11 grudnia o godz. 9.00 w naszej szkole rozpoczął się I etap XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Został on przeprowadzony w pełnym reżimie sanitarnym. Udział wzięło 6 uczniów
      z klas ekonomicznych - 4E, 3E ( Natalia Bołucka, Mateusz Piróg, Hubert Roszczyk, Izabela Adamowicz, Natalia Kiljańska, Zachariasz Walc). Hasło przewodnie tegorocznej olimpiady "Ekonomia wobec kryzysów. Gospodarcze i społeczne skutki pandemii." nawiązuje do obecnej sytuacji w kraju i na świecie. Uczestnicy mieli do dyspozycji 120 minut na rozwiązanie testu, wykonanie zadań z ekonomii oraz napisanie pracy nawiązującej do hasła przewodniego. Życzymy sukcesów.

    • Wykład z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
     • Wykład z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

     • 10 grudnia 2020 r. klasa I L wraz z wychowawcą, panią Ewą Trojańczyk, uczestniczyła w spotkaniu zatytułowanym „Inny wśród nas, czyli kilka słów o osobach z niepełnosprawnością”, które poprowadziła dr Małgorzata Trojańska, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W czasie wykładu - przygotowanego z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami - młodzież miała szansę m.in. dowiedzieć się, z jakimi trudnościami na co dzień zmagają się osoby niewidome i niesłyszące, jakim mianem nie należy określać osób z uszkodzonym słuchem oraz w jaki sposób głusi postrzegają język polski. Nie zabrakło również odpowiedzi na inne pytania, np.: czy niewidomi śnią? Czy głusi „słuchają” muzyki? Czy osoby niesłyszące czytają z ruchu warg? Wirtualne spotkanie zakończyła interesująca dyskusja, która stała się punktem rozważań na temat wykładu podczas godzin z wychowawcą. Aktywność młodzieży na tych niecodziennych zajęciach, jej chęć dzielenia się refleksjami oraz 100% frekwencja są najlepszą recenzją tegoż wydarzenia.

    • "Codzienne inspiracje literaturą" - polonistyczny projekt edukacyjny
     • "Codzienne inspiracje literaturą" - polonistyczny projekt edukacyjny

     • O ileż ciekawsza może stać się rzeczywistość, jeśli połączy się ją… z ulubioną lekturą! Doskonale wiedzą o tym uczniowie klasy I L, II E i III T, którzy w listopadzie i w grudniu byli realizatorami polonistycznego projektu edukacyjnego „Codzienne inspiracje literaturą”. Młodzież z Zespołu Szkół nr 35, pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Ewy Trojańczyk, przygotowała wizualizacje wybranych cytatów. Młode pokolenie czerpało inspirację z biblijnych ksiąg mądrościowych, „Księgi Hioba” i „Księgi Koheleta” (I L), barokowej poezji metafizycznej Mikołaja Sępa Szarzyńskiego i Daniela Naborowskiego (II E) oraz twórczości polskich romantyków (III T). Uczniowie, wykorzystując znajomość oraz zamiłowanie do tekstów omawianych na zajęciach, wykonali zdjęcia literacko ozdobionych przedmiotów i pupili, towarzyszących im na co dzień. Trzeba przyznać, że efekty nastoletniej pracy są niezwykłe. W takim razie… czy po tak kreatywnej promocji literatury, można odmówić zaproszenia do świata czytelniczych wartości? Jeśli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, warto pamiętać, że czytanie pozytywnie wpływa na wrażliwość estetyczną, jest ważnym czynnikiem rozwoju społecznego oraz kształtuje myślenie i koncentrację uwagi, dlatego, hołdując idei, którą propagują uczniowie, regularnie i z przyjemnością sięgajmy po książki.