• 23. Bieg po Nowe Życie
          • 23. Bieg po Nowe Życie

          • 23. Bieg po Nowe Życie – największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów do przeszczepień i przybliżająca społeczeństwu ideę transplantacji jako skutecznej metody leczenia – odbył się 23 września z udziałem uczniów naszej szkoły pod opieką Włodzimierza Gnoińskiego.

            uczniowie:

            Piotr Olszewski

            Daniel Jasiński

            Filip Makarewicz

            Piotr Sekutowicz

            Kacper Chmal

        • Pamiętamy o bohaterach
          • Pamiętamy o bohaterach

          • Na Cmentarzu Powstańców Warszawy uczczono poległych i pomordowanych w 1944 r. Przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców na Woli uczniowie klasy 4H uczcili pamięć uczestników Powstania Warszawskiego poprzez zapalenie symbolicznego znicza pamięci. Tym samym włączając się w pielęgnowanie pamięci ofiar Powstania Warszawskiego.

        • Sztafeta w biegach przełajowych.
          • Sztafeta w biegach przełajowych.

          • Dnia 26 września, uczniowie naszej szkoły pod opieką Henryka Rajs wzięli udział w rywalizacji sztafetowej 6*1000m.

            Do podium zabrakło trochę szybkości, przebiegniecie 6km zajęło naszym 21minut 36sek. Co uplasowało nas na 9 miejscu.

            Czas liderów 18minut 14sek a więc konkurencja była naprawdę mocna.

            Uczestnicy:Kajetan Stankiewicz, Andrzej Zych, Bartosz Choroś, Filip Bloch, Mohamed Draiwe, Jakub Guz, Mateusz Płodzik

        • Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich
          • Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

          • W piątek, 22 września, społeczność Zespołu Szkół nr 35 w Warszawie, we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, dołączyła do XII edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznego wydarzenia było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, którego fragmenty, koleżankom i kolegom z I T oraz V L, zaprezentowali maturzyści z klasy V E. Motywem przewodnim inicjatywy był kolor niebieski, sugestywnie nawiązujący do tonacji wody (rzeki).

            Co stanowi o wyjątkowości i walorach odczytanego utworu? Autorka pracowała nad swoją powieścią tendencyjną w latach 1886-1887. Dzieło, ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i liczne konteksty historyczne, zestawiano z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza. Należy podkreślić, że „Nad Niemnem” podejmuje tematykę powstania styczniowego, którego 160. rocznicę wybuchu uroczyście obchodziliśmy w tym roku, zatem, czytając tę kompozycję literacką, przybliżyliśmy tradycję pokoleń dążących do niepodległości narodu.

            Dziękujemy zgromadzonym za żywe zainteresowanie losami rodu Bohatyrowiczów i Korczyńskich, wsłuchiwanie się w ich codzienne, pozornie zwyczajne, rozmowy o Polsce, będące dziś symbolem, fundamentem naszej wolności i wynikającej z niej pracy ukierunkowanej na wspólne dobro.

        • Wycieczka na Stare Miasto
          • Wycieczka na Stare Miasto

          • Dnia 6 września 2023 roku klasa 2H pod opieką wychowawczyni - p. Joanny Górskiej zwiedziła Zamek Królewski w Warszawie.  Uczniowie byli zachwyceni barkowo - klasycystyczną rezydencją, w której mieszkało wielu polskich monarchów.

             Z zainteresowaniem oglądali bogate wnętrza spacerując po komnatach królów, pełnych cennych zabytkowych obrazów i dekoracji wnętrz.

        • Eksperymenty i komponenty. Humanistyczne oblicze innowacyjnych aktywności dydaktycznych w ZS35
          • Eksperymenty i komponenty. Humanistyczne oblicze innowacyjnych aktywności dydaktycznych w ZS35

          • W minionym roku szkolnym uczniowie klasy IV E i IV L, podczas lekcji języka polskiego i historii, byli realizatorami innowacji pedagogicznej pt. „Te obrazy pamiętam najlepiej”. Novum metodyczne zostało opracowane, a następnie wdrożone pod kierunkiem polonistki, pani Ewy Trojańczyk oraz historyczki, pani Agaty Pawlik.

            Przygotowana koncepcja miała na celu poszerzenie wiadomości młodzieży na temat tekstów kultury - szeroko rozumianych obrazów. Miała ona także zachęcać i motywować czwartoklasistów do poznawania okoliczności pozwalających zrozumieć znaczenie pewnych wydarzeń oraz ich następ, aby ćwiczyć jedną z zasadniczych umiejętności sprawdzanych na egzaminie dojrzałości w formule od 2023 roku – analizę i interpretację dzieł sztuki, a także szukanie ich związków z tradycją literacką, historią, filozofią itp.

