• Akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz" – podsumowanie

• #podarujwiersz

W ostatni piątek stacjonarnej nauki nasza szkoła wzięła udział w kolejnej inicjatywie społeczno-kulturalnej. Ogólnopolska akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”, wspierana przez Bibliotekę Narodową oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, została entuzjastycznie przyjęta przez młodzież Zespołu Szkół nr 35, która chętnie włączyła się w jej realizację. Udział w inicjatywie polegał na przepisaniu odręcznie wiersza i podarowaniu go wybranej osobie. W polonistycznej akcji wzięli udział uczniowie klas: 1 L, 2 EG, 3 T oraz 4 E, których liryczne podarunki trafią drogą elektroniczną (ze względu na rygor sanitarny w dobie pandemii) m.in. do pensjonariuszy bielańskich domów opieki oraz domów seniora. Skąd pomysł na taką promocję literatury? Jak wiemy, autor Pana Cogito, Zbigniew Herbert, często pisał listy-wiersze do przyjaciół i to właśnie ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu-poezji - stał się inspiracją dla ogólnopolskich działań. Projekt ma na celu przypomnieć, że „poezja jest darem”, a wręczenie komuś własnoręcznie przepisanego wiersza może wzmocnić relacje międzyludzkie. Cieszymy się, że nasi uczniowie z radością kaligrafowali poetyckie utwory na specjalnie przygotowanych z tej okazji kartach papeterii, mamy nadzieję, że ich adresaci z równie nieskrywanym zadowoleniem przystąpią do aktu pogłębionej lektury.

• Projekt edukacyjny uczniów klasy IV L "Żywe obrazy XIX i XX w."

• Początek nauki w klasie maturalnej upłynął uczniom klasy IV L pod znakiem realizacji projektu edukacyjnego „Żywe obrazy XIX i XX w.”. Młodzież, zachęcona przez polonistkę, panią Ewę Trojańczyk, dokonała „inscenizacji” arcydzieł malarstwa europejskiego w ramach utrwalania wiedzy z zakresu historii sztuki. Efekty pracy przerosły najśmielsze oczekiwania nauczycielki – kreatywna młodzież wspaniale wywiązała się ze swojego zadania, prezentując dzieła głównie polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Władysława Podkowińskiego, Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego, czy też Teodora Axentowicza. Dzięki przybranym pozom i doskonale dobranym stylizacjom, uczniowskie kompozycje do złudzenia przypominają malarskie oryginały, o czym będziecie mogli się przekonać, oglądając wystawkę przygotowaną na parterze szkoły (serdecznie podziękowania dla dziewcząt z klasy II E) lub zdjęcia zamieszczone w naszej galerii.

Warto wspomnieć, że tradycja „żywych obrazów” sięga początków XVIII stulecia, ale ich największa popularność przypadła na przełom XIX i XX wieku, kiedy to upozorowane przez zawodowych aktorów arcydzieła były sprzedawane w formie pocztówek. Kupilibyście podobną pocztówkę, przedstawiającą któregoś z uczniów naszej szkoły?

• Szkoło, czas na książkę - „Przerwa na czytanie” 2020

• #przerwanaczytanie2020

Dzisiejsza młodzież nie czyta książek. To teza, której 13 października 2020 r. zdecydowanie zaprzeczyła społeczność naszej szkoły, biorąc udział w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Młodzież z Zespołu Szkół nr 35, wspólnie z nauczycielami, w chwilach wolnych od nauki oddała się ulubionym lekturom, by pokazać, że czytanie to atrakcyjna forma spędzania czasu między zajęciami. Dzięki przerwom innym niż zazwyczaj, uczniowie mieli okazję podyskutować na temat interesujących ich tekstów oraz wyruszyć w podróż po świecie literackich przygód i fantazji. Wszystkim, którzy zechcieli zaangażować się w promocję czytelnictwa, serdecznie dziękujemy.

Warto nadmienić, że organizatorem wydarzenia zachęcającego uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Inicjatywa jest częścią ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.