            Moduł I A, w wykonaniu klasy IV E, polegał na samodzielnym zaprojektowaniu i prowadzeniu wielkoformatowych zeszytów, tzw. obrazowników, w których zgromadzone zostały fotografie oraz szczegółowe, wzbogacone o liczne konteksty, komentarze dotyczące dzieł malarskich, plakatów teatralnych, kadrów z filmów, odnoszących się do treści aktualnie omawianych na zajęciach języka ojczystego.

            Moduł I B, którego autorami była młodzież IV L, opierał się m.in. na rozwijaniu sprawnego posługiwania się technologiami

            informacyjno-komunikacyjnymi poprzez tworzenie narzędzi utrwalających i wzbogacających wiadomości o przeszłości, czego rezultatem było stworzenie dwóch autorskich gier karcianych („II wojna światowa” i „Polska w czasach komunizmu”).

            Kanwą modułu II, wspólnego dla obu grup, stało się pobudzanie wyobraźni przyszłorocznych maturzystów dzięki rekonstruowaniu dorobku najznamienitszych artystów, czyli komponowaniu „żywych reprodukcji”.

            O korzyściach płynących z urzeczywistnienia półrocznego projektu pisać można wiele, jednak najlepiej oddadzą je, zgodnie z założeniami innowacji, obrazy, dlatego zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć poświęconej etapom pracy nad nowatorskim programem oraz jej efektom.

        • W parku trampolin integracyjnie
          • W parku trampolin integracyjnie

          • W dniu 13.0622 klasa 1G brała udział w wyjściu integracyjnym z okazji Dnia Dziecka do parku trampolin Jump Arena. Młodzież pod opieką nauczycieli Marleny Pluty i Łukasza Bukowskiego spędzała aktywnie czas kształtując przy tym zdolności motoryczne i koordynacyjne spędzając przy tym przyjemnie czas."

        • Nagroda w konkursie "Nie udawaj Greka"
          • Nagroda w konkursie "Nie udawaj Greka"

          • 6 czerwca 2023 roku w gmachu XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego odbyło się uroczyste podsumowanie dzielnicowego konkursu wiedzy o mitach "Nie udawaj Greka".

            Miło nam podzielić się radosną informacją, że wśród grona nagrodzonych znalazła się podopieczna pani Ewy Trojańczyk, uczennica klasy IV E, Agata Sławińska, laureatka II miejsca. 

            Doskonała znajomość greckiej części "Mitologii" Jana Parandowskiego przez czwartoklasistkę, niezbędna do kontekstowego odczytania wielu dzieł literackich i malarskich, z pewnością przydatna będzie również na egzaminie maturalnym, gdyż wspomniana lektura stanowi dla młodzieży pozycję obowiązkową. 

            Łączymy wyrazy uznania i podziwu dla Agaty Sławińskiej, życząc naszej miłośniczce kultury antycznej kolejnych wieńców laurowych.

        • Relaks w parku rozrywki - Energylandia
          • Relaks w parku rozrywki - Energylandia

          • Czasami trzeba po prostu odpocząć, a nie ma nic lepszego niż relaks w doborowym towarzystwie! Integracja klasy, aktywny wypoczynek, wspaniały ośrodek Western Camp Resort i niezapomniane wrażenia z parku rozrywki - Energylandia. To wszystko możemy podsumować jednym słowem - POLECAMY! Klasa 4L.

        • Akcja "Żonkile" w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
          • Akcja "Żonkile" w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

          • #ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile

            19 kwietnia 2023 r. po raz trzeci braliśmy udział w akcji edukacyjno-społecznej „Żonkile”, której corocznym inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W 80. rocznicę wybuchu zbrojnego zrywu Żydów, młodzież obejrzała animację „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartą na motywach reportażu Hanny Krall oraz, przy wsparciu nauczycielek, pani Justyny Dyszkiewicz-Białobrzeskiej, pani Agaty Pawlik, wykonała ćwiczenia związane z genezą wspomnianego wydarzenia i jego następstwami. Maturzyści z klasy IV HG pod opieką polonistek, pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały, złożyli również kwiaty i zapalili znicze przy muranowskim pomniku Bohaterów Getta, by oddać cześć tym, którzy przed laty chwycili za broń.

            Powstanie w getcie warszawskim, o którym jego przywódca, Mordechaj Anielewicz, 23 kwietnia 1943 r., w liście do Icchaka Cukiermana, pisał: „Marzenie mojego życia spełniło się. Żydowska samoobrona w getcie stała się faktem. Żydowski zbrojny opór i odwet urzeczywistniły się. Byłem świadkiem wspaniałej, heroicznej walki bojowców żydowskich”, to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie, dlatego społeczność Zespołu Szkół nr 35 pielęgnuje pamięć o żywej wciąż historii i składa hołd odwadze mieszkańców stolicy.

        • Wielka powtórka tuż przed egzaminem. MaturNocka 2023
          • Wielka powtórka tuż przed egzaminem. MaturNocka 2023

          • Wiecie, jaką nazwę nosi nasza sprawdzona metoda na niebanalne odświeżenie wiadomości tuż przed majową sesją egzaminacyjną? MaturNocka! Ulubiony projekt edukacyjny przyszłych abiturientów, którego realizatorkami w Zespole Szkół nr 35 są nauczycielki języka polskiego: pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała. Idea tego przedsięwzięcia jest bardzo prosta: powtórzenie obowiązującego materiału w taki sposób, aby zaangażować i zaktywizować każdego uczestnika pozalekcyjnych warsztatów.

            Na czym opiera się koncept inicjatywy? W ramach wsparcia maturzystów na ostatniej prostej przed sprawdzianem dojrzałości z języka ojczystego, uczniowie, pod kierunkiem prowadzących, korzystają ze specjalnie przygotowanych dla nich zestawów gier, quizów, łamigłówek i ćwiczeń, aby w radosnej, nieformalnej atmosferze przypomnieć najważniejsze zagadnienia z historii literatury. 

            Tegoroczny, autorski kurs przybliżający m.in. najistotniejsze motywy obecne w lekturach obowiązkowych, spotkał się - podobnie jak w latach ubiegłych - z entuzjastyczną reakcją młodzieży. Wspieramy naszych zdolnych wychowanków i jesteśmy przekonani, że wiedzę zdobytą na zajęciach z powodzeniem wykorzystają podczas zbliżających się egzaminów.

        • Łączy nas sztuka! Tak świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru
          • Łączy nas sztuka! Tak świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru

          • Międzynarodowy Dzień Teatru - od ponad sześćdziesięciu lat - obchodzony jest 27 marca. Uroczystość została ustanowiona w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę paryskiego Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

            Społeczność naszej szkoły rokrocznie stara się oddać charakter tego niezwykłego dnia, toteż i tym razem polonistki, pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała, przygotowały szereg inicjatyw towarzyszących wyjątkowemu świętu kultury. Jedną z nich był szkolny quiz wiedzy o teatrze, jego początkach, historii gatunku i rozwoju w Polsce. Do wspólnej zabawy dołączyło ponad 30 uczniów, a najlepsze wyniki uzyskali: Maria Kolebacz (III E), Daniel Jasiński (IV T) oraz Krzysztof Kochowicz (IV E).

            Świetną okazją do obcowania z teatrem stały się również lekcje języka polskiego, podczas których młodzież miała okazję zapoznać się z metodą dramy, pracą z rekwizytem, a także, dzięki Waszemu zaangażowaniu, kostiumami scenicznymi. To ostatnie umożliwiło realizację pokazu galerii postaci literackich. Uczniowie, chociaż przez chwilę, poczuli się jak indywidua z innej epoki, podziwiając m.in. kreację Karusi z „Romantyczności” Adama Mickiewicza, Zośki z „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego czy Artura z „Tanga” Sławomira Mrożka. 

            Kreatywność drzemiąca w młodym pokoleniu po raz kolejny nie zawiodła i dała dowód na to, że wystarczy odrobina szczerych chęci, by otworzyć wrota świątyni sztuki, którą jest teatr.

        • 80. urodziny „Małego Księcia”. Realizacja projektu „Przepiszmy to!”
          • 80. urodziny „Małego Księcia”. Realizacja projektu „Przepiszmy to!”

          • 6 kwietnia obchodziliśmy 80. rocznicę wydania „Małego Księcia”, znanej i lubianej przez wszystkich powiastki filozoficznej, której treść i przesłanie wciąż nie tracą na aktualności.

            Z tej okazji wzięliśmy udział w II edycji ogólnopolskiej akcji „Przepiszmy to!”, zorganizowanej przez Academy International Wawer, Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy oraz Warszawski Dom Kaligrafii, by wspólnie świętować 80-lecie pierwszej publikacji utworu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Do ogólnopolskiego projektu kaligraficznego przystąpiły uzdolnione artystycznie uczennice z klasy IV E, które przez trzy tygodnie tworzyły biblioteczny rękopis dzieła. W powstałym manuskrypcie nie zabrakło licznych ilustracji, potęgujących efektowność ich wysiłków. Przesłany przez nas do autorów przedsięwzięcia oryginał pracy zostanie zaprezentowany szerokiemu gronu w czasie oficjalnej wystawy. Zwiedzającym zatem przypominamy, że „dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

        • WARSZTATY JĘZYKOWE Z WOLONTARIUSZKAMI Z TURCJI
          • WARSZTATY JĘZYKOWE Z WOLONTARIUSZKAMI Z TURCJI

          • W dniach 14-15 marca 2023 roku w naszej szkole gościliśmy Fatmę i Gunes, wolontariuszki pochodzące z Turcji i przebywające w Polsce w ramach wymiany w fundacji CAT. Na zaproszenie pani Edyty Słotwińskiej, nauczycielki języka angielskiego, dziewczyny przeprowadziły warsztaty językowe w klasie 1M oraz klasie 2E. Warsztaty opierały się na aktywności fizycznej i umysłowej, ale również na zabawie. Głównym celem warsztatów było swobodne porozumiewanie się w języku angielskim w czynnościach dnia codziennego, jak również w zabawie. Uczniowie wzięli aktywny udział w rozmowach oraz w licznych grach i zabawach.  

        • 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego
          • 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

          • "Niedościgniony ideał zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce […] wzór wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy" – tak o powstańcach styczniowych mówił,już w odrodzonej po latach zaborów Polsce, Józef Piłsudski.

            W tym roku przypada okrągła, 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Największy w XIX w., polski zryw narodowy, pochłonął kilkadziesiąt tysięcy ofiar, stanowił jednak inspirację dla kolejnych pokoleń podejmujących walkę o niepodległość.

            Społeczność naszej szkoły postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić pamięć o bohaterach tamtych dni.

            Uczniowie klas 4TG i 4LG wzięli udział w pokazie filmu niemego pt. „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego z roku 1922.  Niecodzienny seans poprzedziła prelekcja filmografa Filmoteki Narodowej -  Instytutu Audiowizualnego, dr Michała Pieńkowskiego pt. ”Jak oglądać filmy nieme oraz słów kilka o rekonstrukcji”.Obcowanie naszej młodzieży ze zdecydowanie inną formą przekazu, oprócz zagłębienia się w opowieść o powstańczych losach, stało się także okazją do zaobserwowania początków polskiego kina.

            Niezwykle ujmujące okazało się oddanie hołdu bohaterom styczniowego zrywu przez naszych Uczniów, w formie autorskiego wiersza. Wasze zaangażowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Do organizatorek konkursu -wiersz  w hołdzie powstańcom styczniowym, napłynęło ponad trzydzieści wierszy.

            Decyzją jury na podium stanęli:

            I miejsce – Dominik Woszczek (kl. 2A)

            II miejsce – Julia Kuba, Zofia Kowalska, Sebastian Tetwejer (kl. 4TG)

            III miejsce – Anna Wiśniewska (kl. 3L)

            Wszystkim Uczestnikom składamy ogromne wyrazy uznania. Zadanie konkursowe nie należało do łatwych. Wiemy, że w przygotowanie prac konkursowych angażowali się także Wasi rodzice. Tym bardziej cieszymy się z faktu, że obchodzona w tym roku rocznica, stała się impulsem do międzypokoleniowego wysiłku w naszej inicjatywie. Serdecznie dziękujemy – p. Agata Pawlik i p. Anna Zając.

        • III miejsce w konkursie literackim "Ad fontes"
          • III miejsce w konkursie literackim "Ad fontes"

          • Z radością informujemy, że poznaliśmy wyniki Warszawskiego Konkursu Literackiego „Ad fontes”, corocznie organizowanego przez XCIV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka. W IX edycji wyżej wymienionej inicjatywy doceniono twórczość naszej uczennicy z klasy IV E, Agaty Sławińskiej, która została laureatką III miejsca. Podopieczna pani Ewy Trojańczyk, autorka opowiadania „Wybór”, nie po raz pierwszy udowodniła, że cechuje ją wyjątkowa wrażliwość i niepowtarzalny styl kreowania epickiej fabuły. Gratulujemy!

        • Złote szkoły NBP
          • Złote szkoły NBP

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie o tytuł "Złotej Szkoły NBP". Jest to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. W ramach programu uczniowie klasy 4E zawiązały Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, które prowadziły akcję rozpowszechniania wiedzy na temat Narodowego Banku Polskiego wśrod uczniów naszej szkoły.

            Drużyny Ambasadorów pod nadzorem nauczycieli koordynadorów Marcina Horwacika, Małgorzaty Witek-Grzeszczuk i Dariusza Szwagulińskiego przeprowadzili pokazową lekcję historii "Prezesi NBP", cykl debat oraz szereg działań w ramach warsztatów "Poznajemy Narodowy Bank Polski".

            Dziękujęmy wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie oraz Panu Henrykowi Rajs za wsparcie techniczne.

            Z  niecierpliwością oczekujemy na ogłoszenie wyników